ЈУН МЕСЕЦ СА НАЈВЕЋИМ БРОЈЕМ МУЊА И ГРОМОВА - Стручњак саветује шта да радите ако сте на отвореном (ВИДЕО)
Одговарајући на питање о престанку нестабилног времена Михајловић каже да се такво време очекује наредних седам дана, са тим што би за викенд било нешто лепше време.
Невреме праћено градом и грмљавином последњих дана честа је слика у скоро свим крајевима Србије. Милан Стеванчевић, стручњак из области електромагнетних поља, одговарајући на питање откуд монсуни и овакво време у Србији каже да то ништа није необично.
ОНИ ПОЗНАЈУ СВАКИ ЋОШАК СРБИЈЕ! Ево које дестинације препоручују - а ону коју сматрају најлепшом, мало ко је посетио
ОБЈАВЉЕНИ НАЈНОВИЈИ ПОДАЦИ: Још 71 случај корона вируса, преминула ЈЕДНА ОСОБА
Сви знамо да је Андрић добио Нобела: Да ли знате да је ПУЛИЦЕРОВА НАГРАДА ОТИШЛА У СРПСКЕ РУКЕ ЧАК СЕДАМ ПУТА
Стеванчевић је рекао да су те појаве карактеристичне за јун месец.
- Потребно је знати да је јун месец са највећим бројем муња и громова. То се дешава на почетку сваког соларног циклуса. Све је то уобичајено и нема никакве везе са измишљеним глобалним загревањем - сматра Стеванчевић.
Говорећи о грмљавини Стеванчевић каже да је она фактор ризика уколико се налазимо на отвореном простору.
- У унутрашњем простору нема никакве везе… Свака кућа је Фарадејев кавез у који муња не може да продре. Ако сте напољу, на неком пољу и тако даље природа се побринула да нас обавести када ће доћи до муња и громова јер се онда почињу јављати кондукционе струје познате као севање - истакао је он.
Стеванчевић каже да је најбоље да када почне севање уђемо у затворени простор.
Он наводи да ако човек стане испод јасена или храста јесте у опасности јер они имају гвожђа доста у себи и због тога имају своје магнетно поље које привлачи муње.
- Поред липе или јаблана можете да стојите колико хоћете, гром неће да удари - појаснио је Стеванчевић.
Каже да ако се особа нађе усред олује нађе на потпуно отвореном простору треба да има кишобран.
- Киша није вода, она је смеша хемијских елемената, па је од Ђурђевдана до Преображења кисела. То значи да је киселина, а оне проводе струју – објашњава Стеванчевић и каже да нас кишобран чува да се не поквасимо.
Горан Михајловић, помоћник директора РХМЗ, рекао је да је време такво какво је и да је у границама оног што смо имали и претходних година.
- Мај и јун су најкишовитији месеци. Појава локалних пљускова и града није нешто што нисмо имали – изјавио је Михајловић.
Како каже, бујице су последица интензивних падавина у кратком времену.
- Ми смо имали 40, 50, а у једном тренутку и 70 милиметара падавина, али то је локалног карактера – рекао је Михајловић и казао да се падавине разликују и у деловима Београда.
Према његовим речима, оно што се уобичајено забележи у јуну падавина пало је у неколико сати.