ИСТОРИЈСКИ МУЗЕЈ СРБИЈЕ ПОСЛЕ 57 ГОДИНА ДОБИЈА СВОЈ КРОВ: Дан о ком су сањали сви запослени
Након пресељења, сви запослени у музеју, депо, библиотека, радионице, изложбени простор и галерија налазиће се на једном месту
Влада Србије усвојила је у четвртак увече на седници закључак по којем ће Историјски музеј Србије бити пресељен у објекат Главне железничке станице у Београду, који је и сам споменик културе од великог значаја.
Патријарх ће бити сахрањен на празник који је много волео: Грчки чудотворац му је био посебно драг
ЗАБЕЛЕЛИ СЕ СРПСКИ ПУТЕВИ! Јака киша током ноћи прешла у суснежицу и снег: Путари имају пуне руке посла (ФОТО)
СРБИЈА МЕЂУ НАЈБОЉИМА: Велики допринос наших хирурга међународном пројекту у време короне
- Историјски музеј се досад налазио на три локације, што је отежавало његов рад и бригу о културноисторијском наслеђу, а пресељењем у нови објекат добиће могућност да своју делатност остварује на адекватан начин - наводи се у саопштењу са седнице Владе.
Након пресељења, сви запослени у музеју, депо, библиотека, радионице, изложбени простор и галерија налазиће се на једном месту. Директорка музеја Душица Бојовић јуче је обишла Главну железничку станицу и каже да је о овој теми разговарала већ пре четири године.
- Одлука Владе Србије је веома важна, јер је председник Србије Александар Вучић препознао важност Историјског музеја Србије и да наша установа после више од пола века мора да има своју зграду идентитета. То су препознали и премијерка Ана Брнабић, а читаву причу око нашег музеја сања и министарка културе Маја Гојковић. Нас две смо о томе разговарале још пре четири године и припремале се за овај тренутак. Историјски музеј ће после 57 година постојања добити свој кров над главом, где ће се наћи наша стална поставка од седмог века до данас - искрена је Душица Бојовић.
Музеј чува више од 35.000 предмета
Историјски музеј Србије основан је 1963. године. Више од 35.000 предмета, распоређених у 25 збирки и фондова, пружа увид не само у политичку и војну већ и у друштвену и културну историју Србије, српског народа и других култура које су постојале и постоје на нашем тлу од досељавања Словена на Балкан до савременог доба. Музеј сваке године приреди више добро посећених и медијски пропраћених тематских изложби.
Бојовићева се нада да ће у новим просторијама моћи да понуде боље програмске садржаје.
- Очекујем да ћемо имати и концерте, али и разна гостовања везана за музеологију. Седми сам директор овог музеја, а сви моји претходници су се трудили да имамо свој кров над главом. Коначно ће бити решен и тај велики проблем - истиче Бојовићева.
Није реално да Историјски музеј Србије одмах промени адресу, али директорка очекује да то буде у што краћем року.
- Обишла сам јуче простор. Сада чекамо доделу финансијских средстава. Код нас се све брзо решава и очекујем да ће процедуре да се убрзају као у случају Народног и Музеја савремене уметности у Београду. Спремни смо и желимо. Сањали смо о овом дану и изгледа да смо га досањали - закључује Бојовићева.