ГДЕ НАМ ЈЕ ЕМПАТИЈА - ДА ЛИ ИДЕ СА КОРОНОМ ИЛИ СА ВРУЋИНОМ? Стручњаци објашњавају појаву све агресивнијег понашања наших људи
Да се живци истање када скала на термометру скочи, потврђују и стручњаци.
Готово да није било дана протекле две недеље, а да негде на улици није примећено насиље. Иако нема прецизних података, чини се да га је више него икад. Стручњаци објашњавају да врућине могу да утичу на расположење и појачају агресију, али не занемарују ни нове животне околности које је донела пандемија.
КАКО РАЗУВЕРИТИ И ОХРАБРИТИ МЛАДЕ НА ИМУНИЗАЦИЈУ? Међу њима само 15 одсто имунизовано - шта им саветују стручњаци
ШТА ДА РАДИТЕ АКО НАИЂЕТЕ НА ЛИЦЕ КОЈЕ ЈЕ НЕСТАЛО? Детаљно објашњење - једну ствар никако не смете да радите
ГРАД ВЕЛИЧИНЕ ЛЕШНИКА ПОГОДИО ПОЖЕГУ: Стрелци противградним ракетама бране подручје Западне Србије (ФОТО)
Напад на радницу у теретани - последњи у низу снимака насиља. На друштвеним мрежама одјекнуо је и снимак туче секирама усред дана. Још је свеже сећање на насиље над женом на Ади Циганлији, а само неколико дана касније сличан призор виђен је и на Бањици.
На мети напада било је десетак радника Градске чистоће, али и возачи ГПС-а. Да су такве ситуације чешће током летњих дана, потврђује Игор Станојевић, који већ две деценије седи за воланом тролејбуса 29.
- Што се тиче путника, наравно су им живци тањи, поготово кад је велика врућина. Ако се деси да не ради клима, онда је то катастрофа. Претежно су вербалне, наравно, било је и случајева што се тиче саобраћаја, да излећу да хоће да се туку, али опет ту смо ми који то смирујемо. Ми смо ти који имамо челичне живце - закључује Игор Станојевић, возач тролејбуса.
У порасту насиље током лета
Да се живци истање када скала на термометру скочи, потврђују и стручњаци. Статистика показује да су током летњих месеци у порасту кривична дела над људима, док су злочини над имовином чешћи током зиме. А пракса највеће клинике за психијатријске болести сведочи да је током врелих дана већи број оних који се јављају због психотичних поремећаја - најчешће агресије.
- Првенствено зато што долази до прегревања, центри за регулацију, нарочито код неких особа које су посебно рањиве, а то су стари, лица са менталним сметњама и деца малог узраста могу бити осетљива на овај утицај спољне температуре на терморегулациони центар, а такође и хронични пацијенти који пију неку врсту терапије могу се увести у групу која јесте осетљива на температуре - објашњава доктор Ивана Стешевић Карличић из Клиника за психијатријске болести "Др Лаза Лазаревић".
Није само температура окидач
Марко Браковић, психотерапеут и писац каже да је прва ствар то да је у дигиталној ери све видљивије.
- Неко може да слика и да окачи, раније се све то исто дешавало, само је било скривеније. Други разлог је тај пост-ковид синдром. Није он само физичко здравствени. Сви који смо имали ковид знамо како се организам понаша после ковида. Имамо и тај ментални, да су људи били дуго притиснути, дуго везани у кући, економска криза. Дуго су били људи, који су заједно у неким дисфункционалним везама и браковима дуго били заједно и сада кад се све то отвори, долази касније на наплату - наводи Браковић.
Да насиље над женама током пандемије бележи раст, потврђују подаци Уједињених нација. У провинцији Хубеј, где је коронавирус откривен и која је прва увела рестриктивне мере, број случајева породичног насиља се утростручио