"КАДА СМО ПРОНАШЛИ АУТОМОБИЛ..." Припадник ГСС открио како је трајала потрага за Милицом и Стефаном (ФОТО)
Стеринац је у Јутарњем програму објаснио како су пронађени Стефан Русов и Милица Мирјанић, који су нестали у околини Књажевца.
Пошто је успешно завршена потрага за несталим планинарима у близини места Брезовица спасилац из Горске службе спасавања Душан Стеринац упозорава да је реон Рисине незгодан, јер је реч о ненасељеној области и без сигнала, па се на такав пут не се не сме кренунити неприпремњен.
УСВОЈЕНО! Познато ко ће се у Србији први вакцинисати Фајзеровом вакцином
НОВИ ДЕТАЉИ О НЕСТАНКУ МИЛАНА: Младић из Доњег Милановца оставио ПИСМО ПОРОДИЦИ!
ПОЖАР У МАНАСТИРУ СОПОЋАНИ: Сумња се да је подметнут - ватрогасци се боре са стихијом!
Душан Стеринац каже да је Горска служба добила позив у суботу увече на недељу и да у том тренутку није било никаквих инфомрација о аутомобилу којим су се возили Стефан Русов и Милица Мирјанић.
- Ујутро смо изашли на терен и успели смо захваљујући камерама једног ресторана на улазу у кањон Ресаве да нађемо време да је њихов аутомобил прошао туда у суботу око девет часова. Одатле смо кренули у претрагу у коју су биле укључене и друге службе, мештани, пријатељи и родбина. Три екипе су интензивно радиле током целог дана - рекао је Стеринац гостујући у Јутарњем програму РТС.
Како је истакао, пут којим је текла потрага био је веома лош и пун снега, а већ је био мрак.
- Наше теренско возило се мучило и практично нисмо могли да верујемо да је путнички ауто туда могао да прође. Кад смо наишли на њихово возило то нам је одмах дигло морал и у том тренутку смо били убеђени да су негде у близини. Непуних сат времена након тога смо наишли на њих двоје, с друге стране је дошло неко друго возило, десет минута разлике смо стигли, осетили смо велико олашање. Њима је било драго да је неко дошао и да неће морати да се смрзавају - истакао је спасилац Горске службе објашњавајући како је текла потрага за несталим планинарима.
Како каже, спасилац никад не губи наду, па је осећај кад пронађете нестале неописив.
- Увек ми се свиђала идеја да могу неком да помогнем у невољи, кад видите осмех и олакшање после 40 сати мучења, то је нешто што испуњава срце. У тренутку кад смо нашли ауто, били смо сигурни да су негде ублизини, памтићу тај тренутак, то је напредак - каже Душан Стеринац.
Испоставило се да су Стефан и Милица желели да се попну на врх Бељанице, али да су остали без сигнала већ у подножју.
- Они су се ослањали на неке мапе које су имали у телефону, међутим, ГПС сигнал их је навео на погрешан пут, нашли су се на неком путу који није био планиран, пут је постојао све гори, заглавили су се у смету са снегом. Нису могли ауто да извуку и морали су да наставе пут пешице - рекао је Стеринац.
На планинарење се мора кренути с адекватном опремом
Милица и Стефан су на пут кренули с довољно хране и воде, али нису имали вреће за спавање и оно што је потребно за ниске темперетуре. Њихова срећа у несрећи је била што су наишли на ловачку напуштену колибу и у њој су нашли све што има треба да могу да запале ватруи проведу ноћ колико толико заштићени од ниске температуре.
- Цео реон Бељанице је незгодан, то је 50x50 километара ненасељене области, лако је залутати, сви путеви делују да воде негде и онда нестану - упозорава искусни спасилац.
Према његовим речима, најчешће грешке се десе зато што људи крену у такве мисије неприпремљени.
- Не знају најбоље пут, мапе које користе нису ажуриране, а кад нису сигурни да ли треба да се врате, они наставе. Боље је остати у колима ако имате горива, ако имате сигнала позовати помоћ, што у овом конкретном случају није било могуће. Зима мање прашта. Свака ноћ, ако нисте добро опремљени, може да буде кобна, па треба бити обазрив - наводи Душан Стеринац.
Имајући у виду да се овог лета због пандемије коронавируса већина грађана Србије определила да остане у Србији и истражи наше палнине, Горска служба имала је највећи број интервенција, закључио је спасилац Стеринац.