КОРОНА СОЈ "КЕНТАУР" ХАРА СВЕТОМ: Најопаснија варијанта до сада - брзо мутира
Вирусолози су забринути због појаве нове, веома заразне варијанте омикрона, који се брзо шири Индијом и већ је стигао у Велику Британију.
Сој БА.2.75, назван “кентаур”, први пут је детектован у Индији почетком маја. Од тада је број случајева у Британији нагло скочио, очигледно брже од оних екстремно заразне варијанте БА.5 која је такође присутна у Индији, и рапидно потискује претходно доминантан сој БА.2 у многим земљама, наводи “Гардијан”. Од маја је “кентаур” детектован у око 10 других земаља, укључујући Британију, Сједињене Америчке Државе, Аустралију, Немачку и Канаду.
Европски Центар за контролу и превенцију болести (ЕЦДЦ) означио га је 7. јула као “варијанту под надзором”, што значи да постоје неке индикације да би могао да буде заразнији или повезан са тежим обољењима, али да је доказ још слаб или да није још процењен. Светска здравствена организација такође пажљиво прати нови сој, иако је главни научник, др Сумја Сваминатан, рекла да нема довољно узорака да се процени његова озбиљност.
ОГЛАСИЛА СЕ СВЕТСКА ЗДРАВСТВЕНА ОРГАНИЗАЦИЈА: "Мајмунске богиње нису глобална опасност"
ПИТАЛИ СМО БЕОГРАЂАНЕ: Да ли вас брину нове корона бројке и да ли се плашите новог таласа? Одговори ће вас изненадити (ВИДЕО)
Огроман број мутација, брз раст
Сем његовог видног брзог раста и широке географске распрострањености вирусологе је узнемирио огроман број додатних мутација које БА.2.75 садржи, у односу на БА.2 из којег је вероватно еволуирао.
- Ово би могло да значи да је имао шансу да развије предност у односу на већ успешну линију вируса – рекао је др Стивен Грифин, вирусолог Универзитета Лидс.
Др Том Пикок, вирусолог Империјалног колеџа Лондон који је први идентификовао омикрон као потенцијалну забринутост у новембру 2021, истакао је да нису толико у питању тачне мутације већ пре њихов број и комбинације.
- Тешко је предвидети ефекат толиког броја мутација које се јављају заједно – то даје вирусу “дивља” обележја у којима би збир делова могао да буде гори од појединачних делова. Ово је дефинитивно потенцијални кандидат за оно шта долази након БА.5 – рекао је.
"Проблем у најмању руку"
Чак и ако се не појави у другим земљама, његов раст у Индији сугерише да ће тамо вероватно бити проблем, у најмању руку, сматра Пикок.
- Очигледно расте прилично добро у Индији, али Индија нема много БА.5 и још је веома нејасно колико се добро односи на то – додао је он.
Грифин је то навео као још један пример импресивног капацитета вируса да толерише промене у свом шиљатом делу протеина који користи да зарази ћелије и на којем је заснована већина вакцина против ковида.
- У ово време прошле године многи су били убеђени да делта представља еволуциони врхунац вируса, али су појава омикрона и огромно повећање варијабилности и избегавања антитела знак да као популација не можемо да пратимо план као за грип да одржимо корак са вирусном еволуцијом – истакао је.
Сем вакцина, дугорочни планови треба да укључе мере варијантно-агностичке заштите за спречавање инфекција и реинфекција. То укључује, како је рекао Грифин, стварање окружења отпорног на инфекције кроз побољшану вентилацију, филтрацију или стерилизацију ваздуха у затвореном простору, разумно понављање имунохроматографских, брзих тестова (ЛФТ) и одговарајуће и подржане периоде изолације који ће смањити текући пренос.
Док мутације виђене код “кентаура” указују да можда има предност у расту у односу на друге сојеве, професор имунологије Универзиета Мисури Марк Џонсон рекао је за “МедПејџ тудеј” да “ми у овом тренутку заиста не знамо да ли је БА.2.75 преносивији или тежи”.
"Не треба да паничимо"
Џонсон је оценио да ће постојеће вакцине обезбедити “још мање” заштите против последње верзије вируса, иако потпуна вакцинисаност и бустери и даље пружају заштиту против тешког обољења које води ка хоспитализацији или смрти, пренео је Deseret.com.
- Треба да будемо забринути, али не треба да паничимо… Ова линија (вируса) има добру шансу да повећа (број) инфекције и постане нова, доминантна линија, али мало је вероватно да ће узроковати велики талас као што је то урадио омикрон – рекао је Џонсон.
Кели Оаксон, главни научник биоинформатике Министарства за здравље Јуте, рекао је да већ посматрају нову подваријанту из Индије “која делује да је још гора од БА.4 или БА.5”.
- Нисмо завршили са овим вирусом… Ако пратимо исти тренд који стално виђамо у САД и остатку света, имаћемо те таласе подваријанти које ће довести још више случајева и више болести. Онда ће отићи и поново се вратити – закључио је Оаксон.
БОНУС ВИДЕО: НАСА објавила првих 5 фотографија најмоћнијег телескопа икада - свемир какав никада нисте видели