КОРОНА НЕ ЗНА ЗА ГОДИНЕ - ЛЕКАРИ ОБЈАСНИЛИ ЗАШТО СТРАДАЈУ И ДЕЦА: Огласили се након трагичне вести о смрти бебе у Тиршовој
"За протекла два месеца имали смо скоро исти број случајева деце са обостраном упаом плуча као за годину и по дана".
Једна беба преминула је од последица заразе коронавирусом на Дечјој клиници Тиршова у Београду, вест је која је од јутрос потресла све широм Србије. Педијатре који од почетка пандемије лече најмлађе оболеле од короне питали смо због чега се дешавају такви фатални исходи и због чега све чешће слушамо вести о деци на респиратор.
"НАСМЕЈАЛА МИ СЕ СВЕТА ПЕТКА, А СУТРАДАН САМ СПАСАО ДЕТЕ" Чудо у Добановцима - херој Видоје открио шта му се УКАЗАЛО У СНУ пре драме
УВОДЕ СЕ КОВИД ПРОПУСНИЦЕ КОЈЕ ВАЖЕ 24 САТА?! Др Тиодоровић изричит: Цео кризни штаб се залаже за то!
Ево где Срби иду за ДОЧЕК Нове године: Не одустају од путовања иако се Европа ЗАКЉУЧАВА
Педијатар и начелница дечјег одељања у болници Др Драгиша Мишовић Оливера Остојић раније је напоменула да су теже клиничке слике код деце почеле да се јављају од почетка септембра и да су све учесталије. "За протекла два месеца имали смо скоро исти број случајева деце са обостраном упаом плуча као за годину и по дана".
- Јако је мали број вакцинисане деце у том узрасту. Ми немамо вакцинисане деце која леже у болнице. И ови случајеви који су завршили на респиратору би требало да имају лакши облик да су вакцинисани - поручује др Остојић.
Због чега је све више деце у тешком и критичном стању, а до скора смо веровали да су најмлађи готово имуни?
- Вирус јесте мутирао, ту нема приче.Имамо мере које не поштујемо, имамо вакцине, али се не вакцинишемо. То је доприело и морао је да се спустри вирус и међу децу. Млађи родитељи често нису вакцинисани, па онда то преносе на децу. То је један зачарани круг. Требало би родитељи да развију светс и да се ти малађи родитељи у 30 и 40 годинама вакцинишу - поручује саговорница и додаје да је проблем и то што је вирус ушао и у школе.
- Родитељи до сада нису веровали да има потребе за вакцинацијом деце и сви су мислили да теже форме неће задесити најмлађе. Сада дефинитивно има потебе да се сви валвциношу да се спрече тежи облици. Дозвољена је вакцинација деце старије од 12 година, мислим да сада то више није само потеба, него и обавеза родитељска - напомиње др Остојић.
Поводом стања деце на респираторима огласио се и директор Института за мајку и дете доктор Владислав Вукомановић.
Он је за РТС рекао да став родитеља "моје дете сигурно неће да се зарази није добар начин размишљања".
- Пре само шест месеци доминантни, када је реч о тежини болести, били су болесници са мултисистемским инфламанторним синдромом. Ми смо их имали овде око 55, нешто можда и више. Сви су излечени и надамо се потпуно здрави - навео је Вукомановић.
Како је додао, сада се ради о пацијентима са тешким упалама плућа, као и упалама срчаног мишића и срчане кесе.
Према његовим речима, оно што је најважније је прекинути тај ланац преношења инфекције и кружења вируса у популацији.
- Како кажу епидемиолози то је могуће ако се вакцинише 70 или 80 одсто популације. Када се то буде десило онда ће и кружење вируса, па и број заражених значајно пасти, а самим тим и оболеле деце - рекао је Вукомановић.
Додао је да порастом броја заражених међу одраслима, расте број и заражене деце.
- Оно што је лоша вест, да не кажем аларамантна вест, јесте да деца сада испољавају веома, веома тежак облик болести. Размишљање моје дете сигурно неће да се зарази није добар начин размишљања. Прво родитељи вакцинишите се сви, а одобрена је и вакцинација деце од 12 до 18 година, посебно за угрожене групе болесника код којих болест може да буде тешка - поручио је Вукомановић.