КОНАЧНО ПОЗНАТА БУДУЋНОСТ ОСТАВЉЕНЕ БЕБЕ: Нећете веровати коме је враћају - али постоји УСЛОВ
Рада Дивац из Асоцијације Центра за социјални рад истакла је да се чула са колегама из социјалног центра "Солидарност" у Крагујевцу, који су бебу нађену на улици по процедури сместили у хранитељску породицу.
- Они су поступили у складу са законом и процедурама. Дете је смештено у ургентно хранитељство и наставља се даљи поступак. Покреће се поступак тужбом лишавања родитељског права мајке, зато што је довела дете које не може да брине о себи у стање у коме је његов живот и његово здравље било угрожено - истиче Дивац.
Како даље наводи службеница из Асоцијације Центра за социјални рад, дете ће бити у хранитељској у породици све док се не стекну услови за нешто друго.
ОТАЦ НАПУШТЕНЕ БЕБЕ НЕЋЕ НИ ДА ЧУЈЕ ЗА ЊУ: Колица и даље стоје испред врата, комшије у сузама - "Јадно мало сироче"
ЈЕЗИВА СЦЕНА У КРАГУЈЕВЦУ: Оставили бебу у пола ноћи насред тротоара, пронашао је случајни пролазник
САСЛУШАНА МАЈКА НАПУШТЕНЕ БЕБЕ У КРАГУЈЕВЦУ: Ево зашто је оставила беспомоћно дете
Не значи да разговор са мајком не покаже да она има довољно капацитета да настави да брине о детету - истиче Рада и додаје да је за дете набоље да буде у окружењу своје биолошке породице или рођака.
Из Центра у Крагујевцу кажу да је отац детета за сада непознат, а Дивац каже да треба видети и са рођацима да ли су спремни да преузму бригу о детету.
- Сваком случају Центар за социјални рад по своим процедурама и закону ће наставити да ради у најбољем интересу детета, а за дете је најбоље да буде са својим сродницима, са својим родитељима, ако то не може. Ћак је и хранитељство начин да се дете збрине и да све потребе буду задовољене онако како је потребно - каже Дивац.
Према њеним речима, мајка може да виђа дете под одређеним условима.
- Треба видети који су услови који су довели до тога да мајка поступи тако како је поступила, какво је њено психичко стање, здравствено стање и који су то услови који су довели до овако драстичног понашања према детету - истиче социјална радница.
- Ми не знамо да ли постоји и други родитељ који би се укључио. Мајка има право да виђа дете, а проценом се одређује где, када и како ће га виђати. Проценом њеног психичког здравља. Најчешће то буде у контролисаним условима. Контакт увек мора да буде у корист детета и да оно мора увек да буде безбедно - наводи Дивац.
Она истиче да родитељи морају да дају изјаву ако нису заинтересовани за даљу бригу о детету, након чега оно иде на усвојење, наводи социјална радница.