КОВИД ПРОПУСНИЦА САМО УЗ ТЕСТ ИЗ ДРЖАВНИХ ЛАБОРАТОРИЈА: Детаљно објашњење - ево због чега држава не признаје приватнике
Доносиоци одлука тврде да се на тај начин обезбеђује боља контрола и спречавају евентуалне злоупотребе ковид сертификата, док из приватних лабораторија поручују да је то "малтретирање грађана за њихове паре".
За оне који нису вакцинисани једина опција да добију ковид пропусницу јесте потврда да су прележали корону, негативан антигенски или ПЦР тест, односно тест који потврђује да имају антитела. То је многим грађанима задало главобољу јер се тестирање признаје само из државних, а не и приватних лабораторија.
"СВАКИ ДАН ДОЛАЗИМ, ЖИВИМ ОВДЕ, СПАВАМ НА ГРОБЉУ" Чувар српског војничког гробља у Солуну након 60 година добија ПОСЕБНУ НАГРАДУ
"Ако хоћете да доживите стоту, не седите у кафићу" Нишлијка Јелена Минарди преминула у 103. години, ово је њен савет за дуг и леп живот
НЕДЕЉНИ РЕД ВОЖЊЕ, БЕСПЛАТАН ПАРКИНГ: Детаљно радно време продавница и установа током Дана примирја
Доносиоци одлука тврде да се на тај начин обезбеђује боља контрола и спречавају евентуалне злоупотребе ковид сертификата, док из приватних лабораторија поручују да је то "малтретирање грађана за њихове паре".
Габријела Чонкић нашла се у бирократском вртлогу и не може да добије ковид пропусницу. Вакцинисала се пре седам месеци са обе дозе. Баш када се спремала да прими бустер дозу инфицирала се вирусом корона. Да са температуром не би сатима чекала испред ковид амбуланте, тестирала се код приватника и лечила у приватном дому здравља.
Када је недавно покушала да преко еУправе добије електронски ковид сертификат, сазнала је да није у евиденцији. Пацијенти тестирани и лечени у приватним установама не могу да добију ковид пропусницу.
Спремала се да прими бустер дозу, али је корону добила њена ћерка, те јој је лекар саветовао да одложи вакцинацију.
- Звала сам број који се налази на сајту 'ковид-19' и рекли су ми да је једино решење да сада урадим тест на присуство антитела у некој од државних лабораторија које то раде - прича Габријела.
Не могу приватници због страха од злоупотребе
Државни секретар Министарства здравља Мирсад Ђерлек каже да се Влада Србије одлучила да признаје резултате антигенског, ПЦР теста и теста на антитела само државних лабораторија, како би се спречиле злоупотребе.
Наводи да државних лабораторија има довољно, да су електронски повезане и могу добро да се прате.
- То је урађено како би се избегла могућност злоупотреба. Имали смо пре неколико месеци да су две особе приведене због покушаја фалсификовања, јер су издале потврду да је неко вакцинисан, а није. То је откривено јер постоји добра електронска контрола установа у систему. Како би се избегле малверзације и да бисмо могли боље да пратимо, одлучено је да анализе могу да се раде само у државним лабораторијама - рекао је Ђерлек.
Наводи да је у овом тренутку тако, али да то не значи да се неће мењати Уредба и да се неће укључити и приватне лабораторије.
- Има људи који су склони недоличном понашању и фалсификатима и то нас брине. Зато се каснило са ковид пропусницама, које лако могу да се факсификују - рекао је он.
Истиче да се може разговарати о ковид пропусницама за оне који су лечени од ковида у приватној пракси. Да је разлика када неко ради тест и лечи се, да се можда у први мах није размишљало о томе што не значи да се неће допунити Уредба.
- Тест је много лакше фалсификовати, него отпусну листу од 14 дана и лечење - каже Ђерлек.
Имамо све дозволе и тестове признате у ЕУ
У приватним лабораторијама наводе да су одлуком Владе Србије да се за ковид пропуснице признају само тестови државних лабораторија оштећени грађани који за свој новац не могу да бирају.
Мирјана Саркић, власница лабораторије БиоМедица каже да су непријатно изненађени обавештењем које је стигло 28. октобра да за ковид пропуснице неће важити извештаји приватних лабораторија.
Напомиње да њихове лабороторије користе тестове признате у ЕУ, да имају дозволу Министарства здравља да раде антигенске тестове и тестове на антитела.
- Ми свакодневно шаљемо извештаје Институту Батут и позитивних и негативних пацијената. То је наша обавеза. Проблем је што они те податке не уносе у систем, а не дају доступност да их ми уносимо како би се видели у зеленом сертификату - каже Саркић.
Свакодневно добијају жалбе грађана да са извештајима приватне лабораторије не могу да добију ковид пропусницу. Све их, каже, упућују да се жале Министарству здравља и Институту Батут.
- Ово је малтретирање и неправда према грађанима. Они плаћају тестирање, а није им дозвољено да бирају чију услугу желе да користе. Са нашим извештајима могу да путују свуда у свету, али не важе у Србији и то после 20 сати - навела је она.
Подсетимо, ковид пропуснице уведене су 23. октобра и на почетку су биле обавезне за улазак у угоститељске објекте после 22 сата. Од понедељка, 8. новембра обавезне су после 20 сати и то не само у угоститељским објектима, већ и у коцкарницама, кладионицама.