СВИ ГЛЕДАЛИ У НЕБО ИЗНАД СРБИЈЕ Поларна светлост најава за ЗЕМЉОТРЕСЕ?! Познати метеоролог одговорио да ли има разлога за бригу (ФОТО)
Грађани Србије прексиноћ су могли да сведоче феномену који се ретко када може видети у код нас — поларна светлост или аурора бореалис, а свима који су посматрали звездано небо чинило се као да су у поларним зонама а не на Балкану.
Поларна светлост у Србији није новост, а људи у нашој земљи могли су да је виде у новембру прошле године, исте године када је и први пут била видљива са Балкана.
Феномен знан и као "поларна зора" повезује се са севером Европе, а у мају могла се видети изнад Босне и Херцеговине, као и Хрватске, преносе регионални медији, и у северним деловима Србије.
Када се јавља аурора бореалис
До појаве поларне светлости долази често након што геомагнетна соларна олуја са Сунца погоди Земљу, што је био случај у мају ове године када је јака геомагнетна соларна олуја која је погодила Земљу довела је до појаве поларне светлости.
- Аурора бореалис јавља се када је појачана активност Сунца, а оно је сада максимало активно. Требало је 2-3 дана да олуја стигне до Земље, а тада се јављају промене у магнетном пољу и настаје поларна светлост. Разлог су и циклуси јачине електромагнетног поља Земље, а очигледно је да је оно сада мало ослабљено тако да та поларна светлост може да се види из наших крајева, а углавном граница до које је видљиво буде у Пољској код Балтичког мора - објаснио је метеоролог Иван Ристић.
Да ли је поларна светлост у Србији разлог за бригу
Током геомагнетне олује маја ове године стигла су упозорења да је у то прва јачине Г4 од 2005. године, и да би могла да поремети рад сателита, летелица у орбити и система за навигацију и комуникацију на Земљи, јер представља опасност и за високонапонске далеководе и електране.
Ипак, Ристић нам каже да нема разлога за бригу.
- Периодично се дешава да се као сада поларна светлост може видети и у јужнијим крајевима, код нас. То се деси периодично сваких 80 до 100 година, тако је пре скоро века поларна светлост могла да се види у Италији - додаје Ристић.
Поларна светлост и земљотреси
Он додаје да се овај феномен обично дешава у јесен и пролеће, када се упоредо са њим јављају и земљотреси. Метеоролог је подсетио на јучерашњи земљотрес јачине 3,6 степени по Рихтеровој који је јуче погодио Параћин, а те ноћи смо на негу изнад Србије видели поларну светлост.
- Зашто се земљотреси и поларна светлост јављају у исто време наука још није утврдила. Кинески научници су то покушали да одгонетну, али још увек се истражује. Како се Земљино језгро спорије окреће онда је слабије електромагнетно поље, и тај вишак енергије из језгра Земље оде на површину, дакле имамо земљотресе, а ослабљено електромагнетно поље доводи до лакшег виђања поларне светлости - оценио је Ристић.
Колико су опасне соларне олује
Национална управа за океане и атмосферу (НОАА) издала је озбиљно упозорење за геомагнетну олују на преласку између четвртка и петка, пренео је "ЦБС њуз". Такође је упозорила Федералну агенцију за ванредне ситуације о могућим прекидима у снабдевању електричном енергијом, јер се она већ носи са разорним последицама урагана Хелен и урагана Милтон.
Соларна олуја 2017. године проузроковала је сметње на радио сигналима и утишала их у време када је ураган пете категорије почео да бесни Карипским морем. Две године раније соларне олује избациле су из рада систем за глобално позиционирање у североисточном делу САД што би данас довело до велике опасности, имајући у виду да је на улицама велики број самовозећих аутомобила.
Пилоти су у посебној опасности јер у тренутку удара соларне олује могу да оболе од катаракте, док је женски део посаде у великој опасности јер последице могу да буду да доживе побачај.
У марту 1989. соларна олуја која је прошла кроз Квебек изазвала је нестанак електричне енергије који је трајао девет сати. У извештају који је Геофизичка унија објавила 2017. године предвиђа се да би чак 66 одсто популације САД могло да трпи последице од удара соларних олуја укључујући и економске губитке који би могли да износе више од 41 милијарде долара.
Администрација Барака Обаме почеле је да развија стратегију о избегавању опасности од соларних олуја. Доналд Трамп је прошле године потписао закон којим је кренула израда технологије како би се побољшали системи за предвиђање временских прилика и утицаја из свемира.
Можемо ли да се заштитимо
Међу научницима се води дебата колико ми, у ствари, можемо да урадимо на заштити рањивих делова наше планете од зрачења које долази са Сунца. Један од предлога је употреба размагнетисаног челика за изградњу струјних трансформатора као и уграђивање система за пренапонску заштиту али би најбоља одбрана било, слажу се научници, боље предвиђање временских прилика.
Током петнаест година САД и Енглеска су направили систем за предвиђање свемирске временске прогнозе. Међутим, иако могу да упозоре на опасности, данашњи системи не могу да предвиде колико ће бити јаки удари из свемира све док не дођу на удаљеност од милиона миља од наше планете. У том тренутку соларној олуји преостаје још око 60 до 90 минута да стигне до Земље.
Најјача забележена геомагнетна олуја десила се 1859. године када су престали са радом телеграфски системи и прекинули везу између Северне Америке и Европе. Када би Земљу данас погодила олуја те јачине, милиони, можда и милијарде људи би остало без струје.
Србија Данас/Блиц