КАШЉЕТЕ ИЛИ КИЈАТЕ? Ово су вируси који харају Србијом - ово је тренутак кад морате да урадите тест на корону
Који вируси сад харају Србијом, како да их разликујемо и како да знамо да није корона - на ова питања је дала одговор др Нада Куљић Капулица.
Број новозаражених новим корона вирусом је забрињавајућ, а с друге стране, чини се да ће ситуација са другим врстама вируса ове године бити сложенија него прошле.
ЦУРИ ВАМ ИЗ НОСА, БОЛИ ВАС ГРЛО - корона, прехлада или грип? Српска лекарка објаснила како да утврдите о чему се ради
ДОТАКЛИ СМО ЦРНУ ТАЧКУ: Више од 5.000 људи у болницама због короне, на корак смо од увођења ковид пропусница
РУСИ ХРЛЕ У СРБИЈУ НА ВАКЦИНАЦИЈУ: Плаћају и до 700 евра само да дођу, код нас је избор највећи
Много људи тренутно се бори са симптомима неких од вируса. Док некима цури нос, други не осећају укус и мирис, трећи имају потврђен ковид-19, а неки имају обичан сезонски грип.
Поред короне, у Србији у овом тренутку су активни и бројни други вируси. Ових дана је, рецимо, стигла вест да је Милан Борјан позитиван на корону, али се на крају испоставило да то није случај, већ је у питању стомачни вирус, активан током целе године, али ипак најактивнији у току лета. Поред овог, ту је и читава палета других респираторних вируса а шта све тренутно од вируса хара Србијом објашњава вирусолог проф. др Нада Куљић Капулица.
- Постоји око 200 респираторних вируса, који су заступљени по различитим сезонама. Оно што је битно јесте да сви они дају сличне, лаганије симптоме - углавном кијавицу, цурење носа, гребање грла, а тек понеки, када се вирус спусти на плућа, дају и упалу. Тренутно је још увек рано за сезонски грип, он се на простору Србије углавном јавља у децембру, а вакцина против сезонског грипа препоручује се средином октобра - каже др Нада Куљић Капулица.
Што се ентеровируса тиче, каже она даље, они су чешћи током лета, али свакако су активни у току целе године. Такође, иако углавном дају стомачне тегобе, неки од њих дају и респираторне проблеме.
- Поред овога, ту су и аденовируси, који обично харају пре него што крене сезона грипа. И они обично дају различите респираторне проблеме. Ту су и вируси параинфлуенце, слични сезонском грипу. Затим, код деце су ту респираторни синцицијални вируси (РСВ вируси), посебно активни код деце у најранијем узрасту. Видим да управо РСВ вируси тренутно харају у Америци поред корона вируса и да су тамо поранили пре сезоне у којој иначе владају, па би то могло да се деси и овде. Затим, имамо и риновирусе, којих опет има преко 100 - каже др Капулица.
Ту су, на крају, и остали корона вируси, поред САРС-ЦоВ-2.
- Шест осталих корона вируса, који су нам били познати и пре пандемије, такође су увек активни, мада им је званична сезона на крају зиме и на почетку пролећа - каже она.
Да ли се тестирати на ковид на појаву првих симптома неког вируса?
- Ја не бих одмах ишла на тестирање за ковид. Рецимо, у случају ковида, један од главних симптома јесте температура. С друге стране, већина осталих набројаних вируса не изазива температуру. Тако, рецимо, у случају да имате симптоме без температуре, ја не бих ишла на тестирање за ковид. Треба напоменути да су сви ти вируси слични што се тиче симптома, а респираторне вирусе ни у свету нико не тестира појединачно јер их има преко 200. Тестира се понекад палета појединих вируса, али и то је реткост. Наравно, тренутно је изузетак САРС-ЦоВ-2 - каже вирусолошкиња.
Шта ако се сусретну ковид и грип?
- Ми смо прошле године имали ту срећну околност да смо захваљујући строгим предострожним мерама које смо увели због ковида такође истисли и корону. Могуће је да ове године ситуација неће бити таква, али то још увек не може да се предвиди са сигурношћу. Обично када харају два вируса, један потисне други, али то не мора увек да буде случај. То остаје да се види. Постоји могућност да се човек истовремено зарази и грипом и ковидом, због чега је добро вакцинисати се превентивно, јер они удружени могу да оставе тешке последице на здравље - закључила је докторка.