СРБИЈА ДОБИЈА БОРБУ ПРОТИВ СУРОВЕ КОРОНЕ! Ускоро постајемо прва земља у свету која ће производити руске вакцине
Наш институт би, уколико добије зелено светло од руских стручњака, већ за два-три месеца могао да почне с пуњењем и паковањем, а најкасније до краја године и с производњом "Спутњика В".
Уколико Србија добије зелено светло од руских стручњака за производњу "Спутњика В", Институт "Торлак" би већ за два-три месеца могао да почне с пуњењем и паковањем, а најкасније до краја године и с производњом ове руске вакцине.
РУСКА ВАКЦИНА И ЗА ГРАЂАНЕ СРБИЈЕ СТАРИЈЕ ОД 65 ГОДИНА: Од данас позиви за имунизацију најстарије популације!
ШТА СЕ ДЕШАВА ПОСЛЕ ТРИ МИЛИОНА ВАКЦИНИСАНИХ У СРБИЈИ: По који случај вируса, корона под контролом, слабије мере и море?
ВАЖАН ДАН ЗА СРБИЈУ: Руски стручњаци данас стижу у Торлак, ускоро креће производња "Спутњика В"?
На овај начин ће нашим грађанима вакцине бити много доступније, а како кажу извор, то је и фантастична инвестиција, јер ће Србија цепива против коронавируса моћи да извози не само у земље у региону већ свуда у свету.
Две фазе производње
"Торлак" ће данас, како је најављено, обићи више од 20 руских стручњака, који ће проверити шта све овај институт поседује и за колико времена може да се оспособи.
Др Мирсад Ђерлек, државни секретар у Министарству здравља, каже да очекује да ће њихово мишљење бити позитивно и да ће "Торлак" већ за два-три месеца моћи да почне с пуњењем и паковањем вакцине.
- Производња би се одвијала у две фазе. У првој фази би се обављало пуњење и паковање смеше која би у почетку долазила из Русије, а касније би наш институт и сам производио вакцину. Добра ствар је што је Министарство здравља још 2016. издвојило средства за куповину машине за пуњење вакцине, што нам омогућава да скратимо поступак и да што пре кренемо са том првом фазом - каже Ђерлек и додаје да ће Србија, уколико све буде по плану, бити прва земља ван Русије која ће ући у производњу руске вакцине.
Истовремено, како каже, почеће се са изградњом новог погона за производњу вакцине. Најкасније до краја године кренуће се и с производњом.
Значајна инвестиција
- Вакцину је изузетно тешко наћи на европском и светском тржишту. Многе земље још нису ни почеле вакцинацију. Имати своју фармацеутску индустрију за производњу вакцине је право богатство. Та инвестиција је једна од најзначајнијих у 2021. Очекујем да ћемо ту вакцину извозити у све земље Европе и света. Русија је прва у свету направила вакцину против ковида, тако да не правимо партнерство с неком непознатом земљом, већ са земљом која има дугу традицију и у производњи вакцина и у медицини - каже Ђерлек.
Вирусолог др Ана Глигић, која је била шеф лабораторије у "Торлаку" у доба вариоле вере, каже да та установа има капацитете за масовну производњу вакцине.
- "Торлак" је полио вакцине извозио у 35 земаља света, а почели смо од нуле. Нисмо имали ни зграду. „Торлак“ има простор и кадрове за производњу и вакцине против короне. Ми то можемо, само нам је потребан рецепт. Кад имате рецепт, направићете сваки колач. На овај начин биће заштићено наше становништво, а верујем да ће се вакцине извозити и на европско и светско тржиште - каже Глигићева.
Ана Брнабић
Преговори и о вакцини "Спутњик лајт"
Премијерка Србије Ана Брнабић рекла је јуче да је Србија у преговорима с руским Институтом "Гамалеја" у вези с додатним количинама вакцина "Спутњик В", али и о набавци нове вакцине „спутњик лајт“, која, како је раније најављено, не захтева ревакцинацију. Она је, након састанка с чешким премијером Андрејем Бабишем, истакла да је Србија и у преговорима с партнерима из Руске Федерације о производњи "Спутњика" у Институту "Торлак".
- Надамо се да ћемо бити једна од земаља која ће производити једну од вакцина против коронавируса - казала је Брнабићева.