ИСКОРАК У СРПСКОМ ЗДРАВСТВУ: У КЦ Ниш успостављен даљински систем за праћење стања пацијената (ФОТО)
Директор КЦ Ниш објашњава и како се прати здравствено стање пацијената који су на кућном лечењу.
У Клиничком центру Ниш данас је отворен телеметријски мониторинг центар, односно систем који омогућава да се стање пацијената прати даљински и да се одмах интервенише уколико дође до промена у њиховом здравственом стању.
РАДОСТ КОЈА НЕМА ЦЕНУ: Меридиан посетио децу на Косову и Метохији (ФОТО)
ОГЛАСИО СЕ ДР КОН: Није реално очекивати попуштање мера, нови сој короне ће вероватно стићи и код нас
ДР ГОЈКОВИЋ ПОТВРДИО: Кинеска вакцина СТИЖЕ СУТРА! Имунизација можда већ у недељу
Према речима директора Клиницког центра Ниш др Зорана Перишића, систем ће омогућити мониторинг ковид пацијената, који су у црвеној зони, на зони, као и оних који ће због лакше клиничке слике бити на кућном лечењу.
- Сада даљински можемо да пратимо њихово стање, да сазнајемо све важне параметре, у јединицама полуинтензивне неге, или код куће, и да, ако је потребно, интервенишемо, упутимо на хоспитализацију, или уколико су већ у болници да применимо одговарајућу терпију - рекао је Перишић новинарима.
На тај начин, појаснио је, смањује се боравак лекара и медицинског особља у црвеним зонама, па се чувају људи, а такође, омогућено је да један лекар и медицинска сестра могу да прате и до 50 пацијената истовремено.
Слични системи за даљинско праћење пацијената већ постоје, али су углавном пратили само функцију пејсмејкера код пацијаната којима је уграђен.
- Ова велика улагања у здравствени систем Србије, Министарства здравља и државе, вратиће се у догледно време, не само тако сто ћемо победити корона вирус, већ и кроз то што ће здравствени систем, после епидемије, када све снаге усмеримо у лечење других болести бити један од најбољих у региону, а можда и шире - рекао је Перишић.
Он је истакао да је овакав систем у Нишу први ван Београда, где је покренут у Батајници.
- Ово је важан искорак у здравству Србије, јер ћемо на овај начин моћи да учинимо много у лечењу за пацијената, а чувају се и људски ресурси - рекао је Перишић.
Он је додао да се центар налази на петом спрату нишког клиничког центра, у зеленој зони, а да ће се пратити пацијенти који су смештени на трећем и четвртом спрату, односно ван јединице интензивног лечења.
Прате се одређени параметри - сатурација хемоглобина кисеоником, срчана фреквенца, крвни притисак, фреквенца дисања, телесна температура... на основу којих се може рећи да ли се стање пацијента погоршава или побољшава.
Перишић је појаснио да пацијент који се налази на кућном лечењу, како би се пратио, има манжетну око руке која мери крвни притисак, као и електроде на грудима које прате срчани рад, електроду везану за ушну ресицу која прати телесну температуру, те електроде на грудном кошу које прате фрекенцију, интензитет и дубину дисања.
- Све то заједно даје информацију малом предајнику, који путем ГПС картице или wi-fi мреже, шаље ту информацију даље у централу, у КЦ Ниш, која се затим одмах приказује и на основу ње лекар одлучује шта је оптимално за пацијента - рекао је Перишић.