ПОЗНАТО КОЈА БИ ГРУПА ТРУДНИЦА ТРЕБАЛО ДА ПРИМИ ВАКЦИНУ: Др Миленковић открио најновија сазнања везана за цепива
Када је вакцинација у питању, истиче да она није штетна по труднице
Око 80 одсто трудница које се разболе имају благе симптоме, док 10 одсто има неке средње симптоме, док је око 5 одсто са тежим обликом, рекао је др Милан Миленковић, са Клинике за гинекологију у Бетербургу.
СРБИЈА НАСТАВЉА ДА НИЖЕ УСПЕХЕ: Наша земља друга у Европи по броју вакцинисаних, испред нас само Британци
СТРАХОВИТО УПОЗОРЕЊЕ ДР УДОВИЧИЋА: Не смемо да изгубимо битку са короном, стабилни људи умиру ЗА САТ ВРЕМЕНА
КАО ПОКЛОН НИ МАЊЕ НИ ВИШЕ НЕГО ДНК ТЕСТ, ПА ТРАЖЕ РОЂАКЕ: Српски генетичар о популарним методама проналажења родбине
- Срећа је да нисмо имали толико смртних случајева као што је то било са другим вирусима. Мања је смртност код трудница позитивних на ковид, него на грип. Дешава се да дође до превремених порођаја, то смо приметили. Није повећан број спонтаних у раној трудноћи, и за сада не видимо да постоји ризик за лоши утицај на плод - рекао је др Миленковић.
Када је вакцинација у питању, истиче да она није штетна по труднице.
- Вакцина против ковида је мртав организам. Различите земље имају и различите препоруке. Садашњи став је да се вакцинишу труднице које су у ризичним групама. То се све мења, нико још увек не зна шта је заправо најбоље. Како долазе нови подаци, тако се и сазнања и лечење мења - рекао је др Миленковић.
Проф. др Александар Стефановић, директор гинеколошке клинике КЦС је рекао да је стање на Клиници у Вишеградској такво да рефлектује целокупно стање у друштву.
- Имали смо и пикове и спуштнаја у кривуљи, у последњих неколико недеља имали смо затишје са по неколико ковид позитивних пацијената, да би последњих дана то одљење почело поново да се пуни. Тренутно имамо 5 позитивних пацијенткиња, где нико од њих на срећу нема никакву клиничку слику - рекао је др Стефановић.
Како каже, углавном труднице, које су осетљива категорија, нису, додаје, имали теже клиничке слике.
- Нико није дошао до респиратора и због тога смо врло срећни. Пре неки дан смо имали вебинар на коме смо могли да чујемо стање у свету, и ту је на пример, саопштено да труднице ипак јесу склоне тежој клиничкој слици. Истраживања у свету кажу да оне чешће иду на респиратор и на интензивну негу. То су искуства из света, док у Србији на срећу немамо такво искуство - рекао је др Стефановић.