КО СУ ЉУДИ КОЈИ СУ ОТКРИЛИ БРИТАНСКИ СОЈ У СРБИЈИ: Овако изгледа "лов" на мутације коронавируса (ФОТО)
Британски сој вируса изолован је у лабораторији Института за микробиологију и имунологију Медицинског факултета у Београду.
Британски сој корона вируса потврђен је и у Србији код жене која је допутовала из Уједињеног краљевства, а изолован је у лабораторији Института за микробиологију и имунологију Медицинског факултета у Београду.
НАЈНОВИЈИ ПОДАЦИ! Још 1.523 новооболелих, преминуло 19 лица: Коју вакцину примити с обзиром на године и здравствено стање?
КОРОНА ПРЕСЕК ПО ГРАДОВИМА: Бројке обећавају, Београд и даље на првом месту
ИМУНИЗАЦИЈА У НОВОМ ПАЗАРУ ТЕЧЕ ПО ПЛАНУ: Скоро хиљаду Новопазараца примило вакцину против короне
Секвенцирање вируса корона и праћење његових мутација обавља се у два центра у Србији - Ветеринарском институту у Краљеву и Институту за микробиологију Медицинског факултета.
Тим који је открио британски сој чине три вирусолога - координатор проф. Александра Кнежевић, проф. Тања Јовановић, Аш Марко Јанковић, као и биоинформатичар Аш Огњен Милићевић.
Проф. Кнежевић каже да су од маја прошле године до данас секвенцирали (проучавали) око 200 узорака у два центра и да је до сада потврђен британски сој само у једном узорку.
Сва секвенцирања која су до сада урађена депонована су у светској генској бази података која је доступна свима.
- Од почетка пандемије научници су указали на велики значај секвенцирања вируса, с обзиром на то да се ради о вирусу који изузетно мутира. Према препорукама СЗО, као и Европског центра за контролу болести препоручена метода је секвенцирање целог генома и на основу ти препорука су дефинисане одговарајуће платформе на којима могу да се раде овакве анализе - каже Кнежевић.
Додаје да је Влада Србије дала зелено светло и одобила средства за пројекат секвенцирања вируса. Пројекат "Национална студија испитивање серопреваленце и молекуларне карактеризације САРС ЦоВ-2", спроводи се на Медицинском факултету и Ветеринарском институту у Краљеву.
- Узорци су прикупљани према одговарајућим критеријумима који омогућавају да се добије секвенца целог генома, јер се мутације јављају у свим деловима генома овог вируса - појаснила је Кнежевић.
Узорци им стижу из свих лабораторија где се ради ПЦР тестирање, а један од критеријума је позитивност ПЦР теста, да ли је пацијент путовао негде....
- Ово није метода којом се доказује британски сој вируса. Ми анализирамо све, добијени резултат поредимо са сојевима вируса који се налазе у светским генским базама података. Тачно је дефинисано које карактеристике има британски сој, јужноафрички сој, односно бразилски сој - навела је она.
Истиче да секвенцирање није поступак који се завршава за дан, већ да се ради више дана - неколико дана траје припрема узорка, затим неколико дана се обрађује у машини, па опет неколико дана траје опсежна биоинформатичка анализа.
Узорак у коме је доказан британски сој вируса стигао је у Институт за микробиологију из лабораторије у Торлаку.
Жена код које је откривен британски сој вируса стигла је у Србију из Велике Британије и имала је негативан ПЦР тест на уласку у Србију.
- Након неколико дана по уласку у Србију су се код ње појавили блажи симптоми. Она се тестирала и показало се да је позитивна. Секвенцирали смо њен узорак и открили британски сој вируса корона - наводи Кнежевић.
Каже да су вирусолози са Медицинског факултета ангажовани у лабораторијама где се ради ПЦР тестирање. Како је притисак на лабораторије сада мањи, јер је епидемиолошка ситуација боља, сада могу да се интензивније посвете раду на секвенцирању вируса.
- Сада имамо више времена да се посветимо секвенцирању. Надамо се да ће и друге колеге да се укључе у то, да што већи број узорака обрадимо - каже она.
Реагенаса имају за још око 70 узорака, а након тога мораће да се раде нове набавке.