СРПСКИ ДОКТОР О ПОНАШАЊУ НАКОН ПРЕЛЕЖАНЕ КОРОНЕ: Ово НИКАКО не смете да радите - откривено колико дана треба бити ОПРЕЗАН
Лагано шетајте двадесетак минута током дана и ако случајно осетите замор, одмах станите и одморите се. Требало би се чувати и бити опрезан око три месеца након прележане болести - изричит је доктор
Кардиолог проф. др Предраг Митровић данас је на телевизији К1 дао драгоцене савете о повратку нормалном животу након прележаног ковида-19. Како је истакао најважније је да се не залећемо јер је телу потребно време да се опорави.
ХИТНО САОПШТЕЊЕ МЕДИЦИНСКОГ ФАКУЛТЕТА: Ивермектин није ефикасан против короне!
ПА СЕ ВИ ЛЕЧИТЕ ИВЕРМЕКТИНОМ: У ковид болници "Карабурма" све више оних који су користили лек за стоку
- Потпуно разумем да је људима доста приче о корони, али то је логично јер је она пошаст човечанства и тренутно нам је здравље највише угрожено овом болешћу. Ковид примарно напада плућа али и друге органе, а код постковид синдрома најчешће је на удару срце - казао је др Митровић.
- Симптоми постковид синдрома су малаксалост, убрзан рад срца, повишен крвни притисак, замор, аритмије, поремећај дисања. Најчешће болести срца које настају као последица ковида су упала перикарда и упала срчаног мишића.
Др Митровић казао је да ковид може оставити последице и на перисталтику црева па се јављају дијареје, као и на нервни систем, а може доћи и до повећаног стварања тромбова.
- Најчешћа грешка коју људи праве јесте да се након прележани болести залете. Немојте возити бицикл и враћати се на тренинге. Телу је потребно 45 дана да се опорави од овог вируса. Препоручује се мировање, ако можете будите код куће, читајте књиге, слушајте музику. Лагано шетајте двадесетак минута током дана и ако случајно осетите замор, одмах станите и одморите се. Требало би се чувати и бити опрезан око три месеца након прележане болести - изричит је доктор.
Кардиолог Предраг Митровић казао је да је изузетно важно да се 45 дана након болести посети кардиолог.
- Урадите кардиолошки преглед, ЕКГ и ултразвук срца како би се видело да ли је све у реду. Витаминска терапија се препоручује у опоравку, превасходно Ц и Д витамин - савет је професора Митровића.
Музика и срце
Проф. др Предраг Митровић недавно је добио европско признање за истраживање примене музике у лечењу кардиоваскуларних болести.
- Свако има своју музику коју слуша и јако је битно да слушате музику коју волите. Важно је да не слушате песме које знате, најбоље је да то буду инструментали. Ако песма има речи, бирајте оне на језику који не познајете. То буди додатне емоције, јер на песме које знамо наше тело не реагује.
Постоје и инструменти који су најбољи за наше ухо, а то су саксофон и харфа. Када је реч о ритму, најбољи је ритам срца – саветује кардиолог и додаје:
Ако музика делује на вас, тада се заправо лучи хормон задовољства ендорфин у већој количини и музика тада има доказана терапеутска својства.