РОДИТЕЉИ, ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ ЗА ВАС И ВАШЕ МАЛИШАНЕ: Дете из вртића шаљу у карантин 14 дана - да ли то може да скрати негативни тест?
Деца из вртића, која су била у контакту са другаром или другарицом зараженим ковидом-19, шаљу се у изолацију од 14 дана
За разлику од наших држављана који долазе из иностраних земаља, и немају доказ да су негативни на ковид 19 па морају у карантин док то не докажу негативним тестом, дете из вртића којем је прописана мера кућне изолације од 14 дана, њу не може да скрати негативним тестом на корона вирус.
ТАКМИЧАРИ УНИШТИЛИ ТРАГАЧА У "ПОТЕРИ": Пао милион - друштвене мреже се усијале (ФОТО)
АНТИВАКСЕРИ ОПКОЛИЛИ ЗГРАДУ ДОКТОРА КОНА: Узвикују срамне увреде - полиција чува улаз (ВИДЕО)
ЂАЦИ ИЗ АРАНЂЕЛОВЦА СЕ ОТРОВАЛИ УЖИНОМ: Купили је у дворишту школе, па завршили на инфузији
Већ се у наколико наврата писало о томе да се у вртићима распуштају малтене целе групе ако су малишани били у контакту са зараженим дететом, те се шаљу у кућну изолацију. Они у изолацији морају да буду 14 дана, и не смеју да је прекидају, рекла је председница Удружења медицинских сестара предшколских установа Србије Јадранка Спасић, у одговорима које нам је проследио Секретаријата за образовање и дечју заштиту.
- Предшколска установа има обавезу праћења карантина везано за долазак у вртић. Родитељ не може скратити време у карантину негативним тестом, већ мора проћи 14 дана. Значи, дете не долази у вртић 14 дана од последњег контакта са оболелом или позитивном особом - објаснила је Јадранска Спасић.
Може ли дете да изгуби право на вртић
Међу родитељима су кружиле приче да дете може да изгуби право на вртић, уколико прекрши карантин, али је тада саговорница објаснила да казнена политика није у надлежности предшколских установа и да дете не губи право на вртић.
- Дете не губи право на вртић, само не може родитељ да га доводи у вртић док траје карантин. Родитељ сноси последице кршења карантина који није у надлежности вртића - објаснила је тада Спасићева.
Родитељи, чија су деца у карантину, да подсетимо, понаособ добијају обавештења у виду решења од санитарне инспекције Министарства здравља.
У њима се наводи да родитељи односно старатељи имају обавезну да се свакодневно у периоду трајања наложене мере јављају телефоном надлежном заводу, институту за јавно здравље, према месту боравка, ради праћења здравственог стања.
Обавезе родитеља
Иначе, како се додаје у решењу, уколико се не поступи по решењу, тачније уколико се прекрши мера карантина, за особу којој је издато решење предвиђена је новчана казна.
- Уколико лице којем је овим решењем наложена мера не поступи у роковима, под условима и на начин одређен решењем, Законом о заштити становништва од заразних болести, предвиђена је казна за прекршај физичког лица у износу од 50.000 до 150.000 динара уз предузимање Законом предвиђених мера за неизвршење предметног решења - наводи се у решењу санитарне инспекције које се доставља родитељима чија деца морају да буду у изолацији од 14 дана.
Како је раније објашњено у Градском заводу за јавно здравље, мера карантина код деце у вртићу спроводи се у складу са "Законом о заштити становништва од заразних болести", члан 31 и 31а и са Стручно-методолошким упутством за контролу уношења и спречавање ширења новог корона вируса САРС-ЦоВ-2 у Србији Институт за јавно здравље Др Милан Јовановић Батут.
- Група деце из контакта са оболелим дететом иде у карантин 14 дана од последњег контакта са оболелим дететом, а дете које је прележало ковид у претходна три месеца може да иде у колектив - објашњавају у Центру за контролу и превенцију болести Градског завода за јавно здравље у Београду.
Додају да се у том случају остали укућани не стављају у карантин.
- Уколико дете нема ко да чува, један од родитеља има право на боловање - додају у Градском заводу за јавно здравље.