КАКО СПРЕЧИТИ ТРОВАЊЕ МАЛОЛЕТНИКА АЛКОХОЛОМ? Продаја алкохолних пића деци је ЗАБРАЊЕНА, ево колика КАЗНА следи за кршење закона!
Малолетници не могу да се казне, али могу они који им продају алкохолна пића
Група од 16 малолетника, од којих 9 у бесвесном стању примљена је синоћ на токсикологију Војномедицинске академије (ВМА). Сумња се да су се отровали алкохолом, та вест још није потврђена, а оно што је сигурно, јесте да угоститељи који су им служили пиће могу да очекују честитку у виду новчане казне.
Огласио се метеоролог Тодоровић: Данас ће бити оборен рекорд!
Цигарете имају више витамина од њега: Ово кошта 160 динара у Србији и зову га парадајз (ФОТО)
АКО ПЛАНИРАТЕ ИЗЛЕТ ЗА ВИКЕНД, ОВО МОРАТЕ ДА ЗНАТЕ: Погледајте где су све у току РАДОВИ НА ПУТУ
Казна за правно лице које продаје, услужује и поклања алкохолна пића, укључујући и пиво, лицима млађим од 18 година живота, износи до 2.000.000,00 динара.
- Услуживање алкохолних пића малолетним лицима у угоститељским објектима контролише туристичка инспекција, а продају алкохолних пића у продавницама тржишна инспекција - објаснили су прошлог месеца у Министарству трговине, туризма и телекомуникација.
Напомињу да је чланом 24. Закона о Заштити потрошача прописана забрана продаје, услуживања и поклањање алкохолних пића, укључујући пиво, лицима млађим од 18 година живота.
- Ни туристичка ни тржишна инспекција немају овлашћења да кажњавају малолетна лица која купе или конзумирају алкохолна пића - истакли су раније из Министарства.
Истим чланом обезбеђује се заштита малолетних лица као посебно осетљиве категорије потрошача и санкције се изричу привредним субјектима који лицу млађем од 18 година продају, поклоне или услуже алкохолно пиће, укључујући и пиво.
- Чланом 160. Закона прописана казна за правно лице које продаје, услужује и поклања алкохолна пића, укључујући и пиво лицима млађим од 18 година живота износи од 300.000,00 до 2.000.000,00 динара, за одговорно лице у правном лицу казна је у распону од 50.000,00 до 150.000,00, а за предузетника од 50.000,00 до 500.000,00 динара - изјавили су из Министарства.
Парадокс је што је забрањена продаја алкохола малолетницима, али је забрањено и њихово легитимисање. Угоститељи им по неком неписаном правилу могу тражити личну карту, ако им не дају, само могу да их замоле да напусте локал.
- Тачно је да угоститељ, односно трговац, нема права да легитимише потрошаче, али, као што је прописано чланом 24. став 2. Закона о заштити потрошача, није дужан да прода или услужи алкохолно пиће док му потрошач не омогући увид у важећу личну карту, пасош или возачку дозволу - објаснили су нам из Министарства трговине, туризма и телекомуникација.
Група малолетника који су ноћас са Аде Циганлије, превезени на ВМА, пуштена је јутрос кућама. Она су, након потпуног трежењања, из ове здравствене установе пуштена јутрос око 5 сати.
За једног од њих се сумњало да је нестао, тачније да се утопио, али су га на срећу полицајци пронашли живог. И он је превезен на ВМА.
Истрага је у току, и утврђује се ко је и шта давао малолетницима да конзумирају.
Невиђену фрку дигао је пре месец дана један отац чији се син од 16 година напио у једном кафићу да му је позлило. За то што је његов син конзумирао алкохол, он је окривио угоститеље.