ЈАК УДАР КОРОНА ВИРУСА НА НИШ, од случаја Бергамо, до оболелих у дому за старе: Велики притисак на здравство
Након малог предаха, Ниш је поново на удару корона вируса.
Тек што се здравствени систем овог града мало опоравио после случаја са зараженима из Лугана и Бергама који су овде "посејали" вирус, Ниш је задасио прилив пацијената из околине на челу са Лесковачком болницом, а јуче је стигла и забрињавајућа вест у вези са оболелим у геронтолошким центром у Нишу. Како систем издржава?
Према последњим информацијама у Нишу је на лечењу 377 особа, 391 пацијенат је у привременим болницама, а највећи број оболелих чине штићеници геронтолошког центра у Нишу где је јуче дошло до заражавања великог броја људи, а директор установе је приведен под претњом робијом од 12 година.
"Нисам осетила страх, знала сам шта ми је чинити" Ћерка др Тиодоровића на првој линији фронта уз поруку оца
Пацијенти на Сајму ОБЕЛЕЖИЋЕ НАЈРАДОСНИЈИ ХРИШЋАНСКИ ПРАЗНИК: Ускрс уз фарбана јаја и гозбу
ДОМОВИ ЗА СТАРЕ ПОСТАЈУ ОПАСНА ЖАРИШТА ВИРУСА? Познато који градови у Србији су најугроженији
Геронтолошки центар - одгроман удар за здравство
О томе је јуче говорио и епидемиолог из Ниша Бранислав Тиодоровић који је и сам потврдио да је ситуација "изразито тешка".
- Ово је заиста тешка ситуација. Имали смо утисак да се смањује плима са југа, али видите докле може да доведе неодговорност. Имамо 140 позитивних међу штићеницима и 4 међу запосленим, осталих 77 су негативни, то су радници који ће радити свој посао. Цео геронтолошки центар је у изолацији са негативним штићеницима и 77 радника који раде - истакао је Тиодоровић јуче на редовној конференцији за новинаре.
Срећа у несрећи је то што је реновирани Клинички центар у Нишу оспособљен са 460 постеља за пријем нових пацијената, али оно што остаје непознаница је на који начин ће издржати медицинско особље толики број оболелих у једном тренутку. О тежини ситуације у Нишу и околини говорио је и епдиемиолог др Предраг Кон.
Он је одговарајући на питање како лекари подносе притисак рекао да је "само пуњење онима који су оболели из Геронтолошког центра оптерећење".
- Што се тиче лекара... Још увек се обезбеђује рад, инфектолошка служба, како је рекао и доктор Тиодоровић, највише је погођена, има много заражених, али се то обезбеђује војним инфектолозима и прерасподелом лекара других специјалности. Имамо сада на респиратору 18-оро у Нишу и сви људи на респиратору су и даље у ризичном стању. Мислим да ћемо имати редовније податак колико је њих скинуто са респиратора. Оно што сам чуо је да се тај број ипак повећава - истакао је епидемиолог и додао да није лако лекарима.
КЦ Ниш има 377 ковид позитивних пацијената и то је импресивна бројка, закључио је.
Како је дошло до иницијалног уноса корона вируса у поменути дом за старе, није до краја познато, али оно што се зна јесте да је дошло до више пропуста који нису смели да се догоде.
Како се сазнаје од извора упознатог са истрагом, директор установе М. С. најпре није благовремено обавестио надлежне када је добио информацију о потврђеном вирусу код корисника дома.
Према сазнањима, директор установе наиме, након што надлежне није обавестио о "пробоју" заразе, није ни забранио посете - иако имао јасну информацију о томе да у његовом Центру постоје оболеле особе.
Осим тога, он није забранио, односно ограничио ни колективни ручак који су корисници Центра имали заједно, због чега се, нема сумње, вирус додатно проширио у установи.
Регионални центар - сливање пацијената у Ниш
Оно што представља додатни проблем је то што је Нишки клинички центар регионална болница па се сви пацијенти са југоистока Србије у њему збрињавају. Недавно је тако болница у Лесковцу била та у којој је одједном регистровано много оболелих здравствених радника - половина укупног броја оболелих у Лесковцу јесу здравствени радници - њих 49 има потврђен вирус корона, од чега су 24 лекара, 17 медицинских техничара, 5 возача, 2 сервирке и 1 спремачица. Они најтежи су махом стигли управо у Клинички центар у Нишу.
Није само Лесковац тај чији се пацијенти доводе у Ниш на лечење од новог корона вируса. Тако према последњим подацима сајта COVID19, у Врању је 57 оболелих, у Зајечару 59, у Сурдулици 20, у Алексинцу 19, Прокупљу 6, Владичином Хану 5... Сви они су или смештени у неку од ковид болница у оквиру Клиничког центра Ниш или у неку од привремених болница.
