КОНАЧНО ОТКРИВЕН "КЉУЧ" ЗА КОНТРОЛУ КОРОНЕ! Стручњаци поделили сјајну вест - ево шта је у питању
Људи с благим ковидом вероватно су заразни пет дана, показали су резултати нове студије коју су провели научници с лондонског Империал колеџа. Прво је то истраживање које открива колико траје заразност након заразе појединца коронавирусом у заједници.
Студија упућује на то да је тек свака пета особа била заразна пре него што су почели да јој се јављају симптоми. У две трећине случајева пацијенти су били заразни и пети дан након појаве симптома, а у четвртини случајева и након седам.
Кућни тестови не откривају поуздано почетак заразе
Заражени су праћени детаљним дневним тестовима како би се открило колико вируса одашиљу у своју околину. Резултати су показали да кућни тестови не детектирају поуздано почетак заразе, али се могу сигурно користити за скраћивање самоизолације.
ПЛАНИРАТЕ НА ЛЕТОВАЊЕ У СЕПТЕМБРУ? Ево каква ће бити ковид правила у Грчкој
ДА ЛИ НАС ОЧЕКУЈЕ НОВА БОЛЕСТ? Страх од "твиндеманије" - појавио се још један вирус знатно пре него што је уобичајено
АУ, ДА ЛИ ЈЕ МОГУЋЕ? Заражени короном се све више ЖАЛЕ НА ОВАЈ ПРОБЛЕМ са очима
Научници препоручују да се оболели од ковида изолују пет дана након појаве симптома и након тога да почну да се тестирају од шестог дана.
Кажу да је сигурно самоизолацију прекинути ако су тестови негативни два дана заредом. Они који су и даље позитивни на вирус, изолацију могу прекинути тек десет дана од појаве симптома.
"Ово је кључно за контролу пандемије"
- Пре ове студије недостајао нам је велики део слике о заразности, али служећи се посебним свакодневним тестовима и дневним евидентирањем симптома, успели смо да дефинишемо "прозор" у ком су људи заразни за остале - рекао је главни аутор студије, професор Ајит Лалвани.
- То је кључно за контролисање било које пандемије и било које респираторне болести у заједници - додао је.
- Комбинујући наше резултате с ониме што знамо о динамици заразе омикроном, верујемо да је трајање заразности широко примењиво за све постојеће варијанте овог коронавируса - казао је.
У студији су се пратили заражени коронавирусом од септембра 2020. до октобра 2021., међу којима је било и вакцинисаних и невакцинисаних. Потенцијална мањкавост студије је то што јој је узорак релативно мален, односно пратило се 57 пацијената.
Резултати истраживања објављени су у стручном часопису The Ланцет Respiratory Медицине.