Истина или заблуда: Могу ли вам АНТИБАКТЕРИЈСКИ ГЕЛ И ОБИЧНИ САПУН помоћи да се не заразите корона вирусом?
На целокупној територији Републике Србије уведено је ванредно стање због епидемиолошке ситуације у вези са корона вирусом
У Србији је 6. марта потврђен први случај обољевања од корона вируса, а у свету је пре неколико дана проглашена пандемија. Корона вирус најпре се појавио у Вухану, у кинеској провинцији Хубеј 7. децембра 2019. године. Током јануара и фебруара зараза се проширила и на Европу и на земље у нашем окружењу, а у марту "гротло" заразе постао је управо европски континент.
Црна Гора тренутно је једина земља у Европи која нема оболелих, а у Србији број заражених свакога дана расте. Корона вирус није непознаница у медицини, а свет се са оваквим обољењима суочавао и раније, али научнике и лекаре посебно забрињава повећана стопа смртности изазвана овим вирусом.
НАРЕДБА УПРАВО СТИГЛА Србија увела нове мере због корона вируса: Погледајте списак прописа које морате поштовати
Грађани у редовима испред апотека у Србији, а пажњу је свима привукао један детаљ
Српска новинарка у жаришту корона вируса: Прво је нестало тоалет папира, а то је био знак да све креће (ВИДЕО)
Оно што грађанима ствара недоумицу јесте то што се за превенцију од корона вируса саветује коришћење антибактеријских гелова, а тренутна епидемиолошка ситуација изазвана је вирусом. Многи грађани нису сигурни да ли антибактеријски гелови за руке стварно помажу у спречавању добијања короне с обзиром на то да је то вирусно обољење. Јасан одговор стиже од српског фармаколога који је потврдио да такви гелови могу помоћу и спречити ширење микроорганизама.
-Антибактеријски гелови су врста антисептика који садрже 60-70 посто алкохола и спречавају раст и развој микроорганизама, укључујући вирусе. Они су добра резерва ако у близини немамо сапун и воду - рекао је за наш портал др Јанко Самарџић.
Такође, велики мит створен је и на тему сапуна који се користи за личну хигијену, да ли је лоше користити течни сапун или је сасвим свеједно које се средство користи за прање руку.
-Сматра се да није толико битна врста сапуна већ начин на који га користите. Правилно прање руку представља главну линију одбране у борби против вируса. То подразумева често и темељно прање руку у трајању од најмање 20 секунди - рекао је за портал СрбијаДанас др Самарџић.
Редовно прање руку најбитнија је превентивна мера које се морају придржавати сви грађани како би умањили могућност да се заразе корона вирусом и оболе од истог. Лична хигијена је неопходна и не треба да постоји изговор да се исте не придржавате.
Свим грађанима који имају одређене симптоме респираторних инфекција, а који су у претходном периоду боравили у подручју захваћеним COVID-19, доступни су бројеви телефона, према месту пребивалишта, у времену од 08 до 22х, на којима могу добити све потребне информације, као и препоруке о даљем поступању, од дежурних епидемиолошка. Напомињемо да у таквим случајевима није потребно ићи у дом здравља или болницу, нити шетњом и другим активностима излагати друге грађане потенцијалним ризицима, већ се треба одмах обратити дежурном епидемиологу.
За ближе информације можете контактирати 064 8945 235 (број који је отворило Министарство здравља), затим Институт за јавно здравље Србије “Др Милан Јовановић–Батут” (ул.Др Суботића бр.5, 11000 Београд; Тел: 011 2684 566) или институте/заводе за јавно здравље на територији на којој боравите.
Инфекција новим корона вирусом има инкубациони период између 1-14 дана. Студија објављена у "Журналу Америчког медицинског удружења" открила је нови доказ да се вирус може ширити асимптоматично. Стручњаци су проценили да свака заражена особа током епидемије у просеку инфицира још две до три особе.
Инфекције корона вирусом имају широк спектар симптома, укључујући грозницу, кашаљ, кратак дах и потешкоће с дисањем. Блажи случајеви узрокују симптоме попут прехладе, док тежи могу довести до упале плућа, тешког акутног респираторног обољења, престанка функције бубрега и смрти.
Најбоља лична превенција је често прање руку и дезинфекција површина, ношење заштитних маски на лицу и рукавица у јавном превозу и установама.
Овако изгледа тестирање на корона вирус: На резултате се чека између 24 и 72 сата
Ако у ванредној ситуацији не поштујете ОВУ одлуку Владе Србије, платићете казну од 150.000 динара
ОДГОВОРИ НА ПИТАЊА КОЈА ЗАНИМАЈУ ЦЕЛУ СРБИЈУ: Шта ради, а шта не у време ванредног стања?
СТИГЛО ДЕТАЉНО УПУТСТВО: Ево за кога се затварање граница не односи и ко колико дуго ОСТАЈЕ У САМОИЗОЛАЦИЈИ
Заједничка борба: Погледајте како су се млади организовали да помогну суграђанима у изолацији (ФОТО)