ЏЕПОВИ НЕВАКЦИНИСАНИХ БИЋЕ ПРОБЛЕМ У СРБИЈИ: Где су црне тачке вакцинације - не јуримо сви снажно у победу против короне
Према подацима Канцеларије за ИТ и Е-управу у априлу у овим општинама није било ни 15 одсто вакцинисаног становништва.
Пре непуних месец дана објављени су подаци како напредује вакцинација против корона вируса по општинама у Србији. Иако су се неки градови показали као веома одговорни по овом питању, са друге стране, у општинама Тутин, Нови Пазар, Лајковац и Жагубица, али и у Сјеници, Мионици, Рачи, Ражњу и на Убу, статистика је открила поражавајуће стање. Како сада напредује вакцинација у ових девет општина?
ДИРЕКТОР СЗО У СРБИЈИ ОТКРИВА: Могућ нови талас пандемије у свету, епидемиолози страхују од овог датума
"НИ ГОВОРА О ТРЕЋОЈ ДОЗИ ВАКЦИНЕ" Др Кон објаснио каква је ситуација у Србији и колико смо далеко од колективног имунитета
ТУЖНЕ ВЕСТИ СА ЈУГА СРБИЈЕ: Преминуо још један лекар од последица корона вируса, био је једини уролог у граду
Према подацима Канцеларије за ИТ и Е-управу у априлу у овим општинама није било ни 15 одсто вакцинисаног становништва. Убедљиво најслабије је стајала општина Тутин са само 6,5 одсто вакцинисаног одраслог становништва, што значи да је заштиту примио тек сваки 15. грађанин.
Највише забрињава ситуација у Санџаку пошто је у Тутину убедљиво најмањи проценат вакцинисаних – свега 6,52 одсто док је Нови Пазар на претпоследњем месту са 13,38 одсто цепљених пунолетних грађана. Према овим подацима, важност вакцинације нису схватали довољно ни мештани Лајковца (14,55%) и Жагубице (14,73%).
Према последњем пресеку, у Србији је укупно дато 4,18 милиона доза цепива, а потпуно је вакцинисано 26,6 одсто грађана. Општине попут Старог града и Савског венца у Београду су апсолутни рекордери јер имају скоро 90 одсто вакцинисаног становништва!
Ипак, поставља се питање како сад напредује имунизација у општинама које су нас забрињавале у априлу и где је ту тачно "запело".
Тутин
- У Тутину је дато него близу 2.000 првих доза. Проценат укупно вакцинисаних је негде око 10 одсто, тако де се примећује напредак. Има и све више заинтересованих за вакцинацију, поготово у последњих седам дана - рекао је др Шефадил Спахић, директор Завода за јавно здравље у Новом Пазару.
Доктор Спахић објашњава да је у овој општини проблем јак антиваксерски лоби, уосталом као и у Новом Пазару.
- Овде се веома мали број људи вакцинише. Тако смо против сезонског грипа вакцинисали између 1.000 и 1.500 људи. Па чак и оне вакцине које су овде обавезне за децу - избегавају се. Толико је јак антивакцинални лоби - каже Спахић.
Он истиче да лекари покушавају да се приближе становништву и објасне им бенефите вакцинације. Напомиње да су одржане многе трибине, штампане брошуре, али и да се грађанству шаље јасна порука путем медија. Као најважније, формирани су и додатни пунктови за вакцинацију као и мобилни тимови који имунизују становништво на терену.
- Новопазарски завод за јавно здравље помаже Тутину и данас смо били на разговору са њиховим домом здравља и хвала им на кооперацији. Покушавамо да разјаснимо сваку дилему и међу лекарима. Питали смо и те лекаре да ли су вакцинисани, а било је њих који нису. Следеће питање је 'што нису' јер како ће онда њихов пацијент да им верује и како ће да им објасни - ту је кључ - објашњава Спахић и каже да тај "рударски превентивни рад" полако даје резултате у разбијању антиваксерског лобија.
Како су медији раније писали он је прележао корону и верује у природан имунитет. Не жели било кога да одговара, нити да наговара на вакцинацију. "Пратићу шта се дешава" рекао је раније Хот медијима уз напомену да ипак није "зацементирао" свој став о вакцинацији и не искључује могућност да ће се, ипак, у неком тренутку имунизовати. Но, Тутин је једина општина у Србији која нема епидемиолога у кризном штабу!
Mithad Еминовић, епидемиолог тутинског Дома здравља каже да је заинтересованост грађана за вакцинацију све боља, али да Кризни штаб отаљава свој посао. Зашто га више не позивају на седнице Кризног штаба каже да не зна.
