Istina ili zabluda: Mogu li vam ANTIBAKTERIJSKI GEL I OBIČNI SAPUN pomoći da se ne zarazite korona virusom?
Na celokupnoj teritoriji Republike Srbije uvedeno je vanredno stanje zbog epidemiološke situacije u vezi sa korona virusom
U Srbiji je 6. marta potvrđen prvi slučaj oboljevanja od korona virusa, a u svetu je pre nekoliko dana proglašena pandemija. Korona virus najpre se pojavio u Vuhanu, u kineskoj provinciji Hubej 7. decembra 2019. godine. Tokom januara i februara zaraza se proširila i na Evropu i na zemlje u našem okruženju, a u martu "grotlo" zaraze postao je upravo evropski kontinent.
Crna Gora trenutno je jedina zemlja u Evropi koja nema obolelih, a u Srbiji broj zaraženih svakoga dana raste. Korona virus nije nepoznanica u medicini, a svet se sa ovakvim oboljenjima suočavao i ranije, ali naučnike i lekare posebno zabrinjava povećana stopa smrtnosti izazvana ovim virusom.
NAREDBA UPRAVO STIGLA Srbija uvela nove mere zbog korona virusa: Pogledajte spisak propisa koje morate poštovati
Građani u redovima ispred apoteka u Srbiji, a pažnju je svima privukao jedan detalj
Srpska novinarka u žarištu korona virusa: Prvo je nestalo toalet papira, a to je bio znak da sve kreće (VIDEO)
Ono što građanima stvara nedoumicu jeste to što se za prevenciju od korona virusa savetuje korišćenje antibakterijskih gelova, a trenutna epidemiološka situacija izazvana je virusom. Mnogi građani nisu sigurni da li antibakterijski gelovi za ruke stvarno pomažu u sprečavanju dobijanja korone s obzirom na to da je to virusno oboljenje. Jasan odgovor stiže od srpskog farmakologa koji je potvrdio da takvi gelovi mogu pomoću i sprečiti širenje mikroorganizama.
-Antibakterijski gelovi su vrsta antiseptika koji sadrže 60-70 posto alkohola i sprečavaju rast i razvoj mikroorganizama, uključujući viruse. Oni su dobra rezerva ako u blizini nemamo sapun i vodu - rekao je za naš portal dr Janko Samardžić.
Takođe, veliki mit stvoren je i na temu sapuna koji se koristi za ličnu higijenu, da li je loše koristiti tečni sapun ili je sasvim svejedno koje se sredstvo koristi za pranje ruku.
-Smatra se da nije toliko bitna vrsta sapuna već način na koji ga koristite. Pravilno pranje ruku predstavlja glavnu liniju odbrane u borbi protiv virusa. To podrazumeva često i temeljno pranje ruku u trajanju od najmanje 20 sekundi - rekao je za portal SrbijaDanas dr Samardžić.
Redovno pranje ruku najbitnija je preventivna mera koje se moraju pridržavati svi građani kako bi umanjili mogućnost da se zaraze korona virusom i obole od istog. Lična higijena je neophodna i ne treba da postoji izgovor da se iste ne pridržavate.
Svim građanima koji imaju određene simptome respiratornih infekcija, a koji su u prethodnom periodu boravili u području zahvaćenim COVID-19, dostupni su brojevi telefona, prema mestu prebivališta, u vremenu od 08 do 22h, na kojima mogu dobiti sve potrebne informacije, kao i preporuke o daljem postupanju, od dežurnih epidemiološka. Napominjemo da u takvim slučajevima nije potrebno ići u dom zdravlja ili bolnicu, niti šetnjom i drugim aktivnostima izlagati druge građane potencijalnim rizicima, već se treba odmah obratiti dežurnom epidemiologu.
Za bliže informacije možete kontaktirati 064 8945 235 (broj koji je otvorilo Ministarstvo zdravlja), zatim Institut za javno zdravlje Srbije “Dr Milan Jovanović–Batut” (ul.Dr Subotića br.5, 11000 Beograd; Tel: 011 2684 566) ili institute/zavode za javno zdravlje na teritoriji na kojoj boravite.
Infekcija novim korona virusom ima inkubacioni period između 1-14 dana. Studija objavljena u "Žurnalu Američkog medicinskog udruženja" otkrila je novi dokaz da se virus može širiti asimptomatično. Stručnjaci su procenili da svaka zaražena osoba tokom epidemije u proseku inficira još dve do tri osobe.
Infekcije korona virusom imaju širok spektar simptoma, uključujući groznicu, kašalj, kratak dah i poteškoće s disanjem. Blaži slučajevi uzrokuju simptome poput prehlade, dok teži mogu dovesti do upale pluća, teškog akutnog respiratornog oboljenja, prestanka funkcije bubrega i smrti.
Najbolja lična prevencija je često pranje ruku i dezinfekcija površina, nošenje zaštitnih maski na licu i rukavica u javnom prevozu i ustanovama.
Ovako izgleda testiranje na korona virus: Na rezultate se čeka između 24 i 72 sata
Ako u vanrednoj situaciji ne poštujete OVU odluku Vlade Srbije, platićete kaznu od 150.000 dinara
ODGOVORI NA PITANJA KOJA ZANIMAJU CELU SRBIJU: Šta radi, a šta ne u vreme vanrednog stanja?
STIGLO DETALJNO UPUTSTVO: Evo za koga se zatvaranje granica ne odnosi i ko koliko dugo OSTAJE U SAMOIZOLACIJI
Zajednička borba: Pogledajte kako su se mladi organizovali da pomognu sugrađanima u izolaciji (FOTO)