КОРОНА УЗИМА МАХА ШИРОМ СРБИЈЕ: Детаљна мапа највећих ЖАРИШТА, где су и какве ванредне мере предузете
После Новог Пазара, Тутина и Крагујевца, на ред за ванредну ситуацију, због пораста броја новооболелих, је дошло и Врање.
Пре пар месеци прогнозе су биле да ћемо борбу са корона вирусом завршити крајем јуна, уместо тога, данас нам се јављају нова жаришта, а број оболелих толико расте да се на локалном нивоу уводе и ванредне ситуације.
МОЖДА НАЈШОКАНТНИЈА ТВРДЊА НЕСТОРОВИЋА: "Петковић се заразио у болници, корону добио на РЕСПИРАТОРУ"
У залихама још 260.000 ПЦР тестова: Србија предњачи у Европи када је у питању број спроведених тестова на корону
КОРОНА НАПАДА НАЈСЛАБИЈУ ТАЧКУ У ТЕЛУ МЛАДИХ ПАЦИЈЕНАТА: Подмукли вирус може да убије ако се не открије на време!
Нови Пазар најкритичнији град
Први међу таквим случајевима је Нови Пазар где је тренутно и најкритичније, а ванредна ситуација због пораста броја оболелих уведена је пре шест дана. Тада су на снагу ступиле нове епидемиолошке мере како би се спречило даље ширење вируса.
Одлуком су обухваћене мере забране окупљања на јавним површинама више од пет особа, забрана организовања породичних весеља, али и ограничавање рада угоститељских објеката од 7 до 19 часова.
За време рада угоститељских објеката број особа за столом не може бити већи од двоје, а обавезна је и дистанца од два метра између столова. Такође, забрањено је конзумирање и употреба наргила.
Премијерка Ана Брнабић заједно са министром здравља Златибором Лончаром, посетила је јуче Нови Пазар како би се и лично уверила у ситуацију у том граду у вези са епидемијом корона вируса.
Стигао је и камион медицинске опреме у ком се налазе, како апарати, тако и средства за дезинфекцију и друга опрема попут скафандера, визира и слично.
О проблемима у Новом Пазару говорио је и потпредседник Владе Србије и министар трговине, туризма и телекомуникација Расим Љајић који је указао на проблем недостатка медицинског кадра у овој општини.
И у Тутину ванредно
После Новог Пазара, ситуација се погоршала и у Тутину, па је одлуком Кризног штаба и у овој општини проглашена ванредна ситуација. Донете су и мере заштите које подразумевају да се забрањује окупљање у јавном простору више од пет особа, ограничава се радно време угоститељских објеката од 7 до 20 часова, уугоститељским објектима дистанца између столова мора бити минимум два метра, а за истим столом могу седети највише две особе са дистанцом од два метра.
Поред тога, у угоститељским објектима је обавезно ношење заштитних средстава како за раднике тако и за госте, а забрањује се коришћење наргиле.
Забрањено је и организовање свечаности (свадбе, сунети, рођендани и друго), а наређено је појачано чишћење јавних површина и одношење смећа, као и дезинфекција простора око Дома здравља и Дома ментално ометених у развоју.
Крагујевац неће шпански и италијански сценарио
Пораст броја заражених довео је до ванредне ситуације и Крагујевац. Колико је погоршано стање говоре и бројке, само за један дан у Крагујевцу је регистровано 63 нових случајева, док их је за време епидемије за два и по месеца било укупно 68.
Због тога је забрањена организација свих врста прослава и свечаности, уведено је обавезно ношење маски у затвореном простору и ограничено радно време угоститељским објектима.
- Корона се шири великом брзином и народу је очигледно потребно наређење и мотка, да би поштовао правила. Готово сви заражени имају од 17 до 35 година, и углавном су се заразили на прославама. Они због година лакше подносе, али су зато резервоари болести и могу да угрозе старије - рекао је градоначелник Радомир Николић и нагласио да се мере уводе како би се избегао шпански и италијански сценарио.
