ИСПУЊАВА СЕ ПОСЛЕДЊА ПУПИНОВА ЖЕЉА: Америка враћа Србији земне остатке славног српског научника
Амбасадорка Љиљана Никшић каже да је циљ да се односи Србије и САД врате на старе стазе.
Ми, Срби, који смо на страни успели да привучемо пажњу страног света на себе, треба да говоримо о нашем народу кад год нам се за то укаже прилика, јер ништа није узвишеније од човекове љубави према свему ономе што сачињава српски народ.
ОД НАС СВЕ ЗАВИСИ: Играмо утакмицу са короном и ми се питамо за исход - др Срђа Јанковић каже да нема опуштања
ОВО ЈЕ ЈУГО ИЗ СНОВА: Чудовиште са два мотора и снагом од скоро 1.000 КС (ФОТО/ВИДЕО)
ПОНОС ГРАЂАНА СРБИЈЕ: Војнички пасуљ на Београдском сајму за крај борбе са ковидом (ФОТО)
Овим речима свог прадеде стрица, чувеног научника Михајла Пупина, почиње професор спорта и физичког васпитања Јустина Кошћал Пупин, која је више од деценије говорила о Србима у свету, а прошле године се вратила у домовину. Верује да ће на изборима као кандидат на листи СПС-ЈС ући у Скупштину Србије како би се чуо "пупиновски глас".
Како нам је рекла, слаже се да се земни остаци једног од најугледнијих представника нашег народа пребаце из Њујорка у Србију, и да и он почива баш тамо где је желео. Акције Министарства спољних послова наше земље су се интензивирале по овом питању и тема се актуелизовала.
- У Србију сам се из Дубаија вратила на позив амбасадорке др Љиљане Никшић из МСП како бих допринела обележавању стогодишњице од када се завијорила српска застава на Белој кући, што је био резултат пријатељства Михајла Пупина и америчког председника Вудроа Вилсона. Потом сам се укључила и у обележавање стогодишњице Версајског мира, у ком је Михајло имао велику улогу - рекла нам је Јустина Кошћал Пупин.
- Мој прадеда је био најутицајнији лобиста српских интереса у Америци свих времена. Он није био само научник, био је велики родољуб и хуманиста. Када је био у највећем замаху успешне иноваторске каријере, потиснуо је сопствене амбиције да би се у пуном капацитету ставио на располагање сопственом народу. То су биле судбоносне године за српски народ, уочи анексије Босне и Херцеговине.
Она подсећа на то да је препустио даље бављење научним радом студентима, који су касније за тај рад добили Нобелову награду, тако стављајући Србију на пиједестал, изнад свог личног напретка, амбиција, жртвујући животне и професионалне приоритете.
Себи је као главни задатак поставила обнављање односа САД и Србије, који су, захваљујући Вилсону и Пупину, били традиционално добри, све до деведесетих година, када су кренули низбрдо. Жели, такође, да помогне да се што више младих врати у нашу земљу.
- Пупин је са Вилсоном, председником САД и пријатељем српског народа, иницирао мобилизацију америчких добровољаца, који су заједно са српским добровољцима устали против Аустроугарске империје. Михајло је ставио под хипотеку целу имовину да би прибавио оружје. Када су му рекли - Шта то радиш, Михајло, пропашћеш! - одговорио је - Ако пропадне Србија, нека пропаднем и ја. Ко не даје за своју отаџбину, не заслужује да је има - закључује она.
НА недавној промоцији књиге Слободана Кљакића "Када се вијорила српска застава на Белој кући" и отварању изложбе "Српски добровољци из САД - допринос Пупина и Вилсона у мобилизацији и Версајском миру", Јустина је примерак дела, чији је уводничар, уручила амбасадору САД Ентонију Годфрију, за председника САД Доналда Трампа. Она је у посвети написала да је то поклон потомка Пупина, у име традиционалног пријатељства двају народа, а Годфри је обећао да ће књига бити послата за Вашингтон и уручена Трампу.
Јустина је одрастала уз приче о чувеном научнику, а на нашу молбу да издвоји неки његов савет који би могао да послужи и у данашњим унуташњим и глобалним околностима, каже - Пупин се односио према Србији с пуно љубави и његова порука је да смо сви ми деца Србије, која треба да се односе према њој као према својој мајци. То би био савет који би могао да послужи свима нама.
Амбасадорка Љиљана Никшић каже да је циљ да се односи Србије и САД, посебно сада, када нас чекају преговори са Приштином, врате на старе стазе.
- За то су нам потребни људи попут Јустине, која је прихватила да се врати у Србију. У нашој историји има много доказа пријатељства двају народа, попут веза Вилсона и Пупина, попут Ђорђа Шагића који је био учесник Тексашке револуције. Чињењем или нечињењем, добри односи су се изгубили и сада их опет градимо - наводи Никшићева.
ВЕЛИКИ ПОДВИГ ГРАДОНАЧЕЛНИКА ВРАЊА: Радник се онесвестио, почео да се гуши, а онда му је Слободан СПАСИО ЖИВОТ
Дете није одузето због грешке већ због ОЗБИЉНЕ НЕЗАКОНИТОСТИ: Огласило се МИнистарство поводом случаја из Суботице
Нове препоруке Кризног штаба: На гласање са маскама и рукавицама, чека се ОДЛУКА ВЛАДЕ
НЕЋЕТЕ ВЕРОВАТИ КО ЈЕ НА КОРИЦАМА УЏБЕНИКА ЗА 8. РАЗРЕД: Један детаљ ПРЕСТРАВИО је СРПСКУ јавност (ФОТО)
Да ли је свештеник који је одбио да ОДРЖИ ОПЕЛО настрадалом Филипу (2) поступио исправно? Ево шта каже ЗАКОН ЦРКВЕ