КОРОНА УБИЈЕ ЈЕДНУ ОСОБУ НА СВАКИХ ПОЛА САТА: Спрема нам се најјачи удар епидемије, бројке алармантне
У Србији је оборен рекорд броја мртвих - на сваких 28 минута, изгубљен је један живот!Број пацијената на респираторима био је 243, тестирано је 21.569 узорака а хоспитализовано 6.772 пацијента.
У Србији је до 15 часова 26. новембра забележено још 7.606 новозаражених, а нажалост, корона је однела још 51 живот. Једноставније речено, на мање од пола сата у просеку, корона је убила по једну особу током тих 24 сата.
МНОГИМА ЈЕ НЕОПХОДАН КИСЕОНИК ДА БИ ПРЕЖИВЕЛИ: Болнице у Србији на дан потроше залихе које су раније трајале месецима
КАКО ДА ПРЕПОЗНАТЕ АСИМПТОМАТСКУ УПАЛУ ПЛУЋА: Пулмолог открива како да проверите и када се треба јавити лекару
НОВА И ЧЕСТА ПОСЛЕДИЦА КОРОНЕ - ОПАДАЊЕ КОСЕ: Докторка Јевђевић објаснила узроке и начине лечења честог проблема
Број пацијената на респираторима био је 243, тестирано је 21.569 узорака а хоспитализовано 6.772 пацијента.
Стање више није критично само у Београду, већ и у централној Србији - Београд 2.196, Нови Сад 502, Крагујевац 290, Ниш 247, Краљево 199, Панчево 184, Чачак 158, Смедерево 139, Суботица 116, Ваљево 104, Бачка Паланка 98, Зајечар 98, Зрењанин 93, Шабац 86, Бечеј 85, Бор 80, Крушевац 77 и Врбас 71.
Али у Београду је оборен рекорд броја прегледа у ковид амбулантама. Члан Кризног штаба др Предраг Кон раније је изјавио да број непримећених случајева короне може бити и десет пута већи, што значи да на више од 7.000 новозаражених, заправо имамо око 70.000 случајева, само нису сви потврђени. Питање је да ли ће бити нових мера, или ће придржавање постојећих дати резултате.
Можемо да заравнамо криву, али не ако планирамо зимовање
Члан Кризног штаба епидемиолог др Бранислав Тиодоровић рекао је да имамо шансе да заравнамо криву почетком децембра.
- Ако заиста будемо сви заједно спроводили мере, и озбиљно са понашали према себи и другима, створићемо ситуацију до 3. или 4. децембра, да се може заравнити крива. Увек је потребно десет до 12 дана да би се видели резултати мера на делу. Рачунам на све нас, у децембру ћемо моћи да направимо мали пад, уз могуће пикове ниског интензитета, могуће је да дочекамо Нову годину уз мирнију ситуацију - рекао је он у Јутарњем програму.
На појединим планинама су распродати аранжмани за празнике, да ли очекује да туристички центри постану нова жаришта? На ово питање имао је кратак и јасан одговор!
- Свако ко хоће да оде на Копаоник, Златибор, у неку од наших дивних бања, као што бих и ја волео да одем али знам да то није добра идеја, мора да зна ово - нека рачуна да морамо да му резервишемо и место у болници - рекао је он.
Лончар: Једино ово може да нас спасе
- Људи, у наредних пар недеља нема контакта док не изађемо из овога. Треба нам јединство - поручио је министар Златибор Лончар гостујући на РТС-у.
Он је рекао да је суштина да нема контакта.
- Ако нема никог у кафићу, уђете и попијете кафу. Ако видите празан ресторан, уђете и ручате. Нема потребе да зауставимо живот. Ви нисте ту дошли са 10 људи да се љубите и грлите. То је суштина, нема контакта. Имали смо полицијски час, а сада можете да изађете из куће кад год хоћете, да прошетате кад хоћете. Колико има оних који су затворили све па су им резултати све гори? - истакао је Лончар.
Читаве породице у болници, трећи талас много јачи!
Државни секретар у Министарству здравља проф. др Мирсад Ђерлек рекао је у среду да је цела земља у опасности и да се здравствени систем и држава надљудским напорима труде да нађу сваком пацијенту место за лечење.
- Нижу се црни рекорди. Вирус је у великој брзини. Пренео се из ноћних клубова и кафића у породице. У болницама имамо и целе породице, по две три генерације које заједно леже и лече се - рекао је Ђерлек.
Он је рекао да се то није дешавало у првом и другом таласу и очигледно је да је трећи много јачи и по клиничкој слици која је много тежа, због чега се и пуне јединице интензивне неге, а то значи и већи број умрлих.