"ИЗА СВАКЕ ЕПРУВЕТЕ СТОЈИ ЈЕДАН ЧОВЕК, ЈЕДНА СУДБИНА..." Овако изгледа место у којем се обрађују УЗОРЦИ КОРОНЕ
У просторијама Института за вирусологију, вакцине и серуме "Торлак", у које ретко ко сме и да уђе.
У просторијама Института за вирусологију, вакцине и серуме "Торлак", у које ретко ко сме и да уђе, скоро читав век прављене су вакцине које су спашавале становништво Републике Србије од туберкулозе, дечје парализе, дифтерије, тетануса, прављени су серуми за змијске отрове, трајала је борба са разним познатим и непознатим бактеријама, алергијама, заустављене су разне заразне болести...
"КОРОНА НАС УЧИ МНОГО ЧЕМУ И ТО НА ТЕЖИ НАЧИН" Др Кисић открила зашто Србија има пуно заражених
"СВЕ ВИШЕ МЛАДИХ И ЗДРАВИХ ИМА ТЕШКУ ФОРМУ ИНФЕКЦИЈЕ": Др Милошевић упозорава да вирус НЕ ЗНА ЗА УЗРАСТ
"Радим свој посао и не намеравам да одступим" Др Дарија запушила уста критичарима
Управо је екипа вирусолога и епидемиолога с Института "Торлак" уочила под микроскопом вирус вариоле вере 15. марта 1972. године, а и овај пут су били први који су регистровали појаву корона вируса у Србији почетком марта. Од тада, њихово 24-часовно тестирање грађана, обрадивање узорака и спашавање живота није застало ни на трен.
Лекари у скафандерима, под микроскопима непрестано обележавају узорке за екстракцију, врше екстракцију, додају потребне реагенсе, тумаче резултате, а узимање узорка од грађана такође непрекидно траје. Од фебруара се у Институту за вирусологију, вакцине и серуме "Торлак", која је једна од најстаријих установа за превенцију, лечење и праћење инфективних болести на свету, непрекидно обавља највеци број тестирања на присуство корона вируса.
- Од наше четири Националне референтне лабораторије, у овом тренутку је најважнија она за грип и друге респираторне вирусе у којој се сада обавља лабораторијска дијагностика на присуство вируса САРС-ЦоВ-2. Актуелна ситуација захтевала је да све своје капацитете, кадровске и просторне, сво знање, искуство, квалитете и упорност ставимо на располагање држави - казала је директорка Института за вирусологију, вакцине и серуме "Торлак" др Вера Стоиљковић, али и признала да су учињени изузетно велики напори да се организација рада доведе до оваквог савршенства и додала:
- Наши подаци су поуздани и стално се проверавају од стране лабораторија које потврђују наше резултате и заиста се трудимо да све урадимо најбрже могуће, јер имамо у виду да у питању није само биолошки материјал који долази код нас... Иза сваке епрувете стоји један човек, једна судбина, али и одлука лекара у ком правцу це се тај пацијент лечити. То су животи, а не епрувете.
Имунолог др Горан Благојевић, шеф Одсека за бактериологију и имунологоју и тренутно један од чланова тима који ради на детекцији САРС-ЦоВ-2 инфекције код становништва каже да су сваку потенцијалну тешкоћу превазишли тимским радом.
- Ова врста посла носи и одређену дозу адреналина са собом и не дозвољава вам да, док сте на радном месту, размишљате о томе да ли сте уморни или да ли је темпо рада ван људских могућности. Никад није доведено у питање да ли Торлак може нешто да реши или не! Нисам имао страх од заразе, тај осећај се коси са лекарском професијом. Ми нисмо у ризику у раду у лабораторији или у раду са пацијентима, јер користимо сву заштитну опрему и поштујемо све прописе. Рад у лабораторији је на највишим стандардима биолошке безбедности. Уколико и дође до неког инцидента, постоје јасни протоколи који се прате како би се потенцијални биолошки ризик потпуно пренебрегнуо - каже др Благојевић.
- Лабораторију чине људи, који се труде око сваког пацијента и сваког узорка, а који несебично користе своје знање, искуство, професионалне и људске квалитете у анализи сваког узорка и у интересу сваког пацијента. Хвала свим запосленима Института "Торлак" на оволиком залагању, али и запосленима у установама које су у надлежности Министарства просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије, који су дошли да нам помогну. Показали смо право јединство и једино тако можемо сви заједно да победимо епидемију болести COVID-19 изазавану вирусом САРС-ЦоВ-2- рекла је др Стоиљковиц.
"Не види се крај борбе са короном" Драматично упозорење др Кисић о епидемиолошкој ситуацији у земљи
ЧЕТРНАЕСТ ОСОБА НА РЕСПИРАТОРУ: Данас је у Крагујевцу регистровано 55 нових случајева корона вируса
КАКО ИЗГЛЕДА ПРОЦЕС ТЕСТИРАЊА НА КОРОНУ? Из "Ватреног ока" објаснили: Један део посла обављају РОБОТИ
КОН ЈАСНО СТАВИО ДО ЗНАЊА НАДЛЕЖНИМА: Грађани морају да се контролишу да ли поштују мере
НАГЛИ СКОК БРОЈА ЗАРАЖЕНИХ У СРПСКОМ ЖАРИШТУ КОРОНЕ: Ситуација се не смирује, ВИШЕ ОД ХИЉАДУ РЕГИСТРОВАНИХ СЛУЧАЈЕВА