ПИК ЈЕ ЗА ТРИ НЕДЕЉЕ, А ЗА ТРИ ДАНА КРЕЋЕ "ПАКАО": Почните са терапијом ако већ нисте, јесен ће бити кобна за ову групу људи
Према речима Мирјане Мијатовић Јосиповић из Агенције за заштиту животне средине, ова коровска биљка јесте тренутно у фази цветања, али и у фази мировања, односно још се није њен полен распршио по ваздуху.
Док се Београђани жале на појаву алергије на амброзију, надлежни тврде да се ради на њеном сузбијању, међутим третирана је тек трећина површине под амброзијом. Из хитне помоћи кажу да су протеклих дана и недља имали "црвене позиве" због ове алергије, а из Агенције за заштиту животне средине тврде да је амброзија у стању мировања и да се њен пик очекује тек за три недеље.
НОЋНИ ИЗЛАСЦИ И НЕВАКЦИНИСАНИ НАС ГУРАЈУ КА НОВИМ МЕРАМА: Да ли ће Кризни штаб укинути масовне догађаје?
"УКЉУЧИМО МОЗАК" ДР ШЕКЛЕР О НОВОЈ МУТАЦИЈИ: Не брине ме ламбда сој, најбитнија ствар у овом тренутку је вакцинација
ЛЕПА ВЕСТ ИЗ КЛИНИЧКОГ ЦЕНТРА У НИШУ: Младић (29) који је спасен од утапања после три дана СКИНУТ С РЕСПИРАТОРА
Ова коровска биљка, при чијем самом помену многима сузе груну на очи, најинтензивније буја у августу и септембру, а њено сузбијање је требало да почне још у јуну.
Додатни посао за хитну помоћ
Према мерењима Агенције за заштиту животне средине, концентрација амброзије је током претходне седмице била ниска, а не очекује се промена ни ове седмице.
Међутим, Београђани се већ жале на кијање, свраб у носу, цурење из носа, сузне и црвене очи, кашаљ, отежано дисање са осећањем недостатка ваздуха.
Осим респираторних тегоба дешавају се и промене на кожи у виду црвених печата и свраба, а могу да настану и компликације на органима за варење, праћене повраћањем, грчевима и дијарејом, нарочито ако постоје унакрсне реакције са храном која потенцира њену алергогеност и доводи до погоршања акутног стања.
- Сада нас доста зову људи које муче алергије. Многи чекају тренутак када то постаје чак и “црвени позив”, да што пре стигнемо. Амброзија је тренутно у пику, у августу и септембру, људи који знају да су алергични требало би одмах да се јаве лекару и да узму терапију рекла је пре неколико дана др Ивана Стефановић из београдске Хитне помоћи.
Према речима Мирјане Мијатовић Јосиповић из Агенције за заштиту животне средине, ова коровска биљка јесте тренутно у фази цветања, али и у фази мировања, односно још се није њен полен распршио по ваздуху.
Како објашњава, ни амброзији не одговарају високе температуре, те се чува како не би увенула. Полен амрозије у ваздуху очекује се од 15. августа, а највеће дневне вредности амброзије очекују се од 25. августа до 10. септембра.
Како каже, тренутно је у вазуху присутна мешавина полена других корова, попут траве и коприве, те највероватније то узрокује алергијске реакције.
С обзиром да је због пандемије већина грађана у потпуности променила начин живота, нарушен је и имунитет, те постајемо алергични на оно на шта до сада нисмо били. Пример за то је и учестала алергија на сунце, што потврђују и из Хитне помоћи.
- Онима који пате од алергија, поготово узроковане амброзијом, већ сада се препоручује да почну са терапијом, а не да то чине када већ осете симптоме - поручује Мијатовићева.
Такође додаје да су планине попут Златибора још увек поштеђене ове "напасти", односно да су надмрске висине преко 500 метара спас.
Амрозије четири пута више него раније
Мирјана Мијатовић нам је потврдила и да се амброзија последњих година интензивно раширила. Прошле године је у пику амброзије било присутно 800 поленових зрна у једном метру кубном, док су запослени у овом предузећу пре двадесетак година мислили да је превише када је било 200.
Она наводи да је за Београд изузетно важно присуство полена у Обреновцу, јер се може ширити и до 100 километара. Тако је, каже, у пику прошле године измерено чак 1.000 поленових зрна по кубном метру!
Тренутно клопка за мерење полена у Обреновцу није у функцију, те нам недостају информације одатле. Према сазнањима Мијатовићеве, то би требало да се реши у наредних десет дана.
Може се догодити да је у Београду у мировању, али да се у Обреновцу већ раширио полен, што засигурно утиче и на Београђане.
Сузбијено мање од трећине
У одговорима које је Секретаријат за здравство пружио на питања екипе "Блица" истиче се да је сада у току сузбијање амброзије.
Како наводе, до сада је амброзија сузбијана хемијским третманом на 69,86 хектара, а кошењем на 490,8 хектара, иако је мониторингом утврђено да на 1.869,6 хектара постоји предикција могућег развоја амброзије. Дакле, мање од трећине.
Они су додали и да је у складу са Акционим планом, предвиђено да се од јуна до краја септембра уради мониторинг на 3.000 ха, а на површинама на којима се утврди присуство амброзије мониторинг се понавља да би се утврдило време примене хемијског третмана.
До сада је у циљу сузбијања коровске биљке амброзија мониторинг извршен на 2.601,8 хектара наводи се још у саопштењу.
Градоначелник Београда Зоран Радојичић изјавио је прошле недеље при посети ледној од локација где се сузбија амброзија да овве године очекујемо да ћемо уништавање амброзије спровести на 30 одсто више површина него претходне године.
- До сада је хемијским путем на око 70 хектара површине уништена амброзија, кошење је спроведено на 440 хектара у приградском делу, као и на 40 хектара у градском делу - рекао је он.
Сузбијање и уништавање коровске биљке амброзије се спроводи применом агротехничких мера, претежно на poljopprivrednom земљишту а на осталим површинама механички (кошењем) и хемијским третманом.
Мониторинг и картирање као и сузбијање коровске биљке амброзије на територији града Београда врши Завод за биоциде и медицинску екологију.