- Што се вакцинације тиче стање се значајно побољшало, има више заинтересованих. Епидемиолошка ситуација је неповољна али нема даљег погоршања. Вакцина имамо довољно. Био сам предсендик стучно-оперативног тима које је оформио Кризни штаб, али променом власти у општини престао сам да добијам позиве на састанке Кризног штаба. Тражио сам објашњење зашто је то тако, али га нисам добио. Претпостављам да је код њих присутно једно отаљавање посла. Они се ослањају на доношење мера републике и пресликају их на локалном новоу, што је погрешно, јер смо ми мала средина са одређеним али значајним специфичностима у односу на ову епидемију. Позивам људе са одговорних места који имају недефинисан став у однусу на ову акцију вакцинације да се пресаберу и да донесу јасан став те позову људе на имунизацију - рекао је Еминовић.
Нови Пазар
Доктор Спахић каже да је и на територији ове општине дошло до повећања броја вакцинисаних у односу на пре месец дана када је овде било 10.454 грађана који су примили цепиво против корона вируса.
- Стање се поправило. Прву дозу је примило 14.436 људи, а потпуно вакцинисаних има нешто више од 11.500. У последњих пет-шест дана имамо око 200 вакцинисаних на дневном нивоу. Добра ствар је што имамо 28 одсто вакцинисаног становништва старијег од 65 година, а у геронтолошком дому вакцинисано је 94 одсто корисника и особља и тамо немамо ниједног зараженог сада. Похвално је и да је у новопазарском Заводу за јавно здравље вакцинисано 94 одсто запослених - каже Спахић.
Нихат Бишевац градоначелник Новог Пазара који се вакцинисао још у фебруару каже да се број вакцинисаних на дневном нивоу у овом граду знатно повећава. Нада се да ће се овај тренд повећања наставити и у наредном периоду.
- Из недеље у недељу број је све већи, сада имамо око 200 вакцинисаних дневно, а пре пар недеља је било 100 или 50. Прву дозу примило је 14, 500 грађана. Антиваксерски лоби у почетку је био доста моћнији, људи су оклевали чекајући да ли ће се неко из њиховог окружења вакцинисати. Сада се то полако променило, приближава се и време одмора и грађанима је јасно да ће тешко путовати ако нису вакцинисани. Помогле су и нове мере Владе, али и то што представника антиваксерског лобија више нема на телевизијама. Када људи виде да се све већи број људи одлучује на имунизацију онда се и они лакше одлуче за тај корак. Када причамо о постоцима и статистици морам напоменути да је Нови Пазар глад младих, трећина нашег становништва је млађа од 18 година - казао је Бишевац.
Лајковац
Број вакцинисаних у Лајковцу се такође поправио и сада је догурао до 20 одсто имунизованог становиштва, а има и назнака да ће та бројка још расти.
- Није то неки интензивни темпо, али иде. Сад смо негде на 20 одсто вакцинисаног становиштва. За сада смо дали 2.456 првих доза, а потпуно је вакцинисано 1.841 грађанин што је укупно 4.294 човека. Од како смо почели слободну вакинацију, без заказивања, од 6. априла па до сада вакцинисали смо 862 грађанина - каже др Љиљана Молеровић, директорка Дома здравља у Лајковцу.
Докторка Молеровић објашњава да се вакцинација не врши само у дому здравља у овој варошици већ да имају три теренске амбуланте. Такође, грађани се могу вакцинисати и у канцеларијама три месне заједнице на територији ове општине која према последњем попису броји 14.900 душа.
Ипак, по речима др Молеровић, у овој општини вакцинација није "запела" због антиваксерског лобија, већ је проблем настао у грубој статистици и попису становиштва.
- Ми имамо доста радно способног становништва које ради у рударском басену "Колубара" и они су преко својих радних јединица организовано ишли да се вакцинишу у Београду. Такође, имамо и доста радног становништва које је повезано са Убом где нам је суд, јер ми суд у Лајковцу немамо. Тако да ми имамо одлив радног становиштва, а немамо повратну информацију за њих да ли су вакцинисани или нису - објашњава Молеровићева.
Она додаје и да је други проблем што је у трећем таласу корона вируса доста Лајковчана било заражено.
- Имали смо доста позитивних који сада сматрају да још имају антитела па неће да се вакцинишу. Такође, често и чланови њихове породице онда неће да се вакцинишу јер сматрају да им још не треба - објашњава ова докторка.
Директорка Дома здравља у Лајковцу истиче да очекује да ће бити и више вакцинисаних како креће сезона годишњих одмора и да ће их бити више од 30 на дневном нивоу колики је садашњи просек.
Андрија Живковић председник општине Лајковац који се вакцинисао још у јануару и то као први човек у својој општини каже да је овим примером желео да покаже својим суграђанима колико је вакцинација важна. Ову општину посетила је и премијерка почетком месеца у жељи да се скрене пажња грађанима на значај имунизације.
