НАЈНОВИЈИ ПОДАЦИ! Још 901 новооболели, преминуло 18 лица: Пет чињеница зашто се треба вакцинисати АстраЗенеком
Најновији корона пресек у Србији.
У Србији је у претходних 24 сата на коронавирус тестирано 12,089 грађана од којих је 901 новозаражених.
Преминуло је 18 пацијента, а на респираторима у болницама широм Србије тренутно се налазе 98 оболела.
"НЕМОЈТЕ ЛИЦИТИРАТИ СА МЕРАМА" Министар Лончар послао важну поруку и открио о чему ће бити речи на седници Кризног штаба
НЕ ВЕРУЈТЕ ТЕОРИЈАМА ЗАВЕРЕ: Ово је ПЕТ ЧИЊЕНИЦА о АстраЗенеци које је чине одличном вакцином - СПАШАВА ЖИВОТЕ
ПОЧЕТАК КРАЈА ВЕЛИКЕ ТИТОВЕ ДРЖАВЕ: Нереди на Максимиру пре 31 годину означили су увод у рат и распад бивше Југе
У Републици Србији грађанима је на располагању имунизација са четири врсте серума и то кинеском Синофарм вакцином, Фајзером, Спутњиком В и АстраЗенеком. Ипак, најмања заинтересованост је за АстраЗенеку, што због негативне кампање која се водила против ње, што због недовољне информисаности грађана о оксфордском цепиву.
Добра вакцина, али лоша комуникација? Да, тако би могао да се дефинише и реши проблем у вези са вакцином АстраЗенека.
Како је уопште настао проблем и где се родила "сумња"?
Смрт 26-огодишњег младића у Француској, 10 дана након што је вакцинисан, извазвала је талас неутемељених оптужби на рачун оксфордске вакцине коју је до сада примило више 47 милиона људи у свету, међутим, наводи су да је младић преминуо од последице вакцине, уз придружне болести, али не и тврдња да је заиста преминуо само од последица вакцине.
Након што су вести о овом случају почеле да се шире брже него корона вирус пре скоро две године, почела су да се раде нова истраживања која су доказала апсолутну ефикасност и безбедност вакцине АстраЗенека.
Употреба након додатних провера и истраживања?
Србија није одустала од употребе оксфордске вакцине.
- То је фантастична вакцина, потпуно безбедна, као и све друге. Молим људе да буду сигурни да је то добра вакцина, да верују Агенцији за лекове и медицинска средства. Ми смо уверени у потпуну сигурност те вакцине - рекла је председница Владе Ана Брнабић.
Председник Србије је изјавио да је мали одзив грађана Србије за АстраЗенекину вакцину то што је вођена страшна негативна кампања против ње, а да јучерашњи подаци из Велике Британије где није забележен ни један смртни случај, а имају десет пута више становника од нас, говоре у прилог овој вакцини.
Са Институт за јавно здравље Војводина огласили су се поводом безбедности и ефикасности вакцине за држављане Србије:
- АстраЗенеца COVID-19 ("оксфордска") вакцина је, слично руској, векторска вакцина у којој је рекомбинантни аденовирус (пореклом од шимпанзе) носач за ген који омогућава стварање "спике" протеина и доводи до стварања заштитног имунитета. Вакцинација је намењена одраслима (≥18 година). Спроводи се са две одвојене дозе вакцине у размаку од 12 недеља. Према засад доступним подацима након 1-4 недеље од примљене друге дозе вакцине ствара се имунитет који је ефикасан 60-90% у спречавању болести COVID-19. У току су студије на већем броју испитаника које треба да обезбеде више података о ефективности вакцине - наводе са Института за јавно здравље Војводина.
Ситуација на Балкану?
Осим у Србији, вакцина АстраЗенека користи се и у другим балканским земљама. Бугарска је 12. марта постала прва балканска држава која је зауставила употребу вакцине, а убрзо јој се придружила и Словенија - обе чланице Европске уније.
Словенија чекала потврду Европске агенције за лекове о безбедности вакцине како би наставила употребу и наставила је употребу 18. марта. Бугарке власти су чекале мало дуже, па су тек после најновијег извештаја ЕМА, 7. априла најавиле наставак употребе.
У суседној Хрватској се обавља вакцинација АстраЗенеком, а управо овим цепивом су имунизовани и премијер Андреј Пленковић и министар здравља Вили Берош.
Шта треба да знате о АстраЗенеки?
- Ова вакцина користи аденовирусе.
- Она је добила употребну дозволу здравствених власти Велике Британије крајем прошле године.
- Развијана је у првим месецима 2020, док је на добровољцима тестирана у априлу. После тога је прошла серију клиничких испитивања, а у трећој фази тестирања учествовало је 30.000 добровољаца.
- Велика Британија одобрила употребу Оксфордске вакцине - шта то значи Испитивања су показала да симптоме Ковида-19 зауставља у 70 одсто случајева, а према неким подацима, усавршавањем вакцине, заштита би могла да буде и 90 одсто.
- Вакцина се прима у две дозе и показала је добар учинак код старијих људи.
Како ради Астразенека?
Оксфордска вакцина садржи генетски модификован вирус који је коришћен да се имунизују шимпанзе. Измењен је како би се спречило да настави да заражава људе, али и даље садржи део схеме корона вируса - шиљасти протеин. Када се то убризга у људски организам, он почиње да ствара шиљасти протеин корона вируса, који имуни систем препознаје као претњу и покушава да га уништи. После тога, када имуни систем дође у додир са правим корона вирусом, већ зна како да се понаша и да делује.
Зашто је размак између прве и друге дозе Астразенеке три месеца?
Помало необично у односу на друге вакцине против короне, размак између две дозе оксфордске, односно Астразенека вакцине, знатно је већи. Разлог за то је боља ефикасност.
Нова студија објављена у часопису "Лансет" каже да одлагање друге дозе Астразенека вакцине значи да ће она боље деловати на дуже стазе.
И мада, рецимо, Велика Британија тренутно своје грађане вакцинише око 22 дана након прве дозе, одлагање друге дозе на 90 дана може да буде боље решење.
Наиме, прва доза вакцине Астразенека пружа 76 одсто заштите током периода од три месеца. Истраживања су показала да је примањем друге дозе након само 22 дана заштита пала на 55 одсто.
С друге стране, они који су примили другу дозу отприлике три месеца после прве имали су заштиту од 81 одсто. Дакле, што је већи размак између доза - заштита расте. Притом, ова сазнања нису нова јер је слично и са вакцинама против сезонског грипа, еболе или маларије.