ИЗ МИНИСТАРСТВА ЗДРАВЉА УПОЗОРАВАЈУ: "У кризном периоду више разговарајте са децом и пратите њихово понашање"
За младе иста обала је пуна неизвесности, непознатог и страха како ће даље, али и изазова да могу и желе другачије.
Млади и родитељи превозе се истим чамцем до друге обале.
За родитеље то је обала на којој треба да оставе одрасло, одговорно, сигурно и самосвесно младо биће.
На неким површинама корона ОПСТАЈЕ И ДО 28 ДАНА: Ево како да се најбоље заштитите и шта НИКАКО да не радите
Све више заражених у Србији: Још шесторо људи има корону, укупно 89 потврђених случајева
Град духова у Србији: Нигде никог на улицама, грађани се придржавају мера заштите
Са обе стране јављају се питања: Да ли ће моћи? Шта даље сам?
Адолесценција се посматра као прелазни животни период између детињства и одраслог животног доба.
Карактеришу је брзе физичке, психолошке и социокултуролошке промене, које адолесценти савладавају у циљу успостављања сопственог идентитета и аутономије.
У том периоду долази до промене у структури породица, адолесценти теже независности у односу са родитељима и окрећу се вршњацима као новој референтној групи у којој се тражи доживљај припадности, блискости, разумевања и сигурности
Адолесценти теже да буду независнији, што подразумева самостално доношење одлука, њихово спровођење у дело, али и преузимање одговорности за исте.
Промене на социјалном плану, прерасподела улога у породици и потреба за припадањем вршњачким групама често подразумевају и промене стила животних навика које са собом носе различите штетне и ризичне облике понашања.
Веома је важно да у ситуацијама које захтевају појачану колективну одговорност породично функционисање буде што складније, како би друштво могло одговорно да се избори са свим спољашњим стресорима и факторима ризика.
Могућности брзог ширења инфективне болести изазване новим обликом вируса Корона представља ситуацију која ће бити велики изазов за породице са адолесцентима.
На првом месту је веома важно да родитељи разговарају са својим адолесцентима како би им појаснили степен озбиљности, као и колективне и личне одговорности у овој ситуацији.
Разговор, појачана кохезија и подела одговорности у породици умногоме може смањити ризик од различитих негативних психолошких и понашајних одговора на стрес који се сусрећу у оваквим ситуацијама.
Како код адолесцената тако и код родитеља најучесталије се јављају поремећаји сна, напетост, промене расположења, стрепња, смањен доживљај безбедности, љутња, као и појачани страх од болести.
Ту су и појачано конзумирање алкохола, дувана, социјална изолација, конфликти у породици и агресивност који доводе како до слабљења имуног система тако и до немогућности да се психолошки савладају појачани захтеви средине у кризној ситуацији.
Прихватање бриге и несигурности везано за ток дешавања и исход треба уважити, поделите медицинско знање које је са званичних извора и направите план стила здравих животних навика у наредним данима које ће омогућити редукцију стреса и унапредити и психичко и телесно здравље.
За све информације Специјалан број Министарства здравља за питања у вези са коронавирусом: 064 8945 235
Институт за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут": 011 2684 566
Будимо одговорни према себи и према другима.
У циљу омогућавања брже и ефикасније комуникације грађана са надлежним епидемиолошким службама, Министарство здравља увело је додатних 20 бројева телефона за све информације о корона вирусу.
Руски експерт открио да ли алкохол спасава од корона вируса: Ево шта пити против нове болести
Србин оболео од короне открио: "Температура не прелази 38Ц°, не спавам добро, отежано дишем"
ДРАМА ЗБОГ ПАНДЕМИЈЕ! Срби заточени широм света, не могу да се врате у земљу, само у Мароку заробљено њих 30
Ево како српски сељаци проводе дане у изолацији: Ово је њихов карантин под отвореним небом (ВИДЕО)
ВОЈСКА СРБИЈЕ ПРЕУЗИМА КОНТРОЛУ ГРАНИЦА, ПРИХВАТНИХ ЦЕНТАРА И БОЛНИЦА: "Спремни смо за извршење свих задатака" (ВИДЕО)