ДА ЛИ СЕ ГУБЕ АНТИТЕЛА И КОЛИКО БРЗО? Све више грађана збуњено да ли ће морати да приме вакцину другог произвођача
Према речима вирусолога проф. др Наде Куљић Капулице, "беспотребно је радити антитела, сем за потребе студија и истраживања".
Резултати неких истраживања су показали да дејство појединих вакцина траје око шест месеци, па се грађани с правом питају да ли ће, када и како морати поново да се вакцинишу.
ИМАЛА ЈЕ САМО 22 ГОДИНЕ КАДА ЈЕ ПРЕМИНУЛА: Прича о српској хероини која је дала је свој живот како би помогла другима (ФОТО)
ЈЕДНИМ ПОТЕЗОМ У СЛАГАЛИЦИ ОДУШЕВИО ГЛЕДАОЦЕ, А И ВОДИТЕЉКУ МАРИЈУ! У игри "корак по корак", отишао "корак даље"
НАСРНУО И ПОВРЕДИО ПОЛИЦАЈЦА ПОСЛЕ ПРЕТЊИ Ево ко је мушкарац који је викао "АЛАХУ АКБАР" - одмах одведен у УСТАНОВУ
- Била сам међу првима који су вакцинисани, око 25. јануара, примила сам кинеску "Синофарм" вакцину. Тестирала сам се два пута, месец дана након друге дозе сам имала антитела, али близу граничне вредности, док су сада после скоро четири месеци од прве дозе, она за нијансу нижа - испричала је Новосађанка Тамара В.
Како каже, чула је да би већ после шест месеци требало да крене смањивање антитела.
- Нико неће јасно и гласно да каже шта онда. Да ли ћемо добити ту трећу дозу о којој се све више прича? Да ли ћемо тада моћи да примимо неку другу вакцину? Или ће нас можда ова вакцина штитити годину-две? Само хоћемо да нам неко то званично каже - додаје ова Новосађанка.
Тестирати се или не
Према речима вирусолога проф. др Наде Куљић Капулице, "беспотребно је радити антитела, сем за потребе студија и истраживања".
- Сматрам да после вакцинације не треба радити тест на антитела, и то што људи иду сами и проверавају само је беспотребно бацање новца. На тржишту има различитих вакцина и тестова, нису сви исти и не дају валидне референтне вредности, нису релевантни - наводи др Капулица.
Рано је за прогнозе
Како додаје, "за прецизне одговоре потребно је урадити свеобухватну и комплетну студију", а када је о трајању антитела реч, каже да је то и даље за цео свет једна велика непознаница.
- Не зна се тачно колико антитела трају, јер на различите хумане корона вирусе различито делује. Ми имамо четири врсте корона вируса. Код безазлених, сезонских облика, дају благе симптоме, и код њих антитела трају годину дана. Затим имамо САРС, код ког заштита делује и више од годину дана, и МЕРС, са којим је ситуација идентична - истиче др Капулица.
Рано је, како каже, било шта прогнозирати.
- Имамо пандемију која траје тек око годину дана. Вакцинација је у свету почела пре пет месеци, па пошто за конкретне резултате студије треба да прође макар годину дана, било какве претпоставке би за сада биле неосноване - наводи др Капулица.
Трећа доза, да или не
Још једна од дилема на које наилазе људи који су се уредно вакцинисали јесте да ли ће морати да приме и трећу дозу, као и то да ли ће бити важно да то буде иста вакцина коју су примили и први пут.
Професорка Капулица сматра да је и за ово такође прерано давати прогнозе.
- Као и када је реч о антителима, тако је и овде. Велики је знак питања шта ћемо морати да урадимо када дејство антитела престане. Можда ћемо као и код грипа морати да мењамо вакцине, или да користиме такозване буст дозе, али све ово је до даљег под знаком питања - закључује др Капулица.
Заштићени и без антитела
О овој теми је говорио и вирусолог и микробиолог др Миленко Шеклер.
- Антитела треба да ваде само они који нису вакцинисани, и који треба да се вакцинишу, као и они код којих се нису развила антитела, па ће можда морати да приме и трећу дозу. Само један одсто старијих људи нема антитела након вакцинације. Неко ко има антитела може да се инфицира, а неко ко има нула антитела може, такође, да се инфицира, без тешке клиничке слике - рекао је др Шеклер.
Стигло и 120.000 доза "Астра-Зенеке"
За три дана у Србију је стигло скоро 250.000 нових доза вакцина. Прво је у понедељак на Институт "Торлак" допремљено скоро 105.000 “Фајзера”, затим још 20.000 руског "Спутњика В", а јуче је пристигло и 120.000 доза "Астра-Зенека" вакцине, које ће од данас бити на располагању грађанима широм земље, а највећи део предвиђен је за давање друге дозе онима који су примили прву дозу тог цепива.
90 одсто старијих до 65 има антитела
Др Марија Гњатовић из Института за примену нуклеарне енергије, најмеродавније институције која се тренутно бави анализом учинковитости вакцина у Србији, обелоданила је да "90 одсто вакцинисаних Синофармом старости до 65 година развило антитела, док код старијих од 65 година њих 60 одсто развију антитела".
- Има људи који немају антитела након две дозе, али и код њих је примећено да имају неку врсту заштите јер и када се заразе вирусом, јако брзо развију антитела, што значи да је дошло до стварања ћелијског одговора - објашњава др Марија Гњатовић.