- Професор Тиодоровић је објаснио да овај ексцесни догађај који се догодио имао утицаје на укупно здравствено стање не само Ниша већ и региона: Лесковца, Параћина, Ћуприје... Ту се открива већи број позитивних у односу на тестиране и вирус је активнији него у осталим деловима Србије. За разлику од тога у Војводини готово да се смирује ситуација, што не значи да вируса нема, али је присуство испод 10 одсто, док се у овим деловима иде и до 50 одсто - казао је Кон.
Поред Чаира који прима најлакше оболеле, у Нишу су опремљена још два центра, а у плану их је још због притиска и прилива. Добра вест је да се спрема лесковачка болница за прихват пацијената, као и да се у том граду формира привремена болница. То би унеколико могло да растерети Ниш.
- Велика ствар је што смо у Лесковцу припремили ковид болницу и она је опремљена и биће у овим данима потпуно спремна. Зашто ово помињем? Зато што је ово велики број позитивних. Њихово стање је фази лаке клиничке слике. Али, пошто су то стари људи са коморбидитетима, то не значи много. Сада је битка за њихове животе и да смањимо ризик да не дође до онога што смо најмање очекивали - истакао је епидемиолог и замолио директоре домова за старе да не буду емотивни када треба спроводити законе.
Случај Лугано/Бергамо започео цео низ
Две женске особе, држављанке Србије заражене корона вирусом биле су једне од читавог низа који је кренуо од једне жене која је дошла из Лугана у Швајцарској. То ће се показати као пресудно за цео тај округ.
Како се тада писало, та жена, иначе српског порекла, а која живи и ради у Швајцарској, дошла је у посету Србији ради пословних обавеза и на семинару у Нишу дошла је у контакт са такође наше две држављанке и тако их заразила корона вирусом.
Након њеног повратка у Швајцарску, две заражене жене из Србије осетиле су прве симптоме болести.
Када су у Швајцарској надлежни сазнали да је заражена женска особа боравила у Србији, та информација је међународним каналима пренета српским надлежним органима, како би се детаљно проверило са ким је она све била у контакту.
Касније је речено да је она дошла заправо из Бергама за Србију, а епидемиолог Бранислав Тиодоровић је објаснио и како је текао даљи ток истраге њених контаката.
- Из Бергама је дошла наша држављанка, знала је да је болесна, у Италији јој је утврђено да је болесна. Али она је шетала по Нишу, долазиле су пријатељице из Београда, одлазила је и аутобусом у Крагујевац - објаснио је доктор Тиодоровић.
Колико је комуникација између округа и градова широм Србије важна и добро утврђена потвридио је и доктор Тиодоровић, рекавши да је су одмах по сазнању да је заражена жена комуницирала са особама из Крагујевца то одмах пренео надлежнима у том граду.
Двадесет четири сата су, каже, тражили особе које су биле у контакту са овом Нишлијком. И све су их пронашли и ставили у изолацију.
Рано отркивање првог случаја, кад имате првог позитивног, врло је важно установити где се кретао. Када смо пронашли све контакте, сви су стављени у изолацију. Када је утврђено да су позитивни, смештени су у Инфективну клинику. Чак они нису сви показивали знаке, јер први знаци се некад појаве петог, шестог дана, да би то била комплетна клиничка слика - казао је Тиодоровић.
Међутим, током те "истраге", утврђено је да је проблематична и неодговорна Нишлијка била у контакту са особом која ради у пошти, па самим тим има контакт са доста особа али и грађанима.
И сам Ниш се након тога суочио целог случаја суочио са обољевањем 10-ак здравствених радника, а једна докторка је преминула.
ЧИТАВА ПОРОДИЦА МИ ЈЕ ЗАРАЖЕНА, ИЗОЛАЦИЈА ЈЕДИНИ СПАС: Директор КБЦ у Митровици открио са чиме се све сусрео због епидемије
МИСЛИЛИ СМО ДА КОРОНА НЕЋЕ СТИЋИ У НАШ ГРАД: Мајданпек дуго није имао вирус, све док тест преминулог није показао ИНФЕКЦИЈУ!
СРБИ СУ НА ВРЕМЕ НАПУСТИЛИ ИРАН: Двоје држављана хтело да остане у Техерану, жаришту COVID-19
НЕ ЗНАМО ГДЕ СУ НАМ РОДИТЕЉИ: Забринутост и ОЧАЈ породица корисника Геронтолошког центра у Нишу
И пре његове смрти у тој породици "све је било трагедија": Сахрањен Саша (26), најмлађа жртва короне у Србији