ЈЕДНА ОД РЕТКИХ СРПСКИХ БОГОМОЉА У 19. ВЕКУ: Црква у Прањанима реконструисана након неколико деценија (ФОТО)
Највећи део средстава је одвојила Република Србија
Црква брвнара у Прањинима подигнута далеке 1827. Године, у 19. веку била је једно од ретких места где се Богу молио народ са сувоборских висова. Међутим, зуб времена на овој грађевини оставио је свој траг, па је црква брвнара шездесетих година 20. века била готово у потпуности девастирана и склона паду, па су изведени опсежни конзерваторско-рестаураторски радови. Министарство културе у информисања, као и општина Горњи Милановац уложили су 5,7 милиона динара у њену санацију.
Да ли знате да се у Винчи налази ОСТРВО ЕВОЛУЦИЈЕ? Ова оаза природе је сада доступна свима, ДЕЦА ЈЕ ОБОЖАВАЈУ (ФОТО)
Род шљиве БУКНУО У БАНАТУ: Посла има и за сезонце из Северне Македоније
- Највећи део средстава је, наравно, одвојила Република Србија и према конкурсу Завод за заштиту споменика културе је добио преко 5 милиона динара од Републике за реализацију ових радова. Општина Горњи Милановац је такође помогла са одређеном свотом новца, која није велика, али нам је важно да се укључимо у сваки пројекат. Пројектом је извршена санација крова, односно, замена дотрајалог кровног покривача новим, израђеним традиционалним методама цепања храстове грађе и спровођењем хидрофобне заштите кувањем шиндре у мешавини катрана и ланеног уља - рекао је Дејан Ковачевић, председник општине Горњи Милановац.
Очување овог комплекса од великог је значаја како за читав овај крај тако и за целу Србију, јер су важан део историје читавог српског народа. У овом крају, поред Цркве брвнаре има неколико објеката који су као споменици културе под посебном заштитом заштитом државе.
- У наредном периоду имаћемо један велики пројекат овде у Прањанима који ће такође бити под окриљем Завода за заштиту споменика културе, а то је Галовића поље, које је сад у предфази, где ћемо градити једну писту, да покушамо да покажемо како је то некад изгледало, када су спашавани амерички пилоти, а биће изграђен и један меморијални центар. Све ће то опет остати нама да на понос чувамо, да чувамо нашу традицију и успомену на људе који су све то радили - изјавио је Ковачевић.
У 2019. години је, на иницијативу локалне заједнице, извршено и пресељење Гавровића чардака, такође непокретног културног добра од великог значаја за Републику Србију, у црквену порту, чиме је комплекс још више добио на значају.
- Данас смо у великој радости, јер смо и у овим временима која су оваква каква су, за све нас који живимо у овој земљи, успели да урадимо велику ствар и да покажемо да смо генерација која може да сачува оно што им је дато од предака на чување.Велика ми је радост што ћемо и онима после нас имати шта да оставимо на чување. У храму се служи редовно на Преображење, а имамо у плану да почнемо суботом да служимо и литургије за упокојене, пошто су некад у овој цркви обављана опела - рекао је Јереј Војислав Рисимовић, парох Прањански.
ГДЕ ЈЕ НЕСТАЛА ДОМАЋА ЛУБЕНИЦА? Увоз бостана никад већи, статистика ПОРАЖАВАЈУЋА
ЈОШ 40.000 ВАУЧЕРА ЗА ОДМОР У СРБИЈИ: Ево како да уштедите 20.000 ДИНАРА на летовању у нашој земљи!
ДОБАР РОД И КВАЛИТЕТ ПШЕНИЦЕ У СРБИЈИ: Ево кад је треба продавати за бољу цену
СЕОСКИ ТУРИЗАМ ЦВЕТА У АРИЉСКОМ КРАЈУ: Качамак и бунарска вода, па пут манастира...
Да ли знате ко су РАБАЏИЈЕ? Овај тежак посао Милан и Милојко обављају на падинма Златибора (ФОТО)