Сличне мере и у Врању
После Новог Пазара, Тутина и Крагујевца, на ред за ванредну ситуацију, због пораста броја новооболелих, је дошло и Врање. У том граду је за осам дана, од 19. до 27. јуна, како је навео епидемиолог локалног Завода за јавно здравље, потврђено 140 новооболелих.
Локална самоуправа пооштрава све епидемиолошке мере које су у надлежности локалне самоуправе, а које је прописао ZZJZ Врање, као и мере које је прогласио Кризни штаб Републике Србије.
- Ове мере подразумевају појачање надзора над радом и спровођењем мера у граду, као шро су социјална дистанца, ношење заштитних маски на отвореном и затвореном простору, као и окупљање људи. Ограничења рада угоститељских објеката, за сада нема - рекао је градоначелник Врања Слободан Миленковић.
Жаришта без ванредне ситуације
Поред ових локалних места у којима је уведена ванредна ситуација, у Србији се јављају и друга жаришта у којима су уведене одређене мере, али није проглашена ванредна ситуација.
На првом месту по броју заражених налази се Београд, али то не треба да буде изненађујуће јер је у престоници управо и највећи број становника. Како је и сама циркулација људи већа од укидања ванредног стања, дошло је и до пораста броја новооболелих и то највише међу млађом популацијом.
Према последњим одлукама Кризног штаба у Београду је од данас обавезно ношење маски у градском превозу и свим затвореним просторима, без изузетка. За оне грађане који то не поштују предвиђене су и новчане казне.
У Београду се као жариште последњих дана посебно наводи студентска популација, а директорка Студентске поликлинике Марија Обрадовић потврдила је да је тренутно преко 210 студената позитивно, а да се чека резултат за још 50 студената.
Нове мере и за Ужице
Градски штаб за ванредне ситуације у Ужицу донео је низ мера ради спречавања ширења корона вируса у том граду јер је епидемиолошка ситуација у том подручју оцењена као нестабилна и не добра.
Мере се, између осталог, односе обавезно ношење заштитиних маски у затвореном простору, трговинским и објектима које пружају услуге, јавним установама, на Зеленој пијаци, у јавном градском, приградском и такси превозу. Не могу се организовати музичке, забавне и друге манифестације, прославе и друга породична окупљања, а рад угоститељских објеката ограничен је до 22 сата.
Пораст број оболелих у Краљеву и Ваљеву
Према најновијим подацима Завода за јавно здравље од 33 узорка из Краљева који су послати на анализу, 16 је позитивно. То је највећи број новооболелих у једном дану од почетка епидемије у Краљеву. Од 17. јуна регистровано је 60 оболелих од ковида 19 и тај број је сада премашио укупан број регистрованих случајева у марту, априлу и мају.
У Ваљеву је такође дошло до наглог пораста броја заражених. Према подацима Градског завода за јавно здравље за само један дан откривено је 26 новооболелих лица из контакта са потврђеним случајем.
То је велики пораст с обзиром да је у последње две недеље у Ваљеву забележено укупно 15-ак новозаражених.
Очигледно је да се корона вирус поново шири по различитим крајевима наше земље те је, више него икад, потребно да се поштују све мере како се ситуација не би даље погоршавала.
ЗА РУБРИКУ ВЕРОВАЛИ ИЛИ НЕ: У овом граду у Србији нема короне, немају ни болницу нити заражене (ВИДЕО)
КОН ВИДНО ЗАБРИНУТ: Нисам ово очекивао, о ситуацији у Београду не смем да говорим
ОХРАБРУЈУЋЕ ВЕСТИ ЗА СВЕ: Вакцина против корона вируса највероватније на ЈЕСЕН!
Ово је НАЈЧЕШЋИ СИМПТОМ корона вируса који већина људи ЗАНЕМАРУЈЕ!
А ДА СМО САМО 14 ДАНА У КОНТИНУИТЕТУ ПОШТОВАЛИ МЕРЕ... Др Тиодоровић објашњава епидемиолошку ситуацију