КЛИНИЧКА СЛИКА КОД ДЕЦЕ САДА ЈЕ ТЕЖА: И беба стара месец дана се лечи од короне у КБЦ "Драгиша Мишовић"
Тренутно четворо деце хоспитализовано због ковида-19
Оливера Остојић, руководилац дечје клинике КБЦ "Драгиша Мишовић", рекла је да је клиничка слика код заражене деце сада тежа него у првом пику епидемије, али да млади јако добро реагују на терапију.
ПОСТОЈЕ ДВА ПУТА: Српски епидемиолози све мање оптимистични кад је ОБУЗДАВАЊЕ КОРОНЕ у питању
ОД РАНОГ ЈУТРА РЕД ИСПРЕД ТОРЛАКА: Објашњени разлози због којих грађани желе да се тестирају баш у овој установи
Истине и заблуде о ковиду: СВЕ ШТО СТЕ ЖЕЛЕЛИ ДА ЗНАТЕ О КОРОНИ НА ЈЕДНОМ МЕСТУ
Докторка Остојић је навела да је у дечјој клиници КБЦ "Драгиша Мишовић" тренутно четворо деце на лечењу од ковида-19, знатно мање него средином јула, када их је било 40.
- Надамо се да ће и они током ове недеље бити отпуштени - напомиње Остојићева и додаје да су деца стабилног здравственог стања.
Међу децом је и беба рођена пре 30 дана, која је позитивна на вирус корона, али је примљена из сасвим других разлога и завршава своје лечење.
Истиче да је клиничка слика код заражене деце сада тежа него у првом пику епидемије.
- То се односи највише на већу децу, од 14-15 година па више. Деца су долазила са високим температурама, малаксалошћу, главобољом, кашљем, дигестивним сметњама, лабораторијским налазима који показују да постоје мултисистемски инфламаторни процеси, такозвана цитокинска олуја - наводи Остојићева додајући да млади јако добро реагују на терапију.
Дечак од 14 дана два дана био на респиратору
Дечак од 14 година је два дана провео на респиратору.
- То је једино дете које је морало да добије механичку потпору дисања, али срећом само на два дана. Од млађих са озбиљнијом болести имали смо само дете од пет година из Тутина. Сви остали са тежим клиничким сликама су имали 14-15 година и старији - рекла је раније докторка Остојић.
Срећа је, истиче, да млади организми јако добро реагују на терапију.
- Без обзира на то колико је то драматично у почетку, за неколико дана се опорављају - каже Остојићева и додаје да није било кашњења у долажењу код педијатра.
Упитана да ли има неких трајних последица када прође болест, наводи да у КБЦ "Драгиша Мишовић" у првом таласу нису имали децу која би могла имати било какве последице, док су у другом пику имали неколико деце која су захтевала и терцијарну здравствену негу.
- Ми сада не знамо тај тежи облик како ће да иде, јер су они тек сад при крају лечења или су пре неколико дана излечени, тако да не знамо шта ће се дешавати код њих - објашњава Остојићева.
Када је у питању период који је пред нама, сматра да деца морају да крену на неки начин у вртиће.
- Како ће то изгледати, видећемо. То ће зависити од васпитачица. Она ће морати да највећим делом да спроводе те мере заштите - рекла је Остојићева.