Извршитељи јуре милион грађана Србије: Попис имовине из куће је последња опција
Најчешћи разлог за принудну наплату су неплаћене комуналије
Извршитељи јуре око милион грађана Србије због неизмирених дугова, шокантни су подаци Коморе јавних извршитеља! Према њиховој евиденцији, Срби убедљиво највише дугују за неплаћене комуналије, судске трошкове и обавезе из правоснажних пресуда.
Прочитајте и:
Светлана Манић из Коморе јавних извршитеља истиче да што процес наплате дуже траје, то је и крајњи дуг већи. То значи да чак и ситна задужења могу порасти и по неколико пута због камата и трошкова принудне наплате.
- Од ових милион отворених случајева које имамо, људи се убедљиво најчешће задужују за рачуне мањег износа, највише за комуналије или судске трошкове. Међутим, што процес дуже траје, то ће и крајња дуговања бити већа - каже Манићева.
Она истиче да је попис имовине из куће последња опција, која се спроводи тек када се исцрпе све правне могућности.
- Уколико повереник не успе да наплати дуговања, он покреће поступак пред извршитељем, чији је задатак прво да провери да ли су испуњени сви услови, а потом доноси решење о извршењу. Када то решење постане правоснажно, спроводи се наплата дуга. Имовина се плени тек када се утврди да дужник нема возило или новчана средства на рачуну, попут плате или пензије. У том случају, попис покућства је последња опција, а кад до ње дође дужни се о томе обавештава непосредно пре самог пописа како не би испразнио стан и тако осујетио наплату дуга - напомињева Манићева.
Она тврди да извршитељи могу запленити све на шта наиђу, осим ствари потребних за живот (одећа, обућа, шпорет, фрижидер, залихе хране и огрева за три месеца...
- Оно што је важно јесте да извршитељи могу узети само две трећине плате или пензије дужника. Предмет заплене не могу бити социјална давања, дечији или инвалидски додатак, примања накнаде за незапослене - каже она.
Душан Узелац са финансијског портала Каматица истиче да "ситни" месечни рачуни чине највећи број случајева принудне наплате.
- Подаци Коморе јавних извршитеља да у Србији има око милион људи којима сваког тренутка прети пленидба имовине су заиста шокантни! У највећем броју случајева, када извршитељи дођу да плене имовину, то раде зато што грађани нису платили комуналије, кабловску, интернет, телефонски рачун и слично. Веровали или не, банке чак и најмање користе услуге извршитеља - каже Узелац.