КАКО РАЗУВЕРИТИ И ОХРАБРИТИ МЛАДЕ НА ИМУНИЗАЦИЈУ? Међу њима само 15 одсто имунизовано - шта им саветују стручњаци
Недавно Истраживање показало је да је готово трећина становника, углавном између 18 и 29 година, неодлучна и мисли да је вакцина подједнако штетна као и ковид.
У Србији и даље нема довољно вакцинисаних грађана. Најлошији резултат је међу младима којих је тек око 15 одсто имунизовано. Најчешћи разлог за њихову неодлучност да се вакцинишу су дезинформације на друштвеним мрежама.
ШТА ДА РАДИТЕ АКО НАИЂЕТЕ НА ЛИЦЕ КОЈЕ ЈЕ НЕСТАЛО? Детаљно објашњење - једну ствар никако не смете да радите
ГРАД ВЕЛИЧИНЕ ЛЕШНИКА ПОГОДИО ПОЖЕГУ: Стрелци противградним ракетама бране подручје Западне Србије (ФОТО)
Девојка из Суботице постала ХИТ на интернету! "Узјахала" гуменог фламингоса па ПОСЛЕ ПЉУСКА урадила ОВО! (ФОТО)
Одговоре на питања и недоумице младих у вези с вакцинацијом против ковида 19 дају стручњаци.
На мејл адресу petputapet@rts.rs стигло је питање гледатељке која каже да никада није вакцинисана, ни једном вакцином. Пита да ли да се вакцинише против коронавируса?
Професор доктор Душан Попадић, имунолог свакако истиче да би требали да се вакцинишу против ковида, а то је, како каже, јако необично, с обзиром да је вакцинација обавезна у Србији већ више од 150 година.
- То што неко никада није примио никакву вакцину, то га ни на који начин не спречава да прими ову сад вакцину против ковида - нагласио је Попадић.
Да ли таквим грађанима саветујете да ураде пре тога неке анализе провере контроле пре тога, или не, да скрену пажњу особљу на лицу места када се вакцинишу?
- То су свакако ретке ситуације и свакако је занимљиво видети из којих разлога такве особе никада нису вакцинисане, али ако је то била њихва жеља, или стицај околности, заиста не треба ништа проверавати - наводи Попадић.
Недавно Истраживање показало је да је готово трећина становника, углавном између 18 и 29 година, неодлучна и мисли да је вакцина подједнако штетна као и ковид. Како их разуверити?
- Ја бих хтела да их позовем да упознају механизам дејства вакцине, да схвате ефекте вакцине, и у крајњем случајају да донесу одлуку која ће их ослободити страха. Јер за све нас који разумемо шта вакцина уради нашем организму, ми журимо да је примимо - објаснила је професор доктор Славица Ђукић Дејановић, неуропсихијатар.
Каже да се није лако информисати код стручњака, из стручних литература, јер то је и психолошки тешко, лакше је доћи до информација из медија, друштвених мрежа, где има полуинформација.
- И мени је жао, ја позивам све здравствене раднике да користимо сваку прилику да говоримо само истину о вакцини, која је највеће цивилизацијско достигнуће времена у коме живимо - поручила је Ђукић Дејановић.
Неке земље, попут Турске или Уједињених Арапских Емирата, већ вакцинишу грађане и трећом дозом? Да ли смо и ми близу такве одлуке, и да ли ће трећа доза бити другачија од прве две?
- Ја не бих искључио ни једно ни друго, у принципу, бустер доза, та трећа доза, очекивано прави јачи имунски одговор него само две дозе. Тако да моје мишљење је да било која комбинација вакцина у трећој дози ће појачати имунски одговор. Питање је да ли нам уопште треба, уколико се сви будемо вакцинисали и искористили ово лепо време за вакцинацију, ја верујем да нам неће требати. Уколико искуства из других земаља кажу да је то пожељно, сигуран сам да ће и наше власти донети ту препоруку - сматра Попадић.
Прва вакцина против короне у Србији је дата 24. децембра. Да ли би они који су вакцинисани пре више од шест месеци, требало да размишљају о новој имунизацији?
Попадић наводи да се још не зна колико траје имунитет али свакако траје дуже од шест месеци после примљене две дозе.
- Дакле оно што ја очекујем јесте да после примљене две дозе, присуство неутралишући антитела и нарочито Т лимфоцита може да се детектује годинама, две до три године сигурно код већине који су вакцинисани. Ако не проверавамо, како да знамо? Не треба да знамо ми лично за нас, него да пратимо препоруке струке - нагласио је Попадић.
Епидемијска ситуација је под контролом, али је делта сој тешко контролисати. Да ли информација да нови талас епидемије можемо да зауставимо вакцинацијом, може да буде довољна мотивација?
- Сви који још нису сигурни да имају разлог да се вакцинишу, добар је тренутак да размисле поново јер уколико бисмо повећали обухват вакцинације велике су шансе да би могли и убудуће да сведемо појављивање ове болести на спорадичне случајеве, у супротном имаћемо опет епидемијске таласе - поручио је доктор Срђа Јанковић, имунолог.