СПРЕМА СЕ ЧЕТВРТИ УДАР КОРОНЕ У СРБИЈИ? Лекари у страху од онога што нас чека за десетак дана
Реч је о таласу неодговорности који је стигао у најгорем тренутку.
Трећи талас епидемије ковида 19 још се није ни стишао, а по свему судећи, ускоро ћемо бити сведоци, али и виновници четвртог таласа короне и то због још једног таласа који је захватио целу Србију.
СРБИЈА СЕ БЛИЖИ КОЛЕКТИВНОМ ИМУНИТЕТУ? Др Тиодоровић открио: За мање од две недеље имаћемо два МИЛИОНА вакцинисаних
БЕОГРАЂАНИ ПОМОЗИТЕ! Мајка несталог Јована (18) добила важан позив из престонице - тинејџер виђен у Миријеву?
НЕСВАКИДАШЊИ ДОГАЂАЈ У УЖИЦУ! Плакаћете од смеха кад видите шта је лик провозао на задњем седишту аутомобила (ВИДЕО)
Реч је о таласу неодговорности који је стигао у најгорем тренутку. У тренутку када смо једна од најуспешнијих земаља по стопи вакцинације и када чекамо да скоро милион становника стекне имунитет на вирус, ми бележимо корона журке са по 1.000 људи, пунимо кафиће, клубове, ресторане, пословне канцеларије, туристичке центре...
Вероватно су многи помислили да ће са трећим, најдужим таласом короне отићи и најсуровији облик пандемије без обзира на то што ће, према свим проценама, жестока борба са ковидом трајати најмање до лета.
Усред трећег таласа у Србији на чијем врхунцу је дневно умирало скоро 70 особа, а оболевало по 8.000 људи, почела је вакцинација. Имунизација се убрзо омасовила толико да су готово сви светски медији почели да пишу хвалоспеве о успешности вакцинације у Србији.
Упоредо с тим број заражених на дневном нивоу почео је да пада, али никада ни близу није био да се спусти испод 1.000 позитивних случајева. Крива је недељама била заравњена врло високо, на бројци од око 1.500 оболелих да би прошле недеље почела полако да расте, а онда и нагло скочи са 1.800 на око 2.500 заражених за дан.
По свему судећи, имамо разлога да стрепимо.
У тренутку када се готово цела западна Европа закључава практично до пролећа због новог соја вируса, многи у Србији су злоупотребили знатно релаксираније мере у нашој земљи у односу на већи део континента и кренули надреално да славе крај пандемије кад му време није.
Колико је неоткривених корона журки било током викенда?
Просто невероватно делују слике и снимци са корона журки претходног викенда широм Србије. Само надлежне службе су отерале око 2.000 људи из клубова, ресторана, кафића, али поставља се питање колико је још било неоткривених журки претходних дана?
Поред тога, постоји свакако одређен број вакцинисаних људи који се опустио већ након прве дозе вакцине против ковида 19 па не носе више маске, не придржавају се физичке дистанце односно једном речју не поштују више епидемиолошке мере. Тако се понашају и поред упозорења свих епидемиолога и епидемиолога да се потпуни ефекат вакцине достиже тек након друге дозе.
Скоро милион вакцинисаних још није имуно на вирус
Подсећања ради, у Србији је до сада вакцинисано више од 900.000 људи од којих је скоро 270.000 ревакцинисано. Међутим, да бисмо избегли епидемијске таласе какве смо до сада имали неопходно је да барем милион и по људи прими две дозе вакцинисане. Али то не значи да и даље нећемо имати значајан број заражених на дневном нивоу.
Како упозоравају епидемиолози, бедем против пандемије створићемо тек са три милиона ревакцинисаних грађана који ће заједно са становницима који су прелажали корону дати снажан колективни имунитет. Тек тада може се очекивати појединачних случајеви оболелих на дневном нивоу. Такође, треба знати да вакцинисани могу да преносе вирус иако имају имунитет на ову пошаст.
Скијалишта - нова корона жаришта
То очигледно не знају или заборављају они који и даље хрле у планинске центре, најновија жаришта короне у Србији. На то је упозорио епидемиолог Бранислав Тиодоровић.
- Свеопште је непоштовање мера. Целе породице су заражене, обично неко млађи донесе вирус, па се сви у кући инфицирају. Кафићи на планинама су крцати, нико не носи маске. Редови за жичаре и гондолу су огромни, људи се тискају без икакве заштите, дистанце нигде! - истакао је проф. др Тиодоровић.
Између осталих, и медицински координатор за Београдску арену проф. др Предраг Богдановић недавно је потврдио да у тој привременој ковид болници на лечењу има и целих породица..
Корона улази све више у школе
Нажалост, ковид 19 све значајније је ушао и у школе па су се готово сви ђаци у Врању вратили на онлајн наставу. И генерално, приметно је да је дошло до увећања броја оболелих од короне у школама, о чему смо писали прошле недеље.
Кон: Морамо да будемо приправни
На опасност од четвртог таласа указао је и епидемиолог Предраг Кон. Како је рекао, ако дође до повећања броја заражених то може да буде четврти талас или још један врх постојећег, трећег таласа.
- Све зависи колико би се он развио, али не очекујемо овако драматично, као што је био трећи талас - рекао је Кон.
Епидемиолог је апострофирао да не можемо да кажемо да живимо ван света и да кажемо да је немогуће да нови сој стигне и до Србије, ако се шири по Европи.
Зато истиче да морамо бити приправни и да се никакво опуштање не сме дозволити.
Кон је нагласио да би медицински део Кризног штаба био и за рестриктивније мере, али да се рационално размишља, да ипак има и резултата.
- Брже би било да су мере рестриктивније, али би било и проблема - рекао је Кон.
Ковид болница у Батајници скоро пуна
Од новог епидемијског таласа страхује и директорка ковид болнице у Батајници Татјана Аџић Вукичевић. Она је истакла да страхује од онога што може да нам се деси са 10, 12 дана.
- Неколико пута на дан од својих колега добијам извештаје о броју слободних места и заиста се плашим овога што ће нам донети наредних 10 до 12 дана, када се сви људи врате са одмора - нагласила је докторка Аџић Вукичевић.
Како каже, капацитети болнице су прилично попуњени.
- Додатно су попуњени због тога што су се празниле многе болнице у Београду и излазиле из ковид система. Ми смо примали све те пацијенте, укључујући најтеже болеснике у јединицама интензивног лечења - истиче докторка Аџић Вукичевић.
Наводи да је, према интерној статистици, у Батајници од 4. децембра хоспитализовано 2.800 људи.
- То је огромна машинерија, огроман рад, огромна динамика пријема и отпуста. Урађено је преко 800 скенера, преко 35.000 лабораторијских анализа, 10.000 скенера плућа, преко 500 хемодијализа. Око 50 болесника је у активном програму хемодијализе, а 25 их има акутна бубрежна оштећења - каже докторка Аџић Вукичевић.