ИНВАЗИЈА СМРДИБУБА У СРБИЈИ: Ових 10 ствари МОРАТЕ ДА ЗНАТЕ О ЊИМА!
После битке против досадних комараца, те мука са непријатним мирисима који се лети током тропских дана шире престоницом, Београђане су сад снашли нови проблеми у виду - смрдибуба!
Да смо на прагу јесени, сведочи захлађење времена које је наступило последњих дана, а то за собом повлачи најезду досадних инсеката који тренутно нападају где год стигну, и у топлим домовима, али и напољу, понајвише по омиљеним градским излетиштима, парковима и шумама.
- Почела је јесења најезда. Изашли смо пре пар дана на Аду Циганлију и буквално су нам смрдибубе улетале у косу, скакале на лице... А кад дођемо кући на Баново брдо, не смемо да отворимо прозоре јер хрле унутра - прича суграђанка Наташа В.
ЧИМ УГЛЕДАТЕ ОВАЈ ИЗЛОГ, ПОЖЕЛЕЋЕТЕ ДА КУПИТЕ СТАН
УЖАС У НОВОМ САДУ! Глодари шетају по храни! Новосађани страхују због деце
Када су смрдибубе у питању, о њима морате да знате следеће ствари:
1. КАДА ИМ ЈЕ СЕЗОНА
Највише их има током пролећа и јесени. На пролеће ћете их најчешће срести напољу, на зеленим површинама, а почетком јесени креће њихова инвазија на топле домове.
2. КАКО "ФУНКЦИОНИШУ"
Са падом спољних температура, оне се склањају на топло. Због тога улазе у куће, станове, пукотине, морају негде да презиме.
3. КАКО УЛАЗЕ...
Ове мале напасти се врзмају око прозора, мрежица, прагова и врата и пратећи пут светлости и мирис инсеката који су већ прошли туда, траже место где ће се одомаћити.
ИСПОВЕСТ ПРАУНУКА ЖИВОЈИНА МИШИЋА! Открио НЕПОЗНАТЕ ДЕТАЉЕ живота СЛАВНОГ ВОЈВОДЕ
СПАСЛИ ИХ НАРОДЊАЦИ: Дивље свиње УРНИСАЛЕ поља код Горњег Милановца, а онда су се СЕЉАЦИ ДОСЕТИЛИ
Драма са МАТИЧНИМ ЋЕЛИЈАМА не јењава: Из Пољске, генетски материјал српске деце биће пребачен у Белгију?
4. КАКО ИХ ПРЕПОЗНАТИ
Смрдибубе је лако приметити и препознати пошто несносно зује док лете, ударају у лустере, а напољу могу да вам се уплету у косу.
5. ГДЕ ИХ ЈЕ НАЈВИШЕ
Највише их има у близини шума, паркова, поред река, дакле на свим омиљеним београдским излетиштима. Међутим, можете их наћи чак и у градском превозу!
6. ДА ЛИ СУ ОПАСНЕ
Ниједна од две присутне врсте смрдибуба није опасна по људе, нити је медицински доказано да може пренети неке вирусе. Међутим, није пожељно дирати их рукама без неке заштите, јер у самоодбрани испуштају смрдљиву супстанцу на бази алкохола која у додиру са очима може изазвати иритације.
7. ВРСТЕ СМРДИБУБА
Постоје две основне врсте смрдибуба код нас. Мраморна која је стигла из југоисточне Азије у Европу, где је први пут регистрована 2004. Код нас је пронађена 2016. године, што не значи да је није било и раније.
БРУКА И СРАМОТА У КИКИНДИ! Усред бела дана украли КУТИЈУ СА НОВЦЕМ за лечење мале Тисе! (ФОТО)
СРПСКО КОЛО УСРЕД ПУСТИЊЕ! Наши људи на НАЈВЕЋЕМ ФЕСТИВАЛУ НА СВЕТУ показали Америма како се игра (ВИДЕО)
НЕВЕРОВАТАН УЛОВ! ПОСЛЕ ПОЛА САТА БОРБЕ: Младић упецао грдосију дугу 245 цм и тешку 98 кг! (ФОТО)
Етиопска зелена смрдибуба је такође пореклом из Азије. Она је у Европу стигла нешто раније, 90-их година прошлог века, док је у Србији први пут регистрована пре десетак година.
8. КАКО СЕ ЗАШТИТИТИ
Стручњаци истичу да је најбољи начин заштите постављање комарника на прозоре, међутим, ни ово решење није у потпуности успешно будући да ови досадни инсекти проналазе пукотине ширине само два милиметра.
9. ПРСКАЊЕ, ДА ИЛИ НЕ
Бесмислено је било чиме их прскати. Пре свега није здраво и трајно решење јер ће оне увек изнова долазити, истичу стручњаци.
10. КО СУ ИМ НЕПРИЈАТЕЉИ
У последње време их је много на овим просторима јер немају природне непријатеље. Птице и гуштери се углавном хране њима.
БОНУС ВИДЕО: ИЗВОР ЖИВОТА ЗА 100 МИЛИОНА ЉУДИ: Ово је најважнија река на свету, а због ње би могло да зарати 11 држава (ВИДЕО)