ЈЕЛОВНИК ЗА ЗАРАЖЕНЕ КОРОНОМ: Поједине намирнице користите сваки дан а НИКАКО НЕ БИСТЕ СМЕЛИ да их конзумирате
Доктор Горан Белојевић открива које намирнице треба да једу заражени короном, а које да избегавају
Здравље на уста улази, каже изрека, али и наши стручњаци који последњих недеља апелују да се хранимо што разноврсније како бисмо припремили имунитет за борбу против коронавируса.
ЛЕТО НЕ ЖЕЛИ ДА СЕ ПОВУЧЕ: До петка носимо кратке рукаве, а онда је врућинама дефинитивно крај
КАКО ФУНКЦИОНИШЕ ЖИВОТ СА КОВИД ПРОПУСНИЦАМА: Саша из Беча објаснио све до детаља, без њих се не може ни у јавни wc
АМБРОЗИЈА СТВАРА ВЕЛИКЕ ПРОБЛЕМЕ АЛЕРГИЧНИМА: Савети Др Каменова су злата вредни - ево како можете да УБЛАЖИТЕ симптоме!
Шеф Катедре за хигијену београдског Медицинског факултета проф. др Горан Белојевић за Објектив наводи да је исхрана пола здравља, те да свакодневно треба да уносимо намирнице које нам осигуравају довољно витамина, минерала и биљних влакана.
Др Белојевић за наш лист објашњава на који начин треба да се хране особе које имају ковид-19 и примају неопходну терапију и особе које су прележале коронавирус, али налазе се у фази "продуженог ковида".
ОПРЕЗНО С ВОЋЕМ И ПОВРЋЕМ
Према речима саговорника који је дао смернице за правилну исхрану током и после вируса, воће и поврће су епидемиолошки ризичне намирнице јер се већим делом једу сирове.
- Људи додирују воће и поврће, које долази у контакт са различитим површинама, на којима се налазе бактерије и вируси. Зато сирово поврће и воће треба пет пута испрати у води. Не овлаш, него темељно.
- Заблуда је да воће и поврће треба да стоји у води са содом бикарбоном, јер она делује на гљивице, али не и на вирусе и бактерије. Нама није циљ да дезинфикујемо воће и поврће, него да га исперемо, да бисмо на најмању могућу меру смањили вирусе и бактерије, који су на површини. То теоретски важи и за ковид-19. Особа која је позитивна на коронавирус дира нос, па пипа сирово воће и поврће, и то остане на површини и тако се неко зарази.
Истичући значај белог лука и његово антиоксидацијско дејство, шеф Катедре за хигијену каже да је бели лук у ствари алил-сулфид, који делује и на вирусе и на бактерије.
- Кад се поједе, он изврши дезинфекцију у желуцу и цревима. Превасходно, белим луком се штитите од оболевања и умирања, а нећете спречити ширење јер вирус носите рецимо у носу, па белим луком ништа нећете постићи - тврди др Белојевић.
Наш саговорник саветује да сви грађани треба да се вакцинишу како би се сузбио коронавирус, али и да узимају пробиотик.
- Ко год мене пита, увек кажем „синофарм” плус пробиотик. То свима саветујем. Ја сам само на пробиотику јер радим експеримент на себи, а он је апсолутно успешан - каже др Белојевић.
БУСТЕР ДОЗА ЗА НАЈУГРОЖЕНИЈЕ
Што се тиче треће, бустер дозе, наш саговорник закључује да је она неопходна оним пацијентима који су најугроженији. ‒ То су дефинитивно гојазни, дијабетичари и они који имају хипертензију. Таквих људи је пуно. Логика треће дозе је подстаћи имунитет још једном. Они који су добили две дозе већ имају имунитет, а да ли имају или немају антитела, то није важно. Они имају меморијске ћелије, које ће реаговати када поново дођу у контакт с вирусом и та реакција ће бити одлична – тврди професор Медицинског факултета.