- До сада одзив грађана у Лајковцу није на завидном нивоу и спадамо међу општине са најнижим процентом вакцинисаних. Сама посета премијерке је значајна. Треба објаснити људима да нема штетних и нежељених дејстава што је и најчешће питање наших грађана који долазе да се вакцинишу. Надам се да ћемо полако подизати број вакцинисаних људи и да ћемо моћи да се похвалимо бољим бројкама. Имаћемо додатне мобилне екипе и вакцинација ће трајати буквално цео дан - додао је Живковић.
Жагубица
Према званичној статистици, у Жагубици је средином априла било 1.411 грађана који су заврнули рукав на пункту за вакцинацију.
- Број вакцинисаних се сада попео на неких 23 - 24 одсто, односно имамо око 2.500 вакцинисаних - рекла је Оливера Пауљескић, председница Скупштине општине Жагубица.
Као и у Лајковцу, проблем се крије у детаљима, па Пауљескићева истиче да овакви проценти не одржавају право стање ствари због пописа становиштва који је прављен последњи пут 2011. године.
- Према том попису становиштва, у Жагубици живи 13.000-14.000 становника. Од тада је доста људи, нажалост, умрло - више од 2.000. Доста људи је отишло у иниостранство. Тако да је релана ситуација да ми овде присутног становништва имамо око 7.500 - до 8.000 највише. Ипак, проценат се извлачи на основу тих бројки са пописа од пре десетак година и тако добијамо слаб проценат вакцинисаних - објашњава Пауљескић.
Она додаје да је и други проблем у томе што на територије општине Жагубица већ дуже време није било заражених корона вирусом. Због тога су се људи опустили, а вакцинација се "отегла".
- Због тога је имунизација мало у стагнацији, али свакодневно имамо вакцинисане. Имао пунктове и по селима, јер наша општина је веома разуђена што се тиче становништва. Имамо села која су од средишта општине удаљена 45 километара па поједини људи немају чиме да дођу. Тако смо број вакцинисаних баш и повећали јер су лекари одлазили на терен - рекала је Пауљескићева и додала да се нада да ће у наредном периоду имунизација тећи много боље.
Сјеница
Председник општине Сјеница, Муниб Мујагић, недавно је јавно позвао своје суграђане да се вакцинишу, оценивши како је је ситуација са Ковидом-19 озбиљна како на "локалном и дрзавном, тако и на светском нивоу".
- Свакодневно на телевизији можемо чути извештаје и упозорења лекара и епидемиолога о нестабилности епидемиолошке ситуације, као и савете истих да је једино решење вакцинација становништва у борби против Ковида-19. Стога, драги наси суграђани, осећам личну и моралну одговорност да вас позовем да поштујући себе, своје породице и све људе, да се одговорно понашате и односите према овој јако тешкој ситуацији у којој се нашла цијела планета. У нашем Дому здравља, у Сјеници, доступне су вакцине које можете примити како бисте се заштитили - рекао је Мујагић.
Мионица
Бобан Јаковић председник општине Мионица јуче је преко друштвених мрежа саопштио да се борба за што што већи број вакцинисаних овој општини појачава.
- Сваке среде у нашој општини вакцинација против вируса Ковид-19 врши се чак на три локације.На располагању је довољан број вакцина у Мионици, Бањи Врујци и Рајковићу. Да завршимо са короном! - написао је Јанковић.
Рача
Из општине Рача рекли су да су последњих дана премашили 20 одсто вакцинисаних што просек за Шумадију. Имају спорадичне случајеве заразе. Како кажу свесни су да су били у доњој зони по броју вакцинисаних и да је лоше ишло, али уз нове пунктове и целодневни рад ситуација се сада поправља. Напомињи да је много људи из Раце вакцинисано у другим градовима, тамо где раде, попут Крагујевца и Београда.
Прете нам џепови невакцинисаних
Епидемиолог Зоран Радовановић каже да допринос смањеној стопи вакцинације у појединим општинама дају и неки локални лидери који се јавно изјашњавају против вакцинације.
- Имамо циљ да се заштитимо, а делови земље нам остају незаштићени и потенцијална заришта. Вирус ће из тих места моћи несметано да се расејава. Такви џепови невакцинисаних прете да се вирус прелије на крајеве и где је обухват вакцинисаних грађана већи, а где иначе више не би дошло болести јер има довољно заштићених. Циљ нам мора бити да немамо заостала заришта. Политичари морају да делују стрпљиво, паметним прукама да дођу до људи, да поврате њихово поверење. Овде се не може ићи ђоном, само ће доћи до револта. Лекари са друге стране имају обавезу да здравствено просвећују своје суграђане али и да дају свој лични пример, он је веома битан. Многи лекари поготово сестре у тим подручјима се нису вакцинисали - изјавио је Радовановић.