КАКО ДА ПРЕПОЗНАТЕ СИМПТОМЕ КОРОНЕ КОД ДЕЦЕ? Педијатар открива - ови малишани су у највећем ризику
Симптоми ковида-19 код деце до шест година су најчешће благи или их уопше нема, док код старије деце и адолесцената клиничка слика може бити тежа и чешће су упале плућа.
Међутим, код оних који имају хроничне и придружене болести могу да се развију теже форме болести без обзира на узраст, а најугроженији су гојазни.
И ДЕЦИ У СРБИЈИ ПРЕТИ ОПАСНОСТ! Стручњак упозорава на језив проблем који прати серију која је ЗАЛУДЕЛА СВЕТ
КОРОНА ПРЕСЕК: Број заражених полако опада, преминуло 57 пацијената
"НИЈЕ ИЗБОР БРОЈ ЈЕДАН, АЛИ БИЋЕ ПРЕДЛОЖЕНО КРИЗНОМ ШТАБУ" Огласио се др Ђерлек, ево да ли ће ковид пропуснице важити 24 сата
Кијавица, кашаљ, запушен нос и температура - када приметимо такве симптоме код деце неретко посумњамо да је у питању ковид-19 инфекција. Да ли постоје специфични симптоми ковида код деце и који малишани су под већим ризиком да се код њих развије тежи облик болести, одговара др Споменка Ковачевић, педијатар-пулмолог.
- Симптоми ковида-19 код деце су апсолутно неспецифични. До сада се није издвојио ниједан да бисмо рекли: "Е то је баш тај симптом". Мала деца углавном имају благу температуру која не прелази 38 степени Целзијусових, слињење, кијање, слаб апетит, малаксалост. Деца не умеју да кажу да су малаксала, али родитељи примете да дете више лежи. Код понеког детета може да се јави пролив и повраћање. Оно што доводи дете лекару за сваки, па и овај проблем, јесте повишена температура, а посебно сада у време пандемије – објашњава др Ковачевић.
Симптоми трају од пет до седам дана
Ови симптоми, каже саговорница, обично трају пет до седам дана, а некада и краће.
- Дешава се да пролив прође за два дана, а да температура траје до три дана. Дакле, деца до шест година најчешће пролазе са благом клиничком сликом или немају никакве симптоме, а позитивна су.
Она наводи да ипак морамо имати на уму да код деце у сваком узрасту може да се јави упала плућа, она је заправо саставни део болести ковид-19 инфекције, али је код мале деце углавном видљива асимптоматска и клиничка слика прехладе, тако да је упала плућа ретка.
- Код старије деце, нарочито тинејџера, клиничка слика може бити тежа и чешће су упале плућа. Ни то, срећом, није честа појава - наводи др Ковачевић и додаје да смо сведоци да овај талас епидемије носи више заражених и тежу клиничку слику код деце.
Која деца су у највећем ризику
Међутим, угрожена су деца и адолесценти који имају хроничне и придружене болести, јер код њих могу да се развију теже форме болести.
- На првом месту деца и адолесценти који имају патолошку гојазност тј. индекс телесне масе (БМИ) преко 30, потом они који имају неуролошка оболења попут церебралне парализе, они који имају дијабетес, астму, цистичну фиброзу, поремећаје имуног одговора и имуног система... Њих је основна болест већ довољно исцрпила, па код њих може доћи до тежих форми болести, па и до смртног исхода - упозорава докторка Ковачевић.
Да је последњи талас корона вируса много тежи за децу и тињџере, види се и на бројкама - више их је у болницама, али и на респиратору, па се родитељима саветује опрез.