КЉУЧНА ПИТАЊА КОЈА МУЧЕ СРБИЈУ И ЊЕНЕ ГРАЂАНЕ: Др Милошевић одговорила на све дилеме везане за вакцину
Докторка Ивана Милошевић и члан Кризног штаба одговарала је на најчешћа питања о корона вирусу.
Доц. др Ивана Милошевић, специјалиста инфектологије, гастроентерохистопатолог и професор одговарила је на сва питања у вези са вакцинацијом.
НЕ НОСЕ СВИ ХЕРОЈИ ПЛАШТ! ЊИМА СЕ ДИВИ ЦЕО СВЕТ: Како изгледа вакцинација из угла медицинара
БОЈЕ ЛИ СЕ СРБИ БРИТАНСКОГ СОЈА КОРОНА ВИРУСА? Откривен је код осморо грађана, шта знамо о њему и има ли места паници
КАКО ЈЕ КОРОНА ОДНЕЛА ОБИЧАН ГРИП У ЗАБОРАВ? Познато зашто је ове зиме скоро потпуно нестао
Она је одговарала на најчешћа питања која се постављају када је имунизација у питању и на тај начин разрешава кључне дилеме.
Да ли вакцинација утиче на плодност код мушкараца и да ли се препоручује вакцинација жена које планирају трудноћу?
- Ово је једно од најчешћих питања. Питање би могло да буде другачије формулисано, односно како ковид утиче на мушку плодност. Наиме, знамо да може да има и те како негативне ефекте. То са вакцином није питање. Саветује се вакцинација свих људи који испуњавају критеријуме што се година тиче, наравно, људи у репродуктивном периоду то испуњавају. Мој савет је да се вакцинишу оба партнера, а да жене сачекају два до три месеца после вакцинације и да се онда уђе у процес хумане репродукције. Независно да ли ће се то одвијати природним путем или вантелесном оплодњом. На тај начин, заштићена је будућа трудница. Сматра се да се ковид не преноси на дете током саме трудноће, али присан контакт мајке и детета који је неминован и неопходан након трудноће носи ризик да се беба инфицира. Друга добра ствар, када се жена вакцинише, антитела IgG класе које ће та жена створити, пролазе плацентарну баријеру и беба ће се родити са тим антителима. Дакле, беба ће првих шест месеци бити заштићена.
Како вакцинација утиче генерално на имуни систем? Односно, уколико неко није генерално подложан вирусним инфекцијама, на пример није имао грип, може ли убацивање вируса у организам и стварање антитела утицати на начин на који имуни систем генерално реагује на вирусе и да ли може тело да се збуни као код аутоимуне болести?
- Та формулација да неко није подложан вирусним инфекцијама не постоји. Ми смо у ситуацији да сада имамо сасвим нови вирус. То што неко мисли да није имао грип не значи да се са вирусом грипа није сусрео. Друго, наш организам се апсолутно неће збунити због вакцине, напротив, направиће адекватан имунски одговор да ми не можемо да добијемо ковид, а ако добијемо сигурно нећемо имати тешку форму. Што се тиче аутоимуних болести, ту влада велика фама. Апсолутно треба да се вакцинишу и особе које имају аутоимуне болести и постоји само једна бојазан. Уколико су те особе на имуносупресивној терапији постоји ризик да имунски одговор на вакцину буде умањен.
Ако не рачунамо краткотрајне реакције попут отока, температуре или озбиљне алергијске реакције, шта је најгоре што може да се деси као последица кинеске вакцине дугорочно посматрано?
- Па не очекују се никакве последице. Кинеска вакцина је произведена технологијом која је нама најближе позната и највише је примењивана код људи. Значи, то је цео умртвљен вирус. И она има своје предности, зато што ће се створити антитела на различите вирусне антигене. Чињеница је да после примене вакцине може доћи до локалних или системских нежељених дејстава. Од људи који су је примили, "најтежи" случајеви су били фебрилност и осећај малаксалости. Чак ако се и то деси, провешће се неколико дана у кревету. Неће се развити читава клиничка слика, ни не може. Не очекујемо неке дугорочне, а посебно не озбиљне последице.
Ако бисмо имали све вакцине на располагању, за коју би вакцину требало да се определимо и зашто?
- У овом трентку најбитније је да се вакцинишемо било којом вакцином, и то што пре. Ако бисмо могли да бирамо, као што је ситуација, свака има неке своје предности. Рецимо за “фајзерову” вакцину И “спутњик В” везује се виши степен успеха вакцинације него за кинеску вакцину. Није то толико пуно, каже се да је за кинеску вакцину 79 одсто. Искуства из УАЕ су показала да је то чак 86 одсто. Док рецимо код "Фајзера" и "Спутњика В" је тај проценат и више од 90. Зато ако бисмо то гледали ја бих рекла, узмите "Спутњик В" или "Фајзер". Али са друге стране, када се користи кинеска вакцина, стварају се антитела на различите антигене и ту добијамо мало шири имунски одговор. Тако да свака има предност, чим су прошле АЛИМС значи да су безбедне и то треба да буде кључно питање. Оно где бисмо могли да бирамо коју треба применити вакцину јесте на основу болести коју неко има. Морам да кажем да су за руску вакцину произвођачи најшире написали где треба да се обрати пажња. Рецимо, треба обратити пажњу када постоје хроничне болести. То не значи да вакцина није безбедна него те групе људи циљано нису у старту укључене у испитивање вакцине.
Да ли вакцину могу да приме особе које имају јаке алергијске реакције на прашину, амброзију, животињску длаку, асматичари, особе које су имале блажу прехладу у скоријем периоду и дојиље?
- Иако труднице и дојиље нису биле укључене у испитивање безбедности И сигурности вакцине, накнадна исуства су показала да вакцине безбедне за дојиље. Што се тиче астме, астма је један од ризика за тежу форму болести. Апсолутно треба да се вакцинишу људи који имају астму јер то су људи чија су плућа хронично оштећена. Што се тиче алергија, забележене су реакције на "Фајзерову" вакцину и ми смо их видели, чак сам и ја имала неколико у свом окружењу и то код особа које немају претходне алергије. Ниједна није била тешка, али то је нешто чега се увек плашимо. Оно где треба да се води рачуна су особе које имају у својој анамнези податак о анафилактичком шоку, у таквим ситуацијама не бих саветовала фајзерову вакцину, али саветовала бих кинеску или "Спутњик В". Што се тиче алергије на полен и гљивице, оне немају ефекта. Битно је да нема алергија на компоненте вакцине. Алергија на пеницилин није никаква контраиндикација за вакцинацију.
Да ли вакцина штити и од мутираних ковид вируса?
- За сада се показало да штити. То је оно што је велики проблем са вирусима. На пример, за хепатитс Ц немамо вакцину, јер тај вирус има висок степен репликације, а нема механизме који исправљају грешке при репликацији. Тако настају мутације вируса. Сто се тице COVID-a, за сада се показало да вакцине штите од нових мутација ковида, како ће да буде у перспективи, још се је рано да дајемо неке гаранције. За сада смо безбедни.
Колико траје заштита и како се она проверава?
- Заштита се проверава тако што се проверавају антитела. Тест може да се уради две недље посел друге дозе, а колико дуго траје имунитет тешко је рећи. Имамо искуства са грипом где видимо да треба да се вакцинишемо сваке године јер се вирус мења. За корону то још не знамо, али вакцинални имунитет ће увек дуже трајати него имунитет после прележане болести. И ко год је прележао болест, треба да се вакцинише. Потребно је да прође минимум месец дана да може вакцина да се прими. Залудно је проверавати сваких месец дана ниво антитела па рећи "ја сам заштићен или нисам". Много је конфорније примити вакцину.
Да ли вакцина штити од последица короне као шт су згрушавање крви и у ком проценту?
- Апсолутно штит! Зато што до короне неће ни да дође, ако се и деси, оно што и сваки произвођач гарантује, то неће бити тешки облик ковида. А тешка слика ковида значи и висок ризик од склоности ка патолошком згрушавању крви.
Које су кључне разлике између "Фајзер" и традиционалних вакцина?
- Разлика је у самој методологији производње. "Фајзер" вакцина садржи мРНК. То је мала РНК која диктира када дође у наш организам експресију С антигена вируса, а потом се индукује стварање антитела на тај антиген. Није то толико нова технологија, користило се то већ у неким областима медицине, али сада је нова на пољу вакцине. Многи се питају да ли ће се та РНК уградити у мој геном - то не неће десити ни у ком случају и уопште не постоји као могућност!
Колико временски размак треба да прође између вакцине против ковида и тетануса?
- Ми можемо да примимо више вакцина у исто време. Вакцине су фабрички направљене тако. То није контраиндикација да се приме друге вакцине.
Да ли после истека једне вакцине можемо да се вакцинишемо вакцином другог произвођача?
- Апсолутно. Не саветује се само да прва доза буде од једног произвођача, а друга од другог.
Шта значи трећа фаза клиничког испитивања и зашто није завршена код кинеског произвођача и да ли је онда исинта да Србија учествује у тој фази испитивања?
- Гледајући ситуацију у свету јасно је да употреба једне или друге вакцине питање геополитике која не може нажалост да се елиминише. Фармаиндустрија је место обрта великог новца, а када је у питању пандемија можете само замислити о ком се новцу ради. Да ли ће неко да прихвати вакцину или не, зависи од регулаторних тела у тој земљи. Све вакцине које су ушле у нашу земљу су прошле АЛИМС и ја то не бих доводила у питање, према томе дилеме са становишта медицине нема.
Да ли сме да се прими вакцина ако се пију антибиотици?
- Рецимо да сте имали уринарну инфекцију и да сте је лечичи антибиотицима. Сачекајте после те терапије неколико дана, ако нема повишене темепературе – вакцинишите се.
Како се понашамо између вакцине и ревакцине?
- Ни за једну од ових вакцина које ми поседујемо није довољна само прва доза. Ми смо безбедни тек недељу до две након што примимо другу дозу. Морамо да се понашамо до тада као да је нисмо ни примили, јер нисмо заштићени.
Да ли вакцинисана особа која има антитела може да шири вирус?
- Не. Особа која је вакцинисана и разболи се, може да буде извор заразе, али особа која је само вакцинисана и има антитела није заразна.