КАКО ИЗГЛЕДА ПРОЦЕС ТЕСТИРАЊА НА КОРОНУ? Из "Ватреног ока" објаснили: Један део посла обављају РОБОТИ
ПЦР технологија се од почетка године највише користи за откривање генетичке информације корона вируса.
Протеклих дана много се говорило о томе да се резултати ПЦР (пи-си-ар) тестова предуго чекају. Надлежни су признали да није било довољно реагенса и да је зато дошло до застоја.
КОН ЈАСНО СТАВИО ДО ЗНАЊА НАДЛЕЖНИМА: Грађани морају да се контролишу да ли поштују мере
ПОЗНАТА СУДБИНА НАПУШТЕНЕ БЕБЕ ИЗ КЛЕЊА: Дечаку родитељи неће дати ни име, а зна се и где ће бити смештен
НЕМАМО ДРУГОГ ИЗБОРА! Др Кон упозорава: Вирус не сме да има простора, ова ствар је у томе КЉУЧНА
Вероватно да нема никога на планети ко у последњих шест месеци није чуо за ПЦР тест. Ова технологија постоји већ 40-ак година, али сад се због позитивног или негативног налаза стрепи и у Америци, Африци, Аустралији, Европи...
- ПЦР апарат је релативно једноставан апарат, у смислу да он помоћу промене температура у одређеним временским сегментима и читањем одређених флуоресцентних боја може да вам каже, да, ви у овом узорку имате присуство короне или немате - објашњава др Јелена Беговић, директорка лабораторије "Ватрено око".
Али док узорак стигне до апарата, мора се транспортовати у специјалним условима, на температури од четири до осам степени. Када стигне до лабораторије, прво се загрева око један сат.
- Он се деактивира на температури од 70 степени, иако последња истраживања кажу да се он апсолутно инактивира на 90 степени, али ово је неки протокол који вам омогућава и да задржите информацију генетичку, да не дође и до њеног уништавања, да ипак имате релевантан резултат а са друге стране и да се заштите људи који ту раде - наводи Беговићева за РТС.
Пет сати потребно за један узорак
А иза врата лабораторије "Ватрено око" су научници, биолози, медицинари... Није довољан само апарат, већ и стручњаци који се свакодневно сусрећу са различитим инфективним агенсима и пи-си-аром.
У "Ватреном оку" један део процеса обављау роботи. Када би био само један узорак, процедура би трајала мало више од пет сати.
У ову лабораторију сваког дана стиже више од 2.000, зато раде 24 сата како би у том року обрадили све узорке.
- Узорак од момента када се узме, до момента када крене у анализу требало би да не прође више од 24 сата. Али ако направите процену да ће можда трајати више, ви у сваком том сегменту, том процесу можете да га замрзнете, и он је потпуно презервиран, може да се извади и поново настави са радом - наводи Беговићева за РТС.
И да нема корона вируса незамислив је научни рад без ПЦР технологије. Користи се за различита истраживања, форензику, дијагностику... Готово да нема делатности коју ова техника није директно или индиректно дотакла и заувек изменила.
Научник заслужан за проналазак Кери Малис 1993. године добио је Нобелову награду.