Упозорење: Климатске промене доносе чудне ветрове, велике олује и обилне падавине, а ни разорни торнадо није искључен
Душан Васиљевић, међународни експерт за екологију и енергетику истакао је да се клима у Србији и свету мења и да ће непогоде са којима се последњих дана сусрећемо, дешавати чешће, а дешаваће се и нама у Србији.
Васиљевић објашњава да се као последица човековог деловања у атмосфери ствара ефекат стаклене баште, који и доводи до поремећаја климе на нашој планети.
Ефекат стаклене баште настаје када људске активности емитују гасове стаклене баште у атмосферу, стварајући слој који делује попут поклопца на шерпи са водом која се греје на шпорету.
- У нормалним условима, топлота са Земље се испушта у свемир, али присуство тих гасова задржава топлину, акумулирајући је у атмосфери. Постоји слика која може помоћи да се то боље разуме: када би се ставио поклопац на шерпу са водом која се греје, вода би временом почела да ври јер топлота не може да изађе. Овај процес доводи до загревања атмосфере, без додатног уноса топлоте, јер топлота једноставно нема где да оде. Последица овога је промена ваздушних кретања, ветрова и морских струја, што мења климу - каже Васиљевић.
Ове промене узрокују неуобичајене временске феномене, као што су високе температуре усред зиме и изненадне падавине током лета.
Екстремни временски услови последица загревања атмосфере
- Ово што се дешава на Флориди је мање-више уобичајено. Међутим, не у овој мери и не у овом интензитету да вода долази у огромним количинама и не задржава се у земљи, а да затим имате велике суше. Овакви екстремни догађаји дешаваће се, нажалост, често, а дешаваће се и нама. Свашта ће нам се дешавати - упозорава Васиљевић.
Као једну од последица климатских промена Васиљевић наводи стравичне поплаве које су наш регион погодиле последњих недеља.
- Ове године имамо поплаве у Босни и Херцеговини са огромним последицама. Ту је и невреме на југу Француске, које уопште није уобичајено за тај део Европе. Замислите да дође торнадо у Србију, то се до сада никада није десило, али није искључено да ће се десити! Кретање ваздушних струја је потпуно неуобичајено. Долази до сукоба хладних и топлих фронтова, што и проузрокује такве манифестације попут чудних ветрова, великих олуја и пуно падавина. На све ћемо ово морати да се навикнемо, али и да радимо на томе. Већ годинама се апелује да све што се дешава јесте у великој мери резултат људског деловања. Ми, својим деловањем, емисијама тих гасова, чинимо да те климатске промене буду овакве. Сваке зиме када видите како дим куља од нечега, то је мали додатак назад поклопцу и то је наш проблем. Аутомобили, индустрија, све емисије које генеришемо својим активностима доприносе овим климатским манифестацијама - каже Васиљевић у емисији "Блиц дан".
Катастрофе подстичу здравствене проблеме
Последице од непогода узрокованих климатским променама могу бити катастрофалне, истиче Васиљевић и наводи неколико примера из блиске историје.
- Један мање познат инцидент десио се 1972. године када је рударски радни камп на Старој планини, који је радио од 1963. до 1965. године, доживео проваљивање јаловишта због великих киша. То је довело до загађења Трговишког Тимока и касније Књажевца. Последице су биле дуготрајне, са забележеним повећањем броја оболелих од рака у Књажевцу 1980. године - каже Васиљевић и додаје забрињавајуће податке:
- У Србији постоји преко 150 несанитарних депонија, често лоцираних поред река, које могу бити озбиљна претња ако дође до поплавних вода. У земљи је регистровано и више од 3500 дивљих депонија које додатно доприносе еколошком ризику - каже Васиљевић.
Србија Данас/Блиц