КОЛИКО СТВАРНО ШТИТИ МАСКА ЗА ЛИЦЕ? Вирус се НАГЛО РАШИРИО СВЕТОМ, ево шта је НАЈБОЉА ПРЕВЕНТИВА
Стручњаци откривају.
Паника узрокована куповином маски за заштиту од вируса стигла је и код нас. Страх од коронавируса, који се шири светом, натерао је људе да их у апотекама масовно купују.
САДА ЈЕ ПРАВИ ТРЕНУТАК ДА РЕЗЕРВИШЕТЕ ЛЕТОВАЊЕ !САМО У TRAVELLAND-U ПОПУСТИ ДО 58% КОЈИ ИСТИЧУ ДАНАС И СУТРА!
ПРОГЛАШЕНА ЕПИДЕМИЈА У ПИРОТСКОМ ОКРУГУ: Вирус највише погађа децу!
Нема разлога за панику: Ако сте наручили ПАКЕТ ИЗ КИНЕ не морате да БРИНЕТЕ
Постоји неколико начина на које се вируси шире. Када заражена особа кине или се закашље, честице вируса се распрше по ваздуху. Зараза је могућа и ако оне дотакну очи или нос друге особе.
Доказано је да, ако се маске користе правилно, могу да успоре ширење вируса ваздухом. Рецимо, истраживање из 2008. показало је да су они који су носили маске имали 80 одсто мањи ризик да се заразе грипом. Истраживање рађено годину дана касније показало је да су, у комбинацији са честим прањем руку, маске људима смањиле ризик од оболевања за 70 одсто. Ипак, ако носите маску, то не значи да треба да мислите да сте потпуно заштићени од заразе.
Оне не помажу зато што прекривају само нос и уста, јер остављају отворене очи, које су такође изложене зарази. Ако се присетимо САРС, чија је епидемија погодила свет 2003. године, научници су закључили да су маске успориле ширење болести, нарочито у болницама. Заправо, већина људи у Азији носи маске не само да би спречили да се разболе већ и да би заштитили друге људе од бактерија и вируса.
Још један смртоносан коронавирус, МЕРС, харао је 2012. Тада су медицински стручњаци препоручили да се маска носи само ако сте у истој просторији с особом која је заражена. Закључак је да само маске неће спречити заразу (рецимо, коронавирусом), али могу да помогну. Оне смањују ризик од преноса неких вируса, али не смањују тај ризик на нулу. Маске које виђамо на улицама, а носе их зубари, лекари, хирурзи - такозване хируршке маске, могу мало да заштите од капљица. Не стоје на једном месту и релативно су танке, па микрокапљице ипак могу проћи кроз заштиту, кажу стручњаци.
Постоји још једна врста маски које сте можда видели код грађевинских радника, оне се некада називају респираторне маске. Добро приањају уз лице и филтрирају око 95 одсто честица које се преносе ваздухом, као и вирусе и бактерије. Ипак, многима оне нису удобне, а и неки кажу да кроз њих тешко дишу, па је незгодно носити их сатима.
Ако се разболите, останите код куће и на крају, да закључимо: ношење маске није потпуно ефикасна заштита од вируса и није замена за друге мере предострожности. У овом периоду треба редовно прати руке и марамицом обавезно прекривати нос и уста када кијамо или кашљемо, уносити витамине и боравити на свежем ваздуху (у затвореним просторијама вируси се брже шире), јавити се лекару ако се разболите и, док не оздравите, останите код куће да вирус не бисте ширили на друге.
Срби из Кине спаковали кофере! Нестрпљиво чекају да ПОБЕГНУ ИЗ ГРОТЛА КОРОНАВИРУСА!
Како да ПРЕПОЗНАТЕ да је неко у вашој близини ЗАРАЖЕН коронавирусом? ОВО су најбоље мере ПРЕВЕНЦИЈЕ
ДА ЛИ СРБИЈИ ПРЕТИ ЕПИДЕМИЈА? Деца од 5 до 14 година су највише угрожена!
Ове лекове ни случајно не купујте БЕЗ РЕЦЕПТА! Ево шта је важно знати о њима
СРПКИЊА ИПАК НЕМА КОРОНАВИРУС Дозвољено да напусти карантин у Индији