КАКО ЋЕМО СЕДЕТИ У РЕСТОРАНИМА И КАФИЋИМА? Стручњаци имају препоруку, угоститељи ЈОШ ТРАЖЕ РЕШЕЊЕ
Рад у ресторанима уз поштовање прописаних мера јесте питање одговорности запослених.
- Једино што ме брине када је у питању организовање рада ресторана јесте распоред столова у тим објектима. СЗО је крајем марта дала смернице да на 10 квадрата четири госта могу да седе, уз то да размак између столица буде метар, што је око 14 квадрата укупно простора за четири особе. То не би био проблем када се људи не познају, али ако дођу заједно, мало је незгодно да седе тако удаљени. Зато би требало размотрити на који начин то организовати - рекао је Георги Генов из Удружења хотелијера и ресторатера Србије.
СРБИЈА И МИСТЕРИОЗНИ "Р БРОЈ": Др Кон објаснио шта то значи и колико је то важно у БОРБИ ПРОТИВ КОРОНЕ
ВЕЧЕРАС ПРВИ ПУТ У БЕОГРАДУ: Бука против оних који су навијали за корону против Србије!
Др Кисић: Смањен број дана у карантину за оне који уђу у земљу са 28 на 14 дана
Према његовим речима, рад у ресторанима уз поштовање прописаних мера јесте питање одговорности запослених.
- Важно је придржавати се правила од самог доласка радника на посао до услуге. Препоручује се да гости плаћају платном картицом, јер је безбедније, а на крају крајева и сада већ 80 њих користи платне картице у ресторанима. С обзиром на то да ће конобари носити рукавице, наравно да није проблем давање бакшиша, тачније новца. Конобари морају да имају маске, а гости не морају. Међутим, овде је важно да свако мора да буде одговоран - објаснио је Генов.
Све је једноставно ако одговорно поступамо, нагласио је он.
- Ако неко седи у башти ресторана, размак ће бити мањи, тачније биће до 2,5 квадрата у односу на унутрашњи део. Међутим, нисам видео детаље препоруке СЗО када говоримо о седењу у баштама. У ходу ћемо да решавамо свако питање да би били задовољни и гости и запослени - рекао је Генов.
Према његовим речима, у угоститељском сектору су најугроженији хотели из угла инвестиција, на другом месту су ресторани.
- Држава колико је имала, толико нам је дала. Остаје сада како прилагодити све. Хотелима је потребно бар три месеца, од самог отварања до доласка гостију и покретања посла да би се стабилизовали. Како урадити мораторијум за одлагање кредита? То нам је једно до кључних питања. Затим, плаћање струје, да ли плаћати рачун за струју и када хотел није радио, да ли постоји могућност да се то одложи односно да се заради новац па онда да се плате рачуни. Ако би сви дугогодишњи партнери помогли и изашли у сусрет, онда бисмо могли да успемо и да покренемо нови циклус - објаснио је Генов.
У Београду, Нишу и Новом Саду је било од 75 до 80 одсто страних туриста који су одседали у хотелима, рекао је он.
- Од укупно 18.000 соба, само у ова три града је 10.000 хотелских соба. Не могу да говорим у име послодаваца да ли ће спустити цене. Вероватно ће морати да дође до снижења цена и прилагођавања да би могло све да функционише. Осим хотела, постоји и приватни и други смештај. Ваучери о којима се говорило протеклих дана свакако важе за хотеле. Мало је проблем што грађани који имају примања до 60.000 динара могу да аплицирају за ваучер, а то су обично гости који не иду у хотеле јер им сама платежна моћ то не дозвољава. Зато је наш предлог био да нема лимита за ових 400.000 ваучера, да може свако да конкуриште - рекао је Генов.
Трећина родитеља у Београду мора на посао: Вртићи су им неопходни, али морају да имају ОВО
Хоће ли мере бити враћене? Доктор Кон дао одговор на питање свих питања
Шта највише брине грађане у време пандемије, а није корона?
СПИСАК ЗАРАЖЕНИХ ПО ГРАДОВИМА: Ова места у Србији имају највише оболелих од корона вируса
ДА ЛИ ЋЕ БИТИ УБЛАЖЕНЕ МЕРЕ ЗА ПРВИ МАЈ? Др Кон је ЈАСНО РЕКАО, никако не смемо да "ЗАБРЉАМО"