ШТА СЕ ДЕШАВА ПОСЛЕ ТРИ МИЛИОНА ВАКЦИНИСАНИХ У СРБИЈИ: По који случај вируса, корона под контролом, слабије мере и море?
Србија је и даље према стопи вакцинације једна од најуспешнијих држава у Европи у свету са више од 550.000 вакцинисаних и више од 20.000 грађана који су примили другу дозу.
На дан када је почела масовно давање друге дозе вакицне питање свих питања је колико укупно људи у Србији треба да се вакцинише да не бисмо макар имали епидемијске таласе као у претходних скоро годину дана? Одговор епидемиолога је да нам је потребно барем million и по вакцинисаних док нам је за потпуну контролу над пандемијом неопходно око три милиона цепљених грађана.
ЈЕЗИВИ ПРИЗОРИ ИЗ ВАЉЕВА! Гори фабрика намештаја, страхује се да има повређених или МРТВИХ! (ВИДЕО)
РУТИНСКА САОБРАЋАЈНА КОНТРОЛА У СРБИЈИ? НЕ ХВАЛА! Бахати возач побегао полицији, као да не постоје (ВИДЕО)
ГАФ ГОДИНЕ У "СЛАГАЛИЦИ"! Спектакуларан лапсус такмичара у игри "ко зна зна" обишао Србију и насмејао све (ВИДЕО)
Србија је и даље према стопи вакцинације једна од најуспешнијих држава у Европи у свету са више од 550.000 вакцинисаних и више од 20.000 грађана који су примили другу дозу. Према најавама, данас, првог дана масовног "другог круга" дозу цепива примиће 6.000 грађана с тим што би тај број наредних дана требало да буде знатно већи из више разлога.
До краја фебруара укупно два милиона вакцина
Прво, зато што се од почетка масовне вакцинације у Србији 19. јануара број вакцинисаних повећавао из дана у дан па је логично очекивати да ће се и са истеком временског периода од три недеље између две дозе цепива све већи број људи ревакцинисати наредних дана.
Друго, стижу нове дозе вакцина. Како је најавио председник Александар Вучић сутра ће стићи још пола милиона вакцина кинеске компаније "Синофарм", поред тога очекује се током фебруара још 88.000 доза "Фајзерових" вакцина, као и између 125.000 и 150.000 "АстраЗенекиних" цепива.
Ако се има у виду да је данас стигло још 50.000 прве дозе руске вакцине "Спутњик В", а да ће друге дозе стићи кроз 15 дана, то значи да ће Србија до краја овог месеца заједно са већ набављеним вакцинама имати укупно око два милиона доза вакцина против короне.
Дакле, са тим дозама другу дозу моћи ће да прими око милион грађана или скоро 15 одсто становника. Када узмемо у обзир процене да је корону до сада прележало скоро 50 одсто људи за неопходни колективни имунитет од 70 одсто биће нам потребно још само пола милиона ревакцинисаних.
Ипак, ни тада не би требало да се опуштамо јер нам је за апсолутну контролу над пандемијом потребан колективни имунитет изнад 90 одсто или око три милиона ревакцинисаних.
Кон: Са три милиона вакцинисаних имаћемо само појединачне случајеве ковида 19
Како ћемо и када доћи до ових бројки, да ли је реално да до лета имамо барем милион и по ревакцинисаних питања су на која је одговорио епидемиолог и члан Кризног штаба Предраг Кон.
Како је рекао, циљ је да се достигне бројка од 80.000 вакцинација дневно, рачунајући цепљење и првом и другом дозом, како би се што пре достигао "бедем имунитета".
- Динамика вакцинације је добра, сада креће и давање друге дозе, уз паралелно вакцинисање првом. Стигло је још 8.000 Фајзерових вакцина, прва компонента руске вакцине, а очекујемо и "Синофарм", па ћемо имати веће количине вакцина, а онда ће и број позива за прву дозу да се повећа - нагласио је Кон.
Епидемиолог је још једном истакао значај вакцинације што већег броја људи.
- Циљ је да вакцинишемо до три милиона људи. Већ сам рекао да нам 1,5 милиона вакцинисаних обезбеђује нешто бољу ситуацију, а три милиона је жељени број који би смањио присуство вируса на појединачне случајеве - рекао је Кон.
Члан Кризног штаба је навео и да лично мисли да порекло вакцине неће бити препрека за путовања.
Тиодоровић: Можда ћемо моћи да идемо на летовање
И друг члан Кризног штаба епидемиолог Бранислав Тиодоровић дели слично мишљење о “магичној бројци” о три милиона вакцинисаних.
- Ако би, на пример, вакцинација ишла још боље, још обухватније, да обухватимо једно три милиона људи вакцинацијом, и смиримо ситуацију, онда би већ могли да кажемо да тамо на лето можемо изаћи из ове ситуације, ући у контролисану ситуацију, можда ће бити спорадичних оболења, али ћемо можда моћи да идемо на летовање - апострофирао је епидемиолог Бранислав Тиодоровић.
Милион и по вакцинисаних довољно да се избегну епидемијски таласи
И директор Института за јавно здравље Војводине епидемиолог Владимир Петровић покушао је да објасни због чега је битно да се око 40 одсто становништва вакцинише поред оних који су већ стекли природни имунитет.
- Да бисмо било апсолутно мирни потребно је да имамо 95 одсто популације имуно. С друге стране, да бисмо били релативно мирни, значи да немамо епидемијске таласе треба да имамо имунитет око 70 одсто популације - објашњава Петровић.
Како је рекао, процене Института за јавно здравље Војводине су да је до почетка трећег таласа у Војводини проценат имуних на ковид 19 био негде око 16,5, а на нивоу целе земље око 20 одсто. Пошто је у још актуелном трећем таласу регистровано пет до осам пута већи број случајева у односу на укупан број оболелих пре тога, процењује се да је тај природно стечени имунитет далеко виши.
- Процењујемо да ће нам бити довољно 20 одсто вакцинисане популације што чини негде око милион и по вакцинисаних да би могли да достигнемо тих 70 одсто – подвлачи Петровић.
Имунитет вакцинисаних шест-седам пута јачи
Директор Института за јавно здравље истиче да се имунитет на ковид 19 разликује у односу на то да ли је стечен природним путем или вакцином.
- Кад је имунитет код вакцинисаних у питању оно што знамо, а знамо само за Фајзерову вакцину у овом тренутку, он је измерен да траје шест месци. Очекује се да траје дуже. Код кинеске вакцине ми очекујемо да имунитет након друге дозе траје дуже од годину дана - апострофира Петровић.
Као пример наводи резултате тестирања неколико здравствених радника недељу дана након примљене Фајзерове вакцине.
- Извршили смо тестирање неколико здравствених радника који су примили другу дозу Фајзерове вакцине и то недељу дана након вакцинације и поредили са нивоом антитела код оболелих у децембру и могу да потврдим да је шест до седам пута већи ново антитела код вакцинисаних Фајзеровом вакцином него код оних који су прележали болест. Литература каже да може да буде и 20 пута већи - наводи Петровић.
Природни имунитет зависи од тежине клиничке слике
Када је реч о природно стеченом имунитету наглашава да његово трајање зависи од клиничке слике оболелих.
- Нажалост, дужина трајања имунитета је пропорционална тежини клиничке слике оболелих. Тако да код оних који су имали тежу клиничку слику очекујемо да имунитет траје годину дана и дуже, а код оних који су асимптоматски, процене су, бар према стручној литератури да тај имунитет траје до 60 дана. Тако да је препорука да и они који су прележали вирус месец дана након прележане болести приме вакцину - закључује Петровић.
Ђерлек: Више од милион људи се пријавило за вакцинацију
Државни секретар Министарства здравља Мирсад Ђерлек открио је да се више од милион људи у Србији пријавило за вакцинацију преко портала еУправа.
- Морамо да пратимо оно што се дешавало од 19. јануара, како смо и тада полако повећавали број људи којима смо дали прву дозу, а друга доза се даје 21. дана - рекао је Ђерлек новинарима у Белекспо центру, где је отворен трећи пункт за вакцинацију у престоници.
Он је навео да се у спровођењу имунизације треба придржавати оперативног плана и приоритетних група и да је циљ да се заврши вакцинација старијих од 75 година и старијих од 65 година са придруженим болестима који, како је нагласио, спадају у најугроженије групе.
Додао је да ће се ревакцинација и давање прве дозе спроводити широм Србије, и у домовима здравља и осталим пунктовима у градовима као што су Ниш, Крагујевац, Нови Сад.
Ђерлек је навео да се све више грађана пријављује за вакцинацију преко портала еУправа и да су схватили да је вакцина једини спас и да се само масовном имунизацијом против вируса корона могу сачувати здравље и животи.
- Мислим да ћемо успети оно што смо зацртали, да наставимо као што смо почели и да што пре дођемо до колективног имунитета. Суштина је да у што краћем периоду вакцинишемо што више људи како бисмо могли да ставимо епидемију под контролу - истакао је Ђерлек.