Јанош Хуњади - јунак који је задужио Београд и хришћанску Европу
Кулу на Гардошу многи зову Кула Сибињанин Јанка, иако је једини прави назив Миленијумска кула. Да ли се велики војсковођа са разлогом доводи у везу са њеним постојањем и због чега је он значајан за Београд?
На данашњи дан пре 562 године, војска коју је предводио Јанош Хуњади, познатији као Сибињанин Јанко, победила је отоманску војску на Калемегдану код Сахат куле.
- Ако говоримо о контексту европске историје, то је можда најзначајнији датум за средњовековну историју. Тако да, обележавање овога би требало да преузму и данашњи Београђани на себе - каже историчарка Ана Радаковић.
Сибињанин Јанко описан је у многим српским епским песмама и испеван уз гусле као један од највећих српских јунака. Да ли су Срби преотели Мађарима великог војводу, прекрстили га и дали му српско име или је познати јунак из 15. века "наше горе лист"?
Продајете стан и ангажујете агенцију? Ево да ли је то ПАМЕТАН ПОТЕЗ?
Ово су ПРВЕ СЛИКЕ новог споменика Јанку Сибињанину! (ФОТО)
ТАЈНА Хаџи Проданове пећине: Откривена је сасвим случајно, а ово СТВОРЕЊЕ живи овде и ЈЕДИНСТВЕНО је у СВЕТУ!
- Историјски извори би превасходно рекли да је Мађар. Он је био мађарски племић, то је било угарско краљевство. Његова територија је, између осталог, била Ердељ који припада данашњој Румунији. Али просто границе некад и данас се потпуно разликују. Тако да је он пре свега био мађарски племић -истиче Радаковићева.
Војничку каријеру започео је у служби деспота Стефана Лазаревића, где се истакао као најбољи војник. Данас га осим нас, као народног хероја славе и Мађари и Румуни.
Три недеље после победе над Турцима, у околини Београда, у кампу његове војске завладала је епидемија куге од које је и сам оболео а касније и умро.
- Он је баш овде, у земунском средњовековном граду, умро убрзо након битке 1456. године - објашњава Радаковићева.
Сећање на Сибињанин Јанка у Земуну
Добро познати земунски симбол, Кула на Гардошу или Миленијумска кула и данас се у народу назива Кула Сибињанин Јанка. Иако су је 1896. године, поводом прославе хиљадугодишњег боравка у Панонији подигли Мађари, кула са познатим херојем нема никакве везе.
- Сибињанин Јанко односно Јанош Хуњади, руководећи том веома значајном битком задужио је српску престоницу у великој мери, а и целу хришћанску Европу, ако говоримо о 15. веку и околностима у којима је живео. Тако да дефинитивно није узалуд што се баш на врху Гардоша чува сећање на Јаноша Хуњадија - истиче Ана Радаковић.
Данас се у Миленијумској кули одржавају изложбе.
СРБИН, ПОСЛЕДЊИ ЖИВИ ЧЛАН ЧУВЕНОГ АПОЛА, ОТКРИО ТАЈНУ СКРИВАНУ 50 ГОДИНА: Како се вијорила застава на Месецу? (ФОТО)
Сећате се рашчињеног нарко попа Јорда из Пожеге? По истеку казне одлучио се за ОВАЈ КОРАК - СВИ У ШОКУ!
"Дрога" која убија највећи број људи заправо је легална и свакодневно је конзумирамо
- У ових последњих 13 година отворило смо 104. изложбу. Ради се о Николи Тесли, једној ексклузивној изложби. За ових 13 година прошли су аутори из целог света. Ми не можемо да правимо изложбе да буду кратке, него су обично две недеље минимум, док је рецимо Теслина већ десета - каже галериста Ђорђе Чубрило.
Две улице у Београду носе име Сибињанин Јанка. Од данас Земунски кеј красиће споменик вођи тријумфалне одбране Београда од турске војске.