КОРОНА ОСТАВЉА ОЗБИЉНА ОШТЕЋЕЊА НА МОЗГУ? Језива сведочења српског доктора о пацијентима који су прележали ковид-19
Специјалиста неурологије наводи да је све више оних који након прележане инфекције постају дементни и епилептични.
У последње време све је више пацијената који се након прележаног ковида-19 јављају лекару јер су готово изгубили памћење. Слабо се сећају догађаја пре него што су добили инфекцију, а након што напусте кућу, не знају да се врате.
Специјалиста неурологије др Бобан Степић наводи да то нису старији пацијенти, већ они млади и средњих година. Према његовим речима, неки од њих чак имају и епилептичне нападе, а никад их пре прележане инфекције нису имали.
ПАЛЕ СЕ ЦРВЕНЕ ЛАМПИЦЕ: У граду на истоку Србије трећи дан заредом више од 20 новозаражених
НАЈНОВИЈИ ПОДАЦИ! Још 1.903 новооболелих, преминуло 18 лица: Нови лек против корона вируса стиже у Србију
Др Степић наводи да се деменција углавном јавља код особа старијих од 65 година, међутим, његову ординацију посећује и један 47-годишњи мушкарац код кога је наступило ментално пропадање након што се излечио од ковида.
– Мој пацијент је осетио симптоме ковида-19 још у болници. Отпуштен је јер се физички опоравио од заразе, али мозак му не ради већ четири месеца. Препознаје чланове породице, али није способан да сам изађе на улицу, држе га за руку као мало дете. Први пут се сусрећем са оваквим случајевима, да након једног вируса особа постане дементна – објашњава он.
Др Степић напомиње да је и један познати лекар који често гостује на српским телевизијама оболео од деменције након ковида-19.
– Породица мог колеге ме позвала и забринуто питала шта се дешава с њим. Кажу, оде на ТВ, прича сасвим нормално, а кад дође кући, не сећа се ни да је био на телевизији. У питању је заиста необјашњива последица, верујте – каже доктор.
Неуролог др Степић наводи да је у овим случајевима највероватније наступила болест малих крвних судова мозга, што може оставити трајне последице.
– Још увек не постоје студије о томе. Исход нема срећан крај. Али постоје и особе који имају проблема с вишемесечним памћењем, концентрацијом, оријентацијом, а таква стања су већином пролазна, иако није искључено да могу остати и трајна – наглашава др Степић.
Др Степић наводи да се и епилепсија показала као честа последица смртоносне заразе. Он истиче да је његов пацијент добио овај мождани поремећај само неколико дана након што се заразио короном.
– У питању је неуролошко обољење које се испољава у виду честих напада. Мој пацијент има 42 године и, нажалост, већ неко време бори се са епилепсијом. Иако нема генетску предиспозицију, никад није имао ниједан епилептични напад. Објашњење не постоји ни за њега – истиче др Степић.