ЗАБЕЛЕЖЕНО ВИШЕ ТОКСИЧНИХ ПОСЛЕДИЦА: Огласили се наши стручњаци - да ли је дозбвољено и здраво примењивати лек Ивермектин
Стручњаци Клинике за инфективне и тропске болести су у свом допису навели да је лек ивермектин у инфектологији добро познат паразитарни лек, чија је употреба ограничена углавном само на лечење тропских паразитоза за које не постоје други ефикасни препарати
Декански колегијум Медицинског факултета навео је јуче у званичном саопштењу да је због бројних коментара који су се у последње време појављивали у медијима везано за примену препарата "Ивермектин" у лечењу ковид 19 инфекције, сматрао да Факултет, као установа највишег националног значаја, треба да реагује.
ЕВО КОЛИКО ЋЕТЕ БИТИ УДАРЕНИ ПО ЏЕПУ УКОЛИКО КРШИТЕ НАЈНОВИЈУ МЕРУ: За неношење ковид пропуснице следи папрена казна!
ДРУШТВЕНЕ МРЕЖЕ ЕКСПЛОДИРАЛЕ! Др Кон никад отворенији: "Дошло је до грешке..."
ЗБОГ ОВОГ ЛЕКА ПАЦИЈЕНТИ МОГУ ДА ТУЖЕ ЛЕКАРЕ: Српски доктор бесан - "Нико нема права да га препоручује"
Они су на сајту факултета интегрално приказали експертска мишљења руководства Института за микробиологију и имунологију, као и Колегијума Клинике за инфективне и тропске болести Универзитетског клиничког центра Србије, који су на њихов захтев одговорили.
- Подсећамо да је Агенција за лекове и медицинска средства једина институција која је овлашћена за издавање дозвола за стављање у промет искључиво квалитетних, безбедних и ефикасних лекова и медицинских средстава - наводи се у саопштењу које је потписао декан Медицинског факултета проф др. Лазар Давидовић.
Стручњаци Клинике за инфективне и тропске болести су у свом допису навели да је лек ивермектин у инфектологији добро познат паразитарни лек, чија је употреба ограничена углавном само на лечење тропских паразитоза за које не постоје други ефикасни препарати, а, како наводе, користи се и у ретким дерматолошким индикацијама.
- Количине лека коју су потребне да се постигне наведена концентрација лека ин витро, није до сада примењивана ни код људи, ни код животиња. До сада спроведене клиничке студије које испуњавају бар минимум критеријума објективности о ефикасности и сигурности, нису показале ефикасност ивермектина како у лечењу тако и у превенцији ковида19. Водеће светске институције као што су (ФДА, ЕМА, СЗО, СДЦ), издали су званична саопштења и писма упозорења, да се овај лек не користи у лечењу ковида 19, почевши од априла 2020. године. Лек се не налази ни у једном објављеном терапијском Протоколу било које земле чији су Протоколи доступни претраживању, укључујући и нашу - наводи се и додаје да је у свету забележено више токсичних последица дејстава лека:
- Сходно гопе наведеном у овом тренутку на основу најпоузданијих, релевантних информација, не постоји оправдање за примену овог лека како у лечењу тако и у превенцији ковида 19 - закључују.
Институт за микробиологију и имунологију Медицинског факултета у Београду наводи да је пре пандемије инфекције вирусом САРС-ЦоВ-2 и болести ковид19, веома мали број студија истраживао могуће антивирусно деловање ивермектина (на пример, на вирус хумане имунодефицијенције и вирус Денге) за које се сматрало да би могло да се оствари деловањем ивермектина на инфицирану ћелију домацина, инхибицијом транспортних протеина на нивоу једарне мембране.
- Поједина истраживања ин витро указала су на могуће инхибиторно деловање ивермектďна на репликацију САРС-ЦоВ-2 у култури ћелија, али би за постизање концентрације лека у плазми која би одговарала инхибиторној концентрацији ин витро биле потребне дозе које вишеструко, чак и до 100 пута, премашују оне које су дозвољене за хуману употребу - истичу на Институту.