Код НОТАРА за СЕКС у ЕУ? Измене закона очекују и Србију!
Највећи проблем је судска пракса неких европских земаља
Нови закон у Шведској, по ком је силовање сваки однос без експлицитне сагласности друге стране, изазвао је (не)оправдано бројне полемике у нашој земљи, пре свега имајући у виду најаву да ће се сличан закон примењивати ускоро и у целој ЕУ, а највећу збрку изазвала је вест да ће за секс ускоро бити потребан писмени документ оверен код нотара, јер ће се у супротном радити о силовању!
Прочитајте и:
У тој тврдњи има и истине, али не због новог шведског закона, већ због судске праксе коју примењују друге европске земље које су већ усвојиле сличан закон, јер се тамо терет доказивања чињенице пристанка на секс пребацује на оптуженог, а то је још 2016. године потврдио проф. др Зоран Стојановић за "Политику".
Експлицитан пристанак, према новом шведском закону се не мора дати писмено, већ и усмено, а и конклудентно (радњама).
Наш Кривични закон има одредбу по којој је за силовање потребно да постоји принуда или претња (што је у Шведској укинуто), што није у складу са Истанбулском конвенцијом, а потписници смо исте. То ће сигурно довести до промене нашег Кривичног закона, међутим, треба имати у виду да се терет доказивања не сме пребацити на оптуженог, јер бисмо смо се у том случају нашли у правно сулудој ситуацији. Друга страна медаље је то што је жртви веома често врло тешко доказати постојање кривичног дела.
Наравно да се мора кривично санкционисати сваки секс који није добровољан, међутим, треба бити веома пажљив при доношењу члана закона који ће то регулисати.
Адвокат др Вељко Делибашић је за "Политику" указао на могућност да (у случају буквалне примене Истанбулске конвенције) жена која сексом спречи мужа да одгледа финале Светског првенства буде осуђена за силовање.
Он је нагласио да се за то кривично дело оптужница подиже по службеној дужности, те би се "муж могао похвалити на послу" или би жена могла признати некоме дело, те би то лице могло поднети кривичну пријаву.
Такве ситуације треба избећи, али то сигурно није једина потенцијално апсурдна ситуација у случају буквалне примене Истанбулске конвенције јер је живот веома инвентиван.
Шведска је прилагодила своје законодавство конвенцији чији смо и ми потписници, међутим, питање је да ли ће и њихово судство терет доказивања пребацити на оптуженог.