КИНА НЕ ЗАБОРАВЉА БОМБАРДОВАЊЕ АМБАСАДЕ У БЕОГРАДУ: "НАТО озбиљно да се замисли о својим злочинима!"
Поводом годишњице НАТО бомбардовања кинеско министарство локалних послова подсетило је на погубну политику НАТО коалиције.
Кинески народ никада неће заборавити варварске злочине НАТО-а у Југославији, изјавио је на конференцији за медије у понедељак портпарол Министарства иностраних послова Кине Ванг Венбин.
24 ГОДИНЕ КАСНИЈЕ ЗЛОЧИН И ДАЉЕ БЕЗ КАЗНЕ! Дан када су НАТО бомбе засуле српски град и убиле 16 цивила! (ВИДЕО)
НАПЕТО У ЈУЖНОМ КИНЕСКОМ МОРУ: Америчко-филипинске снаге испалиле салве ракета, Кина оштро реаговала! (ВИДЕО)
"НЕ ПРОВОЦИРАЈТЕ" Кина упутила оштро упозорење - огласили се након најновијих дешавања
- Кинески народ никада неће заборавити крв и животе које је дао ради заштите истине, части и правде. Он никада неће заборавити варварске злочине НАТО-а, на челу са САД - рекао је кинески дипомата.
Он је навео да, с једне стране, НАТО претендује на улогу организације за регионалну одбрану, а с друге – стално намеће регионалну напетост и ствара блоковско сукобљавање.
- После Хладног рата НАТО је на челу са САД у више наврата распиривао сукобе широм света – од Босне и Херцеговине до Косова, од Ирака до Авганистана, од Либије до Сирије - рекао је Ванг Венбин.
Према његовим речима, НАТО наставља да се шири ка истоку, у Азијско-пацифичком региону, провоцирајући блоковско сукобљавање, разарајући регионални мир и стабилност.
- НАТО на челу са САД мора озбиљно да се замисли о својим злочинима, потпуно да одустане од застарелог начина размишљања из времена Хладног рата, да прекине да изазива регионалне сукобе, стварајући раскол и нереде - нагласио је дипломата.
Снаге НАТО-а почеле су да бомбардују Југославију 24. марта 1999. године.
Седмог маја те године у нападу НАТО-а је погођена Амбасада Кине у Београду. Погинуле су три особе, а више од 20 је рањено.
Оружани сукоб албански сепаратиста „Ослободилачке армије Косова“, армије и полиције Србије довео је 1999. до напада НАТО-а на Савезну Републику Југославију.
Војна операција је покренута без одобрења Савета безбедности Уједињених нација, на основу тврдњи западних земаља да су југословенске власти спроводиле етничко чишћење на Косову и Метохији и изазвале тамо хуманитарну катастрофу.
Бомбардовање је трајало од 24. марта до 10. јуна 1999. године и довело до погибије више од 2.500 људи, укључујући 87 деце, као и штету која се процењује на сто милијарди долара.