Како да се расхладите а да не угрозите сигурност: ОСАМ ПРАВИЛА ЗА БЕЗБЕДНО КУПАЊЕ НА ПЛАЖАМА!
Топло лето привлачи велики број туриста да се купају на дивљим плажама које немају спасиоце, а само у последњих некилико дана догодила су се два утапања, једно у бору, једно код Новог Сада.
Будући да неуређена купатила носе доста ризика, стручњаци саветују опрез, а издвојили су осам најважнијих савета како да купање буде безбедно.
ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА ЗА СЕПТЕМБАР: На Балкану врућине, а на Халкидикију ИДЕАЛНО ЗА КУПАЊЕ И СУНЧАЊЕ
РОДИТЕЉИ, ОБРАТИТЕ ПАЖЊУ: Бесплатни уџбеници за 84.000 ђака, ево ко има право да ДОБИЈЕ КЊИГЕ
МАСНА МРЉА ПЛУТА РЕКОМ, ШИРИ СЕ НЕПРИЈАТАН МИРИС: Мазут се излио у Моравицу, надлежне службе УПУТИЛЕ АПЕЛ
Миодраг Јовић, управник спасилачке службе на београдској Ади Циганлији, каже да купачи првенствено никако не би смели да улазе нагло у воду.
- Увек се прво треба расхладити и постепено ући у воду. Иако је вода сада прилично топла, високе су и температуре ваздуха, па постоји велика разлика између температуре воде са једне и температура ваздуха и тела са друге стране - објашњава Јовић.
Стручњаци кажу да је посебно опасно улазити врућ у воду.
- Млади знају да на купалиште дођу бициклом или после спорта, трчања.. А онда скоче у воду. Температурна разлика од 10 степени довољно је да изазове невоље. Најбоље је најпре неко време провести у хладовини, а потом се лагано поквасити по ногама, рукама, грудима, предело око срца, врату, онда сачекати пар минута и тек онда ући у воду - испричао је инструктор пливања.
Спасилац Миодраг Јовић каже да је алкохол велика опасност и да никако не иде заједно са купањем.
- Никако у воду не треба улазити у алкохолисаном стању или под утицајем опијата. То може да доведе до трагедије - каже Јовић.
Стручњаци кажу да људи који су под дејсвом алкохола мање разазнају ситуацију у води, крвни судови су им шири и подложнији реакцији на температурну разлику.
Такође, веома је опасно да се непливачи доказују тако што неће да признају како не знају да пливају.
- Они би требало да улазе у воду најдубље до појаса, опасно је у друштву прећутати да не знаш да пливаш - каже инструктор пливања.
Стручњаци упозоравају и да је велика опасност промена температуре воде која долази са дубином, о чему многи, чак и добри пливачи не знају пуно, а што може довести до трагедија.
- Вода која је близу обале и плића је, брже се загрева од дубље воде. Купач који пожели да отплива даље често застане на удаљености од обале, пожели да се одмори, спусти ноге у дубину где је вода хладнија, што може да изазове блокаду срца због сужења крвних судова - каже инструктор пливања.
Према речима стручњака, у воду не би требало скакати тамо где не знате шта се крије на њеном дну, али не би требало ићи сам на купање, већ са друштвом, како би неко могао да реагује у случају инцидента.
НОВО ПРИЗНАЊЕ ЗА СРПСКОГ ГЕНИЈА: Тесла инспирисао прво научно-туристичко путовање на свету
НАРАНЏАСТИ МЕТЕОАЛАРМ: Вечерас ДРАСТИЧНА ПРОМЕНА ВРЕМЕНА, ови делови земље су ПРВИ НА УДАРУ
МАГИЧНА ЦРНА БОБИЦА: Смањује ризик од РАКА, шака дневно може да ИЗЛЕЧИ цело тело!
Посебан савет имају за родитеље, који не би требало да испуштају децу из вида, јер су она, чак и када су добри пливачи, често недовољно снажна да се изборе са могућим речним струјама, поготово што већина деце научи да плива